۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
دارایی‌های مسدود شده افغانستان آزاد شود
نماینده ایران در سازمان ملل:

دارایی‌های مسدود شده افغانستان آزاد شود

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: به دلیل تحریم آمریکا، منابع مالی ایران محدود شده و اگر جامعه جهانی نتواند به موقع به ایران کمک کند، به تنهایی قادر به ادامه حمایت از پناهجویان افغانستانی، نخواهیم بود.

به گزارش بازار، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، چهارشنبه شب در نشست شورای امنیت در مورد وضعیت افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران در ۴۰ سال اخیر تمام توان خود را برای حمایت از مردم افغانستان به کار گرفته داده است. این سیاست رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران بوده، که مورد تایید مقام معظم رهبری است.

نماینده ایران گفت: آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برای احیای اقتصاد افغانستان و نجات جان مردم ضروری است و به هیچ وجه نباید سیاسی و مشروط شود.

مجید تخت روانچی نماینده کشورمان در سازمان ملل در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت در مورد وضعیت افغانستان اظهار داشت افغانستان با یک بحران انسانی بی سابقه مواجه است. بر اساس گزارش های سازمان ملل، بیش از ۲۴ میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و نیمی از جمعیت با گرسنگی مطلق روبرو هستند. علاوه بر این، بیش از ۹ میلیون نفر آواره هستند. اگر وضعیت کنترل نشود، می تواند منجر به فروپاشی اجتماعی-اقتصادی این کشور شود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران نگرانی جدی خود را از پیامدهای مخرب احتمالی این وضعیت بر امنیت و ثبات منطقه از جمله کشورهای همسایه ابراز می دارد.

نماینده ایران اظهار داشت: ایران تاکنون محموله ها کمک های بشردوستانه، شامل کالاهای اساسی از جمله غذا، دارو، و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرده است. پس از تسلط طالبان، ایران به منظور کمک به مردم افغانستان، مرزهای خود را با افغانستان خود را باز نگهداشته و در حال حاضر تجارت عادی بین دو طرف جریان دارد.

وی به ورود آوارگان به ایران اشاره کرد و گفت: بعد از روی کار آمدن طالبان در تابستان گذشته، روزانه هزاران نفر از شهروندان افغانی وارد ایران می شوند. علیرغم تحریم های غیرانسانی ایالات متحده که مشکلات زیادی را برای دولت و مردم ایجاد کرده است، جمهوری اسلامی ایران خدمات مختلفی از جمله آموزش، بهداشت و درمان، آموزش های حرفه ای و اشتغال به آوارگان افغانستانی مقیم ایران با کمترین کمک جامعه جهانی ارائه می دهد. علاوه بر این، ما همزمان با برنامه واکسیناسیون ایرانیان، پناهندگان افغانستانی را نیز در برابر کرونا واکسینه می‌کنیم.

نماینده ایران در ادامه تاکید کرد که به دلیل اعمال تحریم های آمریکا، منابع مالی ما محدود شده است. بدیهی است که اگر جامعه جهانی نتواند به موقع به ایران کمک های لازم ارائه کند، ما به تنهایی قادر به ادامه حمایت خود از پناهجویان افغانستانی که تعداد زیادی از آنها از طریق ایران به دنبال رفتن به اروپا هستند، نخواهیم بود. ما بار دیگر از جامعه بین‌المللی و به‌ویژه کشورهای کمک کننده می‌خواهیم که به مسئولیت‌های خود عمل کنند و منابع مالی جدید را به همسایگان افغانستان برای کمک به پناهندگان و آوارگان اختصاص دهند.

به گفته وی آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان، که برای احیای اقتصاد افغانستان و نجات جان مردم ضروری است، به هیچ وجه نباید سیاسی و مشروط باشد.

تخت روانچی در ادامه، به اهمیت تلاش‌های سازمان ملل متحد در کمک به افغانستان اشاره کرد و گفت: ایران همواره از تلاش ها و نقش سازمان ملل حمایت می کند.

تخت روانچی در ادامه به قطعنامه ۲۶۱۵ شورای امنیت در مورد معافیت کمک های بشردوستانه از مقررات تحریمی اشاره کرد و گفت: امیدواریم این قطعنامه بتواند فرآیند کمک های بشردوستانه به موقع به مردم نیازمند در افغنستان را تسهیل کند.

نماینده کشورمان افزود: در کنار مسایل بشردوستانه، نگرانی های مشروع دیگری مانند ضرورت ایجاد یک حکومت فراگیر و منتخب در افغانستان باید مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر این، باید برای مبارزه با تروریسم و جنایات سازمان یافته در افغانستان تلاش کرد. به همان اندازه مهم، ارتقاء و حمایت از حقوق بشر همه افغان‌ها از جمله زنان و دختران، باید تضمین شود.

وی گفت: ایران در تحقق این اهداف، به تعامل خود با همه طرف ها در افغانستان از جمله طالبان ادامه خواهد داد و در این راستا، اخیراً میزبان یک هیأت بلندپایه از طالبان بوده است.

وی افزود: ما همچنین به رایزنی های خود با همسایگان افغانستان و همچنین شرکای منطقه ای و بین المللی خود از جمله سازمان ملل ادامه خواهیم داد تا به صلح، امنیت و ثبات پایدار در افغانستان کمک کنیم.

کد خبر: ۱۳۱٬۹۲۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha