۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
کد خبر: . ۱۲۷٬۹۶۶
باید شورای جدیدی برای مدیریت زعفران تشکیل شود| شورای ملی زعفران دستاوردی برای کشاورزان نداشته است

رئیس شورای شهرستان تربت حیدریه پیشنهاد داد که شورای جدیدی شامل زعفران کاران، فرآوری کنندگان زعفران، اهالی صنعت زعفران و صادرکنندگانی که به فکر منافع کشور هستند تشکیل شود.

به گزارش بازار، مهدی جهانشیری رئیس شورای شهرستان تربت حیدریه در جمع مشورتی شورای ۳۳ شهرستان زعفران خیز استان خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه شورای ملی زعفران در سال‌های اخیر دستاوردی برای کشاورزان نداشته، بر ضرورت انتخاب عادلانه و صحیح اعضای شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران از نمایندگان منتخب کشاورزان و به طور کلی دست اندرکاران و دلسوزان بخش های زنجیره ارزش زعفران تاکید کرد.

وی با تاکید بر ایجاد قرارگاه های حمایتی از محصول زعفران در فصل برداشت زعفران گفت: تنها هنر اعضای شورای ملی زعفران مصاحبه های بی پایه و اساس و خبرپراکنی آنها در سطح جامعه که منجر به موج سواری رسانه ای برای تحت تأثیر قرار دادن قیمت زعفران در بازار بود و اکنون نیز با تغییر رویه و شایعه پراکنی و نامه نگاری با سازمان های مختلف کشور، در جهت التهاب بازار زعفران به نفع خود و به ضرر کشاورزان گام بر می دارند.

جهانشیری افزود: در سال‌های اخیر خلا بزرگی به وجود آمد و در نبود یک تشکل قوی که کشاورزان در آن مستقیما حضور داشته باشند، عده ای سودجو علیه منافع زعفران کاران از هیچ کوششی دریغ نکرده و سعی در آشفته کردن بازار داشتند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند.

وی ادامه داد: اکنون همه ما مسئولان شهرهای زعفران خیز به نیابت از کشاورزان وظیفه داریم خیانت این افراد را به زعفران کاران آشکار کنیم و نگذاریم مثل چند سال اخیر پول زعفران به جیب دلالان و عده‌ای خاص برود.

جهانشیری پیشنهاد داد که شورای جدیدی شامل زعفران کاران، فرآوری کنندگان زعفران، اهالی صنعت زعفران و صادرکنندگانی که به فکر منافع کشور هستند تشکیل شود.

وی در عین‌حال بیان کرد: نقش فرآوری کنندگان زعفران به عنوان فعالین بازار زعفران باید پر رنگ تر از قبل باشد. خدمتی که آنها به ارتقای کیفیت زعفران در این سال ها کرده اند ستودنی است و در سال های اخیر با تلاش آنها تعریف جدیدی از کیفیت زعفران ارائه شد و قطعا واژه دلال، برازنده این قشر پر تلاش نیست.

گفتنی است؛ در پایان جلسه نیز شورای مشورتی زعفران کاران خراسان رضوی، بیاینه ای دادند که در بخشی از این بیانیه آمده است:
نظر به رهنمودهای مقام معظم رهبری در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها و در راستای فرهنگ اقتصاد مقاومتی، با رویکرد مدیریت جهادی در سطح ملی و منطقه‌ای با محوریت حمایت از کشاورز و مصرف‌کننده به استحضار می رساند، پیرو تصمیمات نادرست و اقدامات عناصر سودجوی مدعی مدافع حقوق کشاورزان توسط چند تن از اعضای شورای ملی زعفران و به تبع آن نمایندگان فعلی اتحادیه صادرکنندگان زعفران که بیش از ۲۰سال در ادوار مختلف به صورت پیاپی علیرغم بی کفایتی و عدم کارایی که به ناحق و با استفاده از رانت، روابط خانوادگی و منطقه‌ای و به‌صورت متمادی سکان‌دار این حیطه بوده‌اند و هیچگونه عملکردی برای ثبات، رشد و ارتقای این صنعت دیرینه ایران عزیزمان و حمایت از کشاورزان از خود بر جا نگذاشته اند؛ ما مسئولین شورای شهرهای زعفران خیز در این بیانیه اقدام و رسیدگی مجدانه در خصوص مواردی را خواستاریم.

انتخاب عادلانه و صحیح اعضای شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران از نمایندگان منتخب کشاورزان و تاثیرگذاران کلی بخش های زنجیره ارزش زعفران، ایجاد کمیته های تخصصی از اعضای شوراهای شهرهای زعفران خیز به نمایندگی از کشاورزان و مردم هر شهرستان در جهت نظارت و کنترل فعالیت‌های همراستا با صیانت از محصول ملی زعفران، ایجاد قرارگاه های حمایتی از محصول زعفران در فصل برداشت زعفران به حمایت از کیفیت محصول کشاورزان و ایجاد زیر سیستم های تخصصی محصولات استراتژیک هر شهر در جهت حمایت از ایده های جدید در راستای مدیریت ارزش محصولات آن ناحیه و مدیریت و نظارت بر منافع کشاورزان و تولیدکنندگان و هماهنگی و همراهی با سازمانهای مربوطه در جهت شفاف سازی و مدیریت اطلاعات آگاهی و آموزش کشاورزان از اطلاعات به روز در سطح جهانی از جمله مواردی بود که در بیانیه به آن تاکید شد.

در پایان این بیانیه آمده است: در سالی که با تاکید مقام معظم رهبری سال تولید و مانع زدایی از مسیر تولید و پشتیبانی ها نام گذاری شده است ضمن برائت جستن و ابراز شکایت از شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران و همچنین بیان حمایت از تعاونی روستایی جهت مدیریت عرضه زعفران در بازار که قطعاً به نفع کشاورزان حوزه زعفران می باشد، خواهان رسیدگی هرچه سریعتر به این مشکلات، کوتاهی دست دلالان مسئول نما از زعفران ایرانی، ایجاد امنیت خاطر در کشاورزان و همچنین اصلاح و بازسازی ساختار شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران هستیم.

۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
کد خبر: ۱۲۷٬۹۶۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =