۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۲
استارت دریافت مالیات از خانه های خالی! | اختلاف وزارت راه و سازمان مالیاتی بر تعداد واحدهای حقوقی
«بازار» گزارش می دهد

استارت دریافت مالیات از خانه های خالی! | اختلاف وزارت راه و سازمان مالیاتی بر تعداد واحدهای حقوقی

اولین سری برگه تشخیص مالیاتی در حالی برای مالکان خانه‌های خالی از سکنه که از ابتدای سال جاری تا مرداد ماه خالی مانده اند آماده ارسال شده است که در خصوص واحدهای حقوقی اختلاف وجود دارد.

بازار؛ گروه راه و مسکن: قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی از سکنه به صراحت اعلام کرده است که واحدهای مسکونی در شهرهای با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر اگر ۱۲۰ روز در سال خالی باشند، مشمول پرداخت مالیات می‌شوند، بنابراین بر اساس این قانون در سال اول، دو و سوم به ترتیب ۶، ‌۱۲ و ۱۸ برابر مالیات متعلقه باید پرداخت کنند.

اگر چه جمع آوری این اطلاعات بر عهده وزارت راه وشهرسازی قرار گرفت و از مرداد سال گذشته در چندین نوبت با تمدید مهلت ثبت نام مواجه شد اما خبرها حاکی از این است که وزارت راه و شهرسازی بعد از مدتها لیست خانه های خالی از سکنه را تهیه کرده است و طی امروز و فردا آنرا به سازمان امور مالیاتی ارائه خواهد کرد.

وزارت راه و شهرسازی اگر چه بعد از مدتها لیست خانه‌های خالی از سکنه را به سازمان مالیاتی ارسال خواهد کرد اما سازمان امور مالیاتی نیز اولین سری از برگه های تشخیص مالیاتی را به مالکانی که واحدهای مسکونی خود را از ابتدای سال جاری تا مرداد ماه خالی نگه داشته اند آماده ارسال کرده است.

محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با بازار در حالی از شناسایی دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی خبر داده است که از این میزان حدود یک میلیون واحد مسکونی مربوط به اشخاص حقوقی و بانک ها است.

وی دلیل تاخیر در ارسال لیست خانه های خالی از سکنه به سازمان امور مالیاتی را اینطور تشریح می کند و می گوید: وزارت راه و شهرسازی با توجه به این‌که برخی متقاضیان مسائلی مانند صدور سند و امثال این را داشتند که زمانبر شده، برای آن‌که مشکلات ناشی از عدم ثبت اطلاعات سکونتی برای آنها پیش نیاید درخواست تمدید مهلت را داده است.

وی با بیان این‌که درخواست تمدید را به مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه ستاد سران قوا (ستاد عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا) ارائه کرده‌ایم، می گوید« امیدواریم مهلت تمدید شود تا همه مردم با فرصت مناسب اجازه ثبت اطلاعات سکونتی خود را در سامانه املاک و اسکان داشته باشند».

وارد کردن اطلاعات در سامانه اسکان به‌صورت پله‌ای است و در صورتی که واحد مسکونی سند به‌روز نداشته باشد امکان ثبت نهایی را نخواهد داشت. اما در هر صورت این اقدام تا حدودی از لحاظ روانی می تواند بر بازار مسکن تاثیر مثبتی بگذارد

اما حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن در خصوص تاثیر دریافت مالیات از خانه های خالی از سکنه به خصوص بانک هایی که واحدهای مسکونی خالی دارند گفت: وارد کردن اطلاعات در سامانه اسکان به‌صورت پله‌ای است و در صورتی که واحد مسکونی سند به‌روز نداشته باشد امکان ثبت نهایی را نخواهد داشت. اما در هر صورت این اقدام تا حدودی از لحاظ روانی می تواند بر بازار مسکن تاثیر مثبتی بگذارد.

قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی از سکنه به صراحت اعلام کرده است که واحدهای مسکونی در شهرهای با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر اگر ۱۲۰ روز در سال خالی باشند، مشمول پرداخت مالیات می‌شوند

وی با اشاره به اینکه قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی از سکنه به صراحت اعلام کرده است که واحدهای مسکونی در شهرهای با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر اگر ۱۲۰ روز در سال خالی باشند، مشمول پرداخت مالیات می‌شوند ادامه داد: اجرای قوانین زمانی موفق خواهد بود که با اقبال عمومی همراه باشد بنابراین با توجه به میزان ثبت‌نام در این طرح نشان از عدم پذیرش افکار عمومی نسبت به این قانون دارد. البته وضعیت ثبت نام را نباید دلیل محکمی بر عدم پذیرش و عدم موفقیت طرح دانست.

اما از آن سوی معاونت وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که تمدید مهلت ثبت اطلاعات در دو مرحله است؛ یک مرحله تا آخر سال‌جاری مطرح شده است. مرحله دیگر نیز تقسیم‌بندی شهرها و استان‌های مختلف برای این‌ کار با توجه به حجم اطلاعاتی که قرار است آمده و وارد سیستم شود، است. از این رو جدول متنوعی برای این کار در دست تهیه است که طبق گفته این معاونت اطلاع‌رسانی درباره آن صورت می‌گیرد.

داود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی نیز اخیرا در این باره گفته است که دی ماه امسال اولین سری برگه های تشخیص مالیاتی برای مالکان خانه‌های خالی ارسال خواهد شد تا خانه‌هایی که از ابتدای سال جاری تا مرداد ماه خالی مانده باشند، مشمول این قانون شوند.

حال باید منتظر ماند و دید چه تعداد خانه خالی از سکنه از سوی وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی معرفی می‌شود و این سازمان برای اخذ مالیات چه تعداد برگه تشخیص مالیاتی ارسال می کند. زیرا تاکنون در راستای شناسایی خانه‌های خالی و معرفی به سازمان امور مالیاتی ابهاماتی وجود دارد و وزارت راه و شهرسازی از معرفی ۱.۳ میلیون خانه خالی از سکنه خبر می‌دهد اما سازمان امور مالیاتی این موضوع را رد کرده و اعلام می کند که فقط یک میلیون واحد مسکونی خالی مربوط به اشخاص حقوقی و بانک ها است.

کد خبر: ۱۲۵٬۷۰۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha