۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۱
کد خبر: . ۱۳۱٬۱۳۸
لزوم تعبیه شرایط اتصال تولیدکنندگان دانش بنیان به بازار جهانی

نمایندگان در نشست زنان کارآفرین با رئیس مجلس گفتند: شرایط لازم برای اتصال تولیدکنندگان دانش‌بنیان به بازارهای جهانی و ارائه خدمات فنی و مهندسی به آنها باید فراهم شود.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، نشست مشترک فراکسیون زنان با زنان کارآفرین به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی که امروز (یکشنبه ۳ بهمن‌ماه) برگزار شد، فاطمه قاسم پور رئیس فراکسیون زنان گفت: توجه ویژه به زنان از دستاوردهای انقلاب اسلامی است به طوری که امروز شاهدیم ۱۲ درصد مدیران عامل شرکت‌های دانش‌بنیان و بیش از ۲۰ درصد اعضای هیأت علمی این شرکت‌ها را زنان تشکیل می‌دهند. زنان در عرصه‌های تولید، اقتصاد و حتی مسائل زیست محیطی توانسته‌اند نقش‌آفرین باشند و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند بسترهای لازم را برای نقش آفرینی آنان فراهم کنند.

عزت اله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان باید از مشاوره علمی برخوردار باشند، همچنین تولیدکنندگان برای اتصال به بازارهای جهانی و صادرات نیاز به کمک‌هایی دارند که با تصویب قانون باید شرایط لازم را برای آنها فراهم کنیم. ارائه خدمات فنی و مهندسی به شرکت‌های دانش‌بنیان از موضوعات قابل توجه دیگری است که باید در دستور قرار گیرد.

شیوا قاسمی پور از دیگر اعضای فراکسیون زنان مجلس در ادامه، قانون جهش تولید دانش‌بنیان را از افتخارات مجلس یازدهم دانست که به فعالیت‌های این شرکت‌ها کمک بسیاری خواهد کرد. وی معتقد است زنان با نگاه واقع بینانه می‌توانند از موضع قدرت وارد جامعه شوند و این قانون نیز بر همین مبنا تصویب شده است که با نظارت بر اجرای آن به شرکت‌های دانش بنیان کمک خواهیم کرد.

علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه مجلس یازدهم ظرفیت و جایگاه واقعی زنان را می‌شناسد و می‌داند که آنها در بسیاری مواقع می‌توانند بهتر از مردان عمل کنند، گفت: ما باید در کمیسیون تلفیق بودجه و صحن علنی کمک کنیم تا در جریان تصویب قانون بودجه سال آینده از محل‌های مشخص درآمدهایی برای اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان تعیین کنیم. این قانون از بهترین قوانینی است که می‌تواند اشتغالزا باشد و برای کشور عزت‌آفرین چرا که در ادامه قانون مصوب سال ۸۹ و با اصلاحاتی به تصویب رسیده است.

سیدمحسن دهنوی عضو هیأت رئیسه مجلس در ادامه تصریح کرد: فعالان حوزه دانش‌بنیان از بهترین جوانان کشور هستند که باید بدانند آقای قالیباف اگر حمایت لازم را نمی‌کرد قانون جهش تولید دانش بنیان در مجلس تصویب نمی‌شد، این قانون با وجود بسیاری از موانع در مسیر قانونگذاری به تصویب رسید، هم اکنون نیز شاهدیم که بیش از ۲۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان نامه تشکر و قدردانی از مجلس را به جهت تصویب این قانون امضا کرده و برای ما فرستاده‌اند؛ به موجب این قانون شرکت‌ها وارد عرصه جدیدی خواهند شد البته برای اجرای آن به منابع مالی نیاز است لذا باید در بودجه مورد توجه قرار گیرد تا مشکلات مالی، گمرک، بیمه، مالیات و بانکی آنها برطرف شود.

در ادامه این نشست زنان کارآفرین و برخی از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان به ایراد نقطه نظراتی در خصوص مسائل و مشکلات پیش رو پرداختند.

مرضیه شاوردی مدیر توانمندسازی صندوق شکوفایی و نوآوری در همین زمینه به فعالیت‌های این صندوق و خدماتی که به شرکت‌های دانش‌بنیان طی دهه گذشته ارائه کردند، اشاره کرد و گفت: استفاده از صندوق‌های پژوهش، نوآوری و استفاده از ظرفیت شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات از رویکردهای این صندوق است، صندوق شکوفایی و نوآوری در طول فعالیت خود بیش از ۳ هزار ضمانت‌نامه را به مبلغ بیش از ۶ هزار میلیارد تومان صادر کرده است و در حوزه توانمندسازی به شرکت‌ها برای صادرات تولیدات‌شان کمک بسیار شده است. ما در ارائه خدمات بین زنان و مردان هیچ تفاوت و تمایزی قائل نیستیم.

سلما مهدی زاده یکی دیگر از زنان کارآفرین ضمن تشکر از رئیس مجلس به جهت تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان به عنوان نقطه عطفی در فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان به حمایت‌های مالی بسیاری احتیاج دارند، این شرکت‌ها می‌توانند تضمین‌کننده اعتبار کشور در جامعه جهانی باشند و همچنین حافظ ایمنی و سلامت مردم در حوزه واردات باشند اما متأسفانه این مجموعه‌ها از متولی مشخصی برخوردار نیستند. مقررات بیمه‌ای نیز شفاف نیست و نظارتی بر آنها وجود ندارد.

همچنین الهه پورفخرایی از مدیران عامل شرکت‌های دانش‌بنیان ضمن درخواست توجه مجلس به موضوع ضمانت اجرایی قانون مصوب اخیر گفت: دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه های مربوطه یا حتی گمرک حمایت چندانی از شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان ندارند، به همین جهت در عمل شاهد رشد و پیشرفت این شرکت‌ها نیستیم لذا از مجلس می‌خواهیم ضمن نظارت بر اجرای قانون و پرهیز از شعارزدگی، طرح یا لایحه‌ای را در دستور کار قرار دهند که موثر و تأثیرگذار باشد.

آذردخت مظاهری از دیگر فعالان حوزه دانش بنیان یادآور شد: افرادی که در این مسیر وارد می‌شوند جسور، فعال و پویا هستند، این شرکت‌ها می‌توانند سرمایه‌های زیادی را برای کشور ایجاد کنند یا درآمدزا باشند و کار آنها مبتنی بر دانش و ایده‌های نوآورانه انجام می‌شود، خوشبختانه نقش زنان نیز در این شرکت‌ها محرز است اما چالش‌هایی در این زمینه وجود دارد که در کنار تصویب قوانین خوب مجلس باید مورد توجه قرار گیرد بنابراین مجلس نسبت به الزامات اجرایی قوانین خود توجه کند.

نفیسه عباسی کاشانی نیز به مشکلاتی که در حوزه بررسی اسناد این شرکت‌ها یا برگزاری مناقصه‌ها وجود دارد اشاره کرد و گفت: دستگاه‌های دولتی موانعی را ایجاد کردند لذا به حمایت مجلس نیاز داریم تا بتوانیم بر مشکلات حقوقی، مالی و بیمه فائق آییم.

در ادامه بهاره چشم نوشی از دیگر زنان کارآفرین با تأکید بر حمایت از محصولات و تولیدات دانش‌بنیان گفت: فرآیند دریافت مجوز و تأیید برای تولیدات این محصولات دانش بنیان مبهم و غیرشفاف است لذا درخواست داریم در صندوق شکوفایی و نوآوری به کمک مجلس و دولت کارگروهی متمرکز ایجاد شود تا فرآیند دریافت مجوزها شفاف شود.

ویدا سینا از دیگر زنان کارآفرین به مشکلات حوزه استاندارد اشاره و از قانون مصوب مجلس در حوزه دانش بنیان تشکر کرد و گفت: مجلس نسبت به تدوین آیین‌نامه‌ها و اجرای قانون باید توجه داشته باشد.

در ادامه علی وحدت رئیس هیأت عامل صندوق شکوفایی و نوآوری به نقش آفرینی و توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: قانون جهش تولید دانش‌بنیان کمک بسیاری به این شرکت‌ها کرده است، مباحث و مفاد مختلف این قانون موجب تسریع فعالیت‌های دانش‌بنیان و رفع چالش‌ها و مشکلات آنها خواهد شد. به عنوان مثال ارزش‌گذاری محصولات سال هاست که مطرح شده اما خوشبختانه در این قانون تکلیف آن مشخص شد. قانون مجلس اولویت‌ها را مشخص کرده و به کمک نمایندگان مقدمات لازم در استان‌ها نیز فراهم شده است.

۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۱
کد خبر: ۱۳۱٬۱۳۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =