۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۷
صنعت نفت درگیر روش های سنتی| تولید گاز به ۱.۲ میلیارد متر مکعب می رسد| نسل آینده ما را نمی بخشد
وزیر نفت اعلام کرد

صنعت نفت درگیر روش های سنتی| تولید گاز به ۱.۲ میلیارد متر مکعب می رسد| نسل آینده ما را نمی بخشد

اوجی وزیر نفت با بیان اینکه ظرفیت تولید گاز ۹۷۰ میلیون متر مکعب است که ۸۴۰ متر مکعب آن در داخل مصرف می شود، گفت: با توسعه میادین و حفظ و نگهداشت آنها ظرفیت تولید گاز به ۱.۲ میلیارد متر مکعب می رسد.

بازار؛ گروه آب و انرژی: جای خالی فناوری و استفاده از روش های سنتی در صنعت نفت صدای اعتراض جواد اوجی را هم درآورد. وزیر نفت دولت سیزدهم می گوید: با وجود اینکه بیش از ۱۰۰ سال از تولید و اکتشاف نفت می‌گذرد اما روش‌های تولید در بخش‌های بالادست و پایین دست همچنان به صورت سنتی هستند. او می گوید: به دلیل استفاده نکردن از ظرفیت دانش بنیان ها نیمی از صادراتمان به صورت خام و نیمه خام است و رکودهای وحشتناکی را در حوزه مصرف به ثبت برسانیم.

اوجی که در مراسم روز ملی پژوهش سخن می گفت، ادامه داد: امروز صنعت نفت در چهار حوزه چاه‌های کم بازده، بهینه سازی مصرف گاز، زنجیره تکمیلی صنایع پتروشیمی و فلرها نیاز به همکاری شرکت‌های دانش بنیان دارد و ما نیز حمایت‌های لازم را جهت دستیابی به اهداف مورد نظر خواهیم داشت.

وزیر نفت با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر ۵۰ درصد صادرات کشور به صورت خام و نیمه خام است، اظهار کرد: این خام فروشی ضعف بزرگی است چرا که استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان می تواند ایجاد ارزش افزوده اشتغالزایی و ارزآوری کند.

او اظهار داشت: هر حلقه چاه ۱۰ تا ۱۲ میلیون دلار هزینه دارد و یک و نیم سال هم زمان حفاری آن طول می کشد در حالیکه می‌توانیم با استفاده از توان دانش بنیان‌ها بالغ بر ۷۰۰ حلقه چاه را افزایش بهره‌وری داده و تولید زودهنگام داشته باشیم.

وزیر نفت با بیان اینکه ‌در حال حاضر تولید عمده چاه‌ها از ۳۰ تا ۵۰ هزار بشکه به ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ بشکه رسیدند که شرکت‌های دانش بنیان با کمک در این زمینه می‌توانند توان تولید را افزایش دهند، گفت: ما تاکنون برای توسعه میادین صفر تا صد پروژه را به شرکت‌های داخلی یا خارجی واگذار می‌کردیم که افزایش تولید داشته باشند اما در برنامه جدید جدا از توسعه مخزن نگاه ما به این موضوع چاه محور است.

در حال حاضر ۵۵۰۰ حلقه چاه نفتی و گازی در کشور وجود دارد که با توجه به توان دانش بنیان می‌توانیم تولید ۸۰ میلیون بشکه معادل نفت و گاز از این چاه‌های کم بازده با کمترین ریسک و سرمایه داشته باشیم

به گفته اوجی، در حال حاضر ۵۵۰۰ حلقه چاه نفتی و گازی در کشور وجود دارد که با توجه به توان دانش بنیان می‌توانیم تولید ۸۰ میلیون بشکه معادل نفت و گاز از این چاه‌های کم بازده با کمترین ریسک و سرمایه داشته باشیم.

او با اشاره به اهمیت بهینه‌سازی مصرف انرژی اظهار کرد: با توجه به روند مصرف گاز در دومین حوزه‌ای که نیاز به کمک دانش بنیان‌ها داریم، استفاده بهتر از انرژی است؛ تولید گاز ۹۷۰ میلیون متر مکعب است که ۸۴۰ متر مکعب آن به شبکه سراسری تزریق می‌شود؛ البته قرار بود تا پایان برنامه ششم رقم تولید به ۱۲۰۰ میلیارد متر مکعب برسد که به دلیل عدم سرمایه‌گذاری به این عدد دست نیافتیم.

وزیر نفت ادامه داد: با این حال اکنون برنامه جدی داریم که توسعه میادین گازی و حفظ و نگهداشت و افزایش تولید از سال آینده رقم بخورد و تولید گاز ۴۰ تا ۵۰ میلیون متر مکعب افزایش یابد و به ظرفیت ۱.۲ میلیارد متر مکعبی برسیم.

اوجی با بیان اینکه هرچند افزایش تولید و روند توسعه میادین گازی در دستور کار است اما با افزایش سالانه ۱۰ تا ۱۲ درصدی مصرف خانگی و نیروگاهی میزان تولید جوابگو نیست، گفت: بنابراین مصرف باید بهینه باشد، به عبارت دیگر همان گونه که عرضه افزایش می‌یابد مصرف نیز باید کنترل شود.

۶۰ میلیون متر مکعب گاز مشعل می سوزانیم
او با بیان اینکه ۵۰ تا ۶۰ میلیون مترمکعب گاز مشعل سوزانده می‌شود که در این زمینه قبلا طرح آماک مطرح شده بود اما امروز جوابگو نیست، اظهار کرد: بنابراین در این حوزه با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش بنیان قادریم ظرف چهار تا پنج سال آینده گازهای همراه را جمع آوری کرده و خوراک واحدای صنعتی از جمله پتروشیمی‌ها شود.

وزیر نفت با بیان اینکه ما اکنون بعد از روسیه و عراق سومین کشوری هستیم که گازهای همراه نفت را می‌سوزانیم که نسل آینده قطعا ما را نمی‌بخشد، گفت: در حوزه صنایع تکمیلی پتروشیمی اتفاقات خوبی رقم خورده و اشتغالزایی در مناطق کم برخوردار و ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی از جمله آنها بوده است.

او با بیان اینکه کشور ما در حوزه کارافرینی و افزایش درآمد ملی صاحب سرمایه‌های گران قیمتی است تاکید کرد: سالانه ۴۰۰۰ نخبه در کشور ظهور می‌کند که پرورش آن‌ها نیازمند سرمایه کلانی است، چراکه اگر نخبگان مورد بی‌مهری قرار بگیرند، کم انگیزه می‌شوند و همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند کسانی که سیاه‌نمایی و باعث مهاجرت نخبگان شوند خیانت کرده‌اند.

اوجی تاکید کرد: یکی از راه‌های اشتغال‌زایی استفاده از نخبگان بوده و امروز عزم صنعت نفت نیز بر همین اساس استوار شده تا از  این سرمایه استفاده کند چراکه به اشتغالزایی به خصوص در مناطق کم‌برخوردار منجر خواهد شد.

کد خبر: ۱۲۴٬۸۹۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha