۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲
کد خبر: . ۱۲۱٬۰۳۹
آیا قیمت هر اونس طلا به ۲۳۰۰ دلار می رسد؟

به دنبال نگرانی در مورد احتمال تبدیل شدن سویه اومیکرون به سویه غالب در دنیا، قیمت طلا در بازار جهانی رشد کرد.

بازار؛ گروه بین الملل: سویه اومیکرون با سرعت در دنیا منتشر می شود و هر روز خبر از درگیری کشورهای بیشتری با این سویه جدید منتشر می شود. پیش بینی می شود ظرف هفته های اتی این سویه به اصلی ترین سویه در دنیا تبدیل شود و شمار مبتلایان به آن رشد کند.

نگرانی در مورد ایجاد موج دیگری از بیماری و تعطیلی های وسیع فعالیتهای اقتصادی در نتیجه آن باعث شده است تا بازار جهانی ملتهب شود و قیمت طلا به عنوان فلزی که در روزهای سخت و بحرانی  اقتصادی به عنوان منبع اصلی حفظ ارزش دارایی ها معرفی می شود با سرعت افزایش یابد.

طبق گزارش منتشر شده توسط بلومبرگ، بازار طلا طی دو سال اخیر با رشد همراه بود و انتظار می رفت با افزایش میزان واکسیناسیون در دنیا و بسترسازی برای کنترل این همه گیری، روند افزایش قیمت هم در بازار متوقف شود اما شواهد نشان می دهد این پیش بینی چندان درست نیست.

در ادامه این گزارش آمده است: «در سالهایی که دنیا درگیر همه گیری کرونا بود، بازارهای کمی برای کسب سود و سرمایه گذاری وجود داشت. به همین دلیل سرمایه گذاران وارد بازار طلا شدند تا از این طریق مانع از کاهش ارزش دارایی های خود شوند و تغییر الگوی تقاضا و عرضه باعث شد تا قیمتها در این بازار رشد کند. در سال قبل قیمت هر اونس طلا تا بالغ بر ۲۰۰۰ دلار افزایش یافت ولی انتظار می رفت با کنترل همه گیری کرونا این بازار با کاهش ارزش روبرو شود. در شرایط فعلی با وجود کنترل نسبی کرونا، مشکل تازه ای بازار را تحت تاثیر قرار داده است و این مشکل افزایش تورم ناشی از تزریق هزاران میلیارد دلار به اقتصاد جهان است. حال پیش بینی ها حکایت از تداوم روند افزایشی قیمت طلا در سال جدید میلادی دارد. از طرف دیگر شناسایی سویه جدید کرونا و سرعت بالای انتشار  ان در دنیا هم مزید بر علت شده است تا قیمت طلا را در دنیا افزایش دهد.»

 کامرز بانک استرالیا پیش بینی کرده است قیمت طلا در سال ۲۰۲۲ افزایش یابد. بر مبنای گزارش ارایه شده توسط این بانک در فصل اول سال ۲۰۲۲ قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی به ۲۰۷۲ دلار می رسد  و  تا انتهای سال بعد به حداقل قیمت ثبت شده در سال ۲۰۲۱ که ۱۶۷۷ دلار بود نخواهد رسید.

فارکس دیلی در مورد دلیل افزایش قیمت طلا در سال بعد نوشت: «افزایش تورم در کشورهای صنعتی عامل اصلی افزایش قیمت طلا است. طلا همواره به عنوان منبعی برای حفظ ارزش دارایی ها معرفی شده است و مردم در شرایط بحرانی دارایی های خود را به طلا تبدیل می کنند تا در مقابل نوسان های ارزش پول از آن محافظت کنند. این شرایط در وضعیت فعلی هم صدق می کند و انتظار می رود به دلیل وضعیت تورمی در دنیا و نگرانی از افت ارزش دارایی ها به دلیل تورم، تقاضا برای طلا افزایش یابد.»

پیش بینی های فنی نشان می دهد متوسط قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی در سال بعد ۲۳۰۰ دلار خواهد بود و حتی در برخی از پیش بینی ها از رسیدن قیمت هر اونس طلا تا مرز ۲۶۰۰ دلار هم حکایت دارد. در صورت تحقق این پیش بینی ها در سال ۲۰۲۲ ما بالاترین قیمت طلا در تاریخ را تجربه خواهیم کرد.

۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲
کد خبر: ۱۲۱٬۰۳۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =