۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲
کد خبر: . ۱۴۸٬۱۹۵
تعیین نحوه ورود دیوان محاسبات به پرونده ابربدهکاران بانکی

شیوه‌نامه ورود دیوان محاسبات به پرونده ابربدهکاران بانکی در نخستین جلسه کمیته پیگیری مطالبات بانک‌ها در دیوان مشخص شد.

به گزارش بازار به نقل از دیوان محاسبات کشور، نخستین جلسه کمیته پیگیری مطالبات بانک‌ها به ریاست مهرداد بذرپاش و با حضور اعضای کمیته برگزار شد.

در اولین نشست کمیته پیگیری مطالبات بانک ها، حاضران ضمن تبیین و هم اندیشی درخصوص کار ویژه‌های تعریف شده، پیگیری موارد ذیل را مصوب کردند:
۱- وظایف، مسئولیت ها، اختیارات و ابزارهای نظارتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در قوانین و مقررات مرتبط نظیر قانون پولی و بانکی شورای پول و اعتبار، قانون بانکداری بدون ربا و... احصا و گزارش شود.

۲- تمامی بانک‌ها اعم از دولتی و خصوصی، مشمول بررسی‌های کمیته پیگیری مطالبات بانک‌ها در دیوان محاسبات کشور خواهند بود.

۳- اطلاعات مورد نیاز کمیته از طریق سایر مراجع نظیر کمیته فرادستگاهی بانک ها، هیات انتظامی بانک‌ها و معاونت نظارت بانک مرکزی اخذ خواهند شد.

۴- با توجه به اطلاعات مأخوذه، کمیته موظف است تا اسامی بیست بدهکار عمده و اصلی در هر بانک را احصا کرده و مورد بررسی قرار دهد.

۵- به منظور تجزیه سنی مطالبات درخصوص نحوه ورود و اولویت بندی بانک ها، برنامه ریزی لازم صورت پذیرد.

براساس دستور رئیس کل دیوان محاسبات کشور طبق جزء «د» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، کمیته پیگیری مطالبات بانک‌ها موظف است گزارش فنی و مبسوط خود از اقدامات بانک‌ها را موضوعاتی همچون «بررسی کفایت تسهیلات بانکی مبتنی بر توجیهات فنی، مالی و اقتصادی در قبال اخذ ضمانتنامه‌ها»؛ «واکاوی عملکرد بانک‌ها در نظارت کافی بر مصرف تسهیلات در راستای موضوعات و محل موردنظر»؛ «پیگیری چرایی عدم بازپرداخت و تسویه تسهیلات در سررسید مقرر و انتقال احتمالی از سرفصل مطالبات جاری به معوق و مشکوک الوصول»؛ «بررسی اقدامات اجرایی، حقوقی و قضایی بانک‌ها در راستای وصول تسهیلات معوقه» و «گزارش اقدامات بانک‌ها نسبت به تحکیم وثیقه‌ها در زمان امهال تسهیلات» را ظرف مدت ۲ ماه ارائه کند.

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲
کد خبر: ۱۴۸٬۱۹۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =