۱۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۹
کد خبر: . ۱۵۴٬۳۰۰
حج امسال برای هر زائر ۴ هزار و ۵۰۰ دلار تمام می شود

رییس سازمان حج و زیارت گفت: قیمت تمام شده حج امسال برای هر حاجی۴ هزار و ۵۰۰دلار است درحالیکه به نظر می رسد این رقم در سال آینده رشد بیشتری داشته باشد.

داشتن درآمد دلاری همواره یکی از خواسته‌های اصلی هر فردی بوده و در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش تعداد کسانی که به این درآمد رسیده‌اند هستیم. با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر افراد فعالیتشان را در این بازار افزایش داده‌اند که آمارها هم نشان دهنده جایگاه مهم ارز دیجیتال در میزان فعالیت و افزایش درآمد دلاری آن‌ها می‌باشد. لینک بزرگترین سایت ایرانی برای فعالیت در این بازار و کسب درآمد دلاری، در پایین قرار داده شده است.

به گزارش بازار، سید صادق حسینی در همایش سراسری روحانیون معین کاروان های حج تمتع، ضمن تسلیت سالگرد ارتحال حضرت امام راحل به فرمایش ایشان در خصوص موضوع حج اشاره کرد و گفت: امام خمینی (ره) در بیاناتی به مناسبت حج فرموده اند «حج برای نزدیک شدن و اتصال انسان به صاحب خانه است، حج تنها سلسله ای از حرکات و اعمال و الفاظ نیست و با کلام و لفظ و حرکت خشک انسان به خدا نمی رسد، حج کانون معارف الهی است که از آن محتوای سیاست اسلامی را در تمام زوایای زندگی باید جستجو نمود، حج پیام آور ایجاد و بنای جامعه ای به دور از رذایل مادی و معنوی است، حج تجلی تکرار همه صحنه های عشق آفرین زندگی یک انسان و یک جامعه متکامل در دنیا است»

وی افزود: همچنین رهبر معظم انقلاب در سال ۹۸ در دیدار کارگزاران حج در خصوص وجوه مختلف حج فرمودند؛ «در حج در کنار مظاهر معنوی شاهد مظاهر حیات اجتماعی اسلام همچون وحدت، برادری و یکرنگی، تجمع مردمی در عرفات، مشعرالحرام و منا و تحرک در طواف و سعی هستیم و همزمان با این مظاهر برجسته، تجلی با شکوهی از اخلاق و برادری و گذشت به نمایش در می آید.»

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه به موضوع حج تمتع ۱۴۰۱ و روند مقدمات عملیات اجرایی اشاره کرد و گفت: با وجود اعلام دیرهنگام عربستان سعودی مبنی بر برگزاری حج تمتع امسال و همچنین دعوت نکردن از کشورمان و سایر کشورها برای انعقاد تفاهمنامه به صورت حضوری، تمامی اقدامات اجرایی به صورت وبیناری و با تلاش دست اندرکاران در سازمان حج وزیارت به خوبی و با تلاش شبانه روزی دنبال گردید.

وی با اشاره به برگزاری شورایعالی حج با حضور رییس جمهوری و مساعدت آقای رییسی در رابطه با موضوع حج تمتع امسال خاطرنشان کرد: بعد از مشخص شدن مقدمات حج تمتع ۱۴۰۱ و رایزنی با هتلداران مکه و مدینه به صورت وبیناری، منتظر دریافت ویزا از سوی کشور میزبان شدیم که این بار نیز این اقدام با تأخیر صورت گرفت و در نهایت ویزای تعدادی از عوامل برای عزیمت به عربستان سعودی و نهایی کردن اقدامات اجرایی برای هتل ها و تغذیه و تدارکات و حمل و نقل صادر شد و این عوامل در روزهای گذشته به عربستان سفر کردند.

رییس سازمان حج وزیارت همچنین به رایزنی با دستگاههای همکار در داخل ایران اشاره کرد و افزود: در خصوص موضوع اعزام حجاج همه ساله چندین دستگاه همکاری لازم را انجام می دهند که امسال نیز دستگاههای مربوطه در حوزه حمل و نقل هوایی، پزشکی، انتظامی و... و. همراهی و همدلی لازم را داشته اند که از همه آنها که در این فرصت اندک پای کار آمدند تشکر می کنیم و در حال حاضر جداول پروازی نهایی شده و اقدامات لازم در حوزه بهداشتی و درمانی نیز اندیشیده شده و سایر اقدامات اجرایی نیز به خوبی از سوی دست اندرکاران حج و زیارت صورت گرفته است.

حسینی با بیان اینکه تعدادی از عوامل و دست اندرکاران طی روزهای گذشته به عربستان سفر کرده اند و اقدامات اجرایی در حوزه انعقاد قراردادها با شرکت های مربوطه در حوزه مسکن و تغذیه و تدارکات و جداول پروازی را انجام داده اند گفت: با وجود فرصت بسیار اندک تمامی اقدامات اجرایی به خوبی مدیریت شده است و هیچ دغدغه ای در این رابطه وجود ندارد.

وی در عین حال به برخی مسایل پیش آمده طی روزهای اخیر و بعد از حضور تیم عوامل اجرایی سازمان اشاره کرد و گفت: اولین موضوع بحث افزایش ۱۵ درصدی مالیات بر ارزش افزوده در عربستان بوده که این رقم در گذشته ۳ درصد بوده است یعنی تمامی اقلام در این کشور افزایش ۱۲ درصدی در حوزه مالیات داشته اند.

حسینی در ادامه با بیان اینکه این روند در حالی صورت گرفته که مبالغ از زایران دریافت شده و وعده داده شده بود؛ افزایش قیمتی نخواهیم داشت، تصریح کرد: موضوع به اقدام عربستان بازمی گردد که حدود ۱۰ روز قبل در مکاتبه ای هزینه برخی خدمات به ویژه خدمات ایام تشریق را افزایش قابل توجهی داد و طبق لیست اعلامی کشور میزبان این افزایش خدمات برای هر زائر یک هزار و ۱۶۴ دلار تعیین و اعلام شد که رقمی بیش از سی میلیون تومان را شامل می شود و این موضوع نیز دومین مسئله ای بود که طی روزهای گذشته ایجاد شد. در این خصوص هم ما و هم سایر کشورها به عنوان اعتراض مکاتباتی انجام داده اند که نتیجه ای در برنداشته است.

وی با بیان اینکه همه کشورها از این افزایش قیمت ها غافلگیر شده اند و حتی برخی کشورها حجاج خود را کاهش داده اند، خاطر نشان کرد: در این زمینه ضمن مشورت با بعثه مقام معظم رهبری؛ در نهایت مقرر شد حدود کمتر از یک چهارم و تقریبا نزدیک به هفت میلیون تومان این هزینه ها از زائران عزیز گرفته شود و بخش دیگر این هزینه ها از جبران تخفیف ها و در نهایت سایر منابع تأمین شود و ما قطعا نمی خواهیم هزینه بیشتر به زائران عزیز تحمیل شود.
حج امسال برای هر زائر ۴ هزار و ۵۰۰ دلار تمام می شود

رییس سازمان حج وزیارت تصریح کرد: مسئله سومی که طی روزهای گذشته بعد از حضور نمایندگان ما به کشور عربستان گزارش شده افزایش هزینه اقلام پروتئینی شامل مرغ و گوشت و روغن و... و. بوده که حدود بیست تا چهل درصد می‌باشد که بدنبال مدیریت لازم در این زمینه های ذکر شده هستیم و تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد.

رییس سازمان حج وزیارت بیان کرد: با احتساب افزایش قیمت ها حج تمتع حدود ۴ هزار و ۵۰۰ دلار برای هر زائر می شود که البته رقم ۲۱۰ دلار قربانی نیز شامل سایر هزینه هاست که این هزینه ها امسال به خوبی مدیریت شده است.

وی افزود: قطعا با چنین روندی که در عربستان شکل گرفته رقم حج سال آینده برای هر حاجی احتمالا حدود ۱۳۰ میلیون تومان خواهد بود که عمده هزینه ها به افزایش هزینه های عربستان بر می‌گردد.
حسینی با بیان اینکه برخی کشورهای اسلامی بعد از افزایش هزینه انصراف و کاهش تعداد حجاج خود را اعلام کرده‌اند گفت : این در صورتی است که درخواست افزایش سهمیه ده هزار نفری را نیز اعلام کرده ایم.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اجاره هتل ها نیز گفت با تلاش های صورت گرفته تخفیف ۳۰ درصدی در اجاره هتل ها صورت گرفته است که برای جبران اندکی از شرایط ایجاد شده مورد توجه قرار می گیرد.

حسینی همچنین به شروط عربستان مبنی بر کمتر از ۶۵ سال بودن سن حجاج و همچنین واکسیناسیون مطابق واکسن های تعیین شده این کشور اشاره کرد و افزود: این شرط سنی مطابق احکام شریعت نیست چرا که مهم استطاعت جسمانی حجاج است و در این خصوص نیز مکاتباتی داشتیم اما این از جمله شروط کشور میزبان بوده است.

وی افزود: متاسفانه ۲۲ هزار زایر ما که در سال ۹۹ پول خود را پرداخت کرده بودند به دلیل این شرط از حج امسال بازماندند که امیدواریم در سنوات آتی اعزام شوند.
رییس سازمان حج وزیارت با بیان اینکه عربستان هشت واکسن را اعلام کرد و مکاتباتی برای پذیرش واکسن های معتبر ایرانی انجام دادیم، گفت: متاسفانه پاسخی دریافت نکردیم و زائران ما با اطلاع رسانی به موقع، واکسیناسیون مدنظر را انجام دادند و خوشبختانه مشکلی وجود ندارد.

حسینی با بیان اینکه واکسن فلج اطفال نیز از جمله الزامات کشور میزبان برای زائرانمان بود، اشاره کرد: خوشبختانه با همراهی دستگاههای ذیربط واکسن فلج اطفال و مننژیت برای حجاج تامین شد تا زایران مشکلی در این خصوص نداشته باشند.

وی تاکید کرد: در مدت زمانی اندک همه اقدامات اجرایی که باید برای یک حج موفق انجام می دادیم به فضل الهی انجام گرفت و مشکلی در این زمینه و حتی انتقال ارز وجود نداشته است.

رییس سازمان حج وزیارت گفت: همه عملیات اجرایی و مقدماتی برای اجرای یک حج شکوهمند و سالم انجام شده و مشکل نداریم؛ نخستین پرواز زائران ما ۲۳ خرداد ماه و آخرین پرواز بازگشت نیز آخرین روز ماه ذی الحجه خواهد بود.

وی با بیان اینکه جداول پروازی تنظیم و تایید شده و دغدغه ای در این خصوص وجود ندارد تصریح کرد: به طور میانگین روزانه۸ تا ۹ پرواز ۲۷۰ نفره از ایران از ۱۷ ایستگاه پروازی داریم که در بازگشت روزانه تعداد ۱۲ پرواز انجام می گیرد و تمامی پروازها نیز بر عهده هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و سعی بر این است که از هواپیماهای مطلوب و استاندارد استفاده شود.

وی همچنین به رعایت دستورالعمل های بهداشتی در حوزه کرونا تاکید کرد و گفت: بدلیل حضور حجاج از کشورهای مختلف رعایت نکات و دستورالعمل های بهداشتی الزامی است چرا که در صورت بیماری یک نفر به کرونا، سایرین نیز با مشکل روبرو خواهند شد.

وی بر احترام و رعایت قوانین کشور میزبان تاکید کرد و گفت: در دیدارهایی که با مراجع عظام تقلید داشته ایم بر رعایت قوانین کشور میزبان از سوی زائران عزیز تاکید داشته اند.

رییس سازمان حج وزیارت در رابطه با موضوع مدیریت بحران و تشکیل ستاد در این خصوص گفت: امسال به گونه ای برنامه ریزی شد که با نصب اپلیکیشن، حرکت کاروان ها پایش و مونیتورینگ شود و برنامه ریزی مناسبی از سوی ستاد مدیریت بحران صورت گرفته تا دغدغه ها به حداقل کاهش یابد، ضمن اینکه قرار است با توجه به رایزنی های صورت گرفته ۶ ایستگاه برای راهنمایی زایران در منا اختصاص داده شود تا انشاالله حادثه و مشکلی نداشته باشیم.

۱۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۹
کد خبر: ۱۵۴٬۳۰۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =