۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۷
کد خبر: . ۱۴۵٬۶۶۹
تشکیل شرکت مس آذربایجان مطالبه مردمی

تبریز- «معادن آذربایجان شرقی نیاز به سرمایه گذاری دارند و مسئولان اجرایی باید با برنامه مدون در مسیر توسعه این صنعت گام بردارند» این جمله بخشی از یادداشت طاهر خیری فعال رسانه ای برای بازار است.

طاهر خیری؛ بازار: تاسیس شرکت مس آذربایجان ضرورتی انکار ناپذیر است زیرا وجود چنین شرکتی می تواند مسیر توسعه معدنی استان را هموار کند. اکنون تشکیل این شرکت به مطالبه مردم این خطه از مسئولان تبدیل شده است.

واقعیت این است که شرکت مس آذربایجان باید از سالها قبل به وجود می آمد اما با تعلل مسئولان دولت های قبلی این امر تاکنون محقق نشده و سالهاست که با خام فروشی و ارسال مواد معدنی به استان های دیگر در حق مردمان دیار زرخیز آذربایجان شرقی اجحاف شده است.

مردم استان حق دارند از منافع سرمایه های خدادادی این سرزمین بهره مند شوند و برکات آن را در زندگی شان لمس کنند. بدون شک با تشکیل شرکت مس آذربایجان بسترهای لازم برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و ورود دانش فنی در زمینه اکتشاف و استخراج مواد معدنی فراهم خواهد شد. این امر میسر نخواهد شد مگر با درایت مسئولان استانی که باید آستین همت بالا بزنند.

آذربایجان شرقی ظرفیت های بالقوه و بالفعل فراوانی در زمینه معدن دارد و به تنهایی می تواند زمینه توسعه همه جانبه استان را فراهم کند و رفاه را به مردمان این دیار به ارمغان آورد. نیل به این امر مهم مشروط به تدوین نقشه راه معدنی استان شامل اکتشاف، استخراج و فرآوری و ترسیم چشم انداز آتی وضعیت این حوزه توسط مسئولان است.

خاک زرخیز آذربایجان شرقی هفت میلیارد تن ذخایر معدنی در دل خود دارد. به طوری که طبق اعلام سازمان زمین شناسی، این استان ۴۰ درصد ذخایر مس کشور را در خود جای داده است و بیش از یک میلیارد تن ذخایر مس ایران زمین را در اختیار دارد. مس سونگون به تنهایی ۲۰ درصد ذخایر مس کشور و یک درصد ذخایر مس جهان را دارا است.

متاسفانه طی سال های گذشته، برخوردهای سلیقه ای و برخی رویکردهای نادرست مسئولان اجرایی استان در دولت های قبلی، باعث کوچ فعالان معدنی، سرمایه گذاران و کارآفرینان به استان های دیگر و یا خارج از کشور شده است. به نظر می رسد اکنون با همدلی مسئولان دولت سیزدهم در استان زمینه تشکیل شرکت مس آذربایجان و جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی در حوزه معدن فراهم است.

معدن استان نیاز به سرمایه گذاری دارد و مسئولان اجرایی باید با برنامه مدون در مسیر توسعه این صنعت گام بردارند. اگر رویکرد مسئولان استان جذب سرمایه گذار و ورود دانش فنی در حوزه معدن به خصوص مس باشد بدون شک آثار و برکات آن در شکوفایی اقتصادی و اشتغال زایی برای جوانان این مرز و بوم دور از ذهن نخواهد بود.

آذربایجان شرقی بهشت منابع معدنی ایران محسوب می شود. مسئولان استانی باید به بخش معدن به خصوص مس به عنوان پیشران صنعت و اقتصاد استان توجه بیش از پیش داشته باشند. ضروری است نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، رسانه های محلی و فعالان اقتصادی پیگیر مطالبه به حق مردم در تشکیل شرکت مس آذربایجان باشند. تعلل و اهمال کاری بیش از این جایز نیست و این ثروت ملی از اکتشاف تا فرآوری باید در داخل استان بماند و مردمانش از این ثروت خدادادی بهره مند شوند.

۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۷
کد خبر: ۱۴۵٬۶۶۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =