۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۱
کد خبر: . ۱۲۰٬۷۹۶
هزینه کرد بیش از ۵ میلیارد دلاری برای شبکه‌های آبی منطقه آزاد ارس

جلفا- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از هزینه کرد بیش از ۵ میلیارد دلاری برای شبکه‌های آبی منطقه آزاد ارس خبرداد.

به گزارش خبرنگار بازار، شامگاه چهارشنبه با حضور معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره داری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، مشکلات شرکت های تعاونی تولید روستایی و نیز طرح آب های مرزی منطقه آزاد ارس بررسی شد.

در این نشست محسن نریمان با اشاره به موقعیت منحصر به فرد منطقه آزاد ارس گفت: ارس از نظر دسترسی به منابع آبی و شرایط آب و هوایی، وضعیت مناسبی برای تولیدات کشاورزی دارد. همین موضوع نیز باعث شده ارس به عنوان منطقه ای بسیار خوش استعداد برای رشد و توسعه  فعالیت های اقتصادی شناخته شود.

نریمان درباره ظرفیت‌های منطقه آزاد ارس اظهارکرد: این منطقه در کنار رودخانه ارس واقع شده و موقعیت جغرافیایی آن به‌گونه‌ای است که می‌تواند در بخش کشاورزی فعالیت‌های مناسبی داشته باشد. در حال حاضر بزرگترین گلخانه خاورمیانه و یکی از ۱۰ گلخانه بزرگ جهان در منطقه آزاد ارس واقع شده است. این گلخانه نزدیک به ۵۰ هزار تن محصول تولید می‌کند که عمده آن را به کشورهای همسایه صادر می‌شود. این موضوع باعث شده ارس قطب گلخانه‌ای مناطق آزاد کشور شود.

هزینه کرد بیش از ۵ میلیارد دلاری برای شبکه‌های آبی منطقه آزاد ارس

وی گفت: وجود رودخانه ارس، آب و هوای مناسب منطقه و امکاناتی که داریم ما را به سمت تولیدات کشاورزی هدایت می‌کند. با اقدامات درستی که انجام شد و بیش از ۵ میلیارد دلار برای شبکه‌های آبی هزینه شد، بستری برای تولید محصولات کشاورزی و استفاده مناسب از زمین‌های موجود در منطقه آماده شده است.

وی افزود: همچنین در زون خداآفرین نیز وجود ۲۴ هزار هکتار زمین‌ می‌تواند بستری برای تولید محصولات کشاورزی باشد و از طرفی سیاست سازمان منطقه آزاد ارس و اقبال فعالان اقتصادی ما را به این سمت هدایت می‌کند که به سمت تولید محصولات کشاورزی پیش برویم.

هزینه کرد بیش از ۵ میلیارد دلاری برای شبکه‌های آبی منطقه آزاد ارس

کمبود و توزیع نامناسب منابع آبی در کشور
معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره داری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران نیز در این نشست با اشاره به کمبود و توزیع نامناسب منابع آب گفت: افزایش بی رویه مصرف، توزیع غیریکسان بارندگی و عدم وجود جایگزین مناسب برای منابع آب سبب ایجاد تنش و بحران های سیاسی در برخی از مناطق دنیا شده است که این مساله سبب امنیتی شدن منابع آبی و مسائل هیدروپولیتیک شده است.

جهان پناه افزود: تامین منابع آب کافی در مناطق مرزنشین و شهرهای مرزی، تاثیر بسیار زیادی در تامین امنیت مناطق مرزی دارد که باید بطور جد مورد توجه مسوولان  قرار بگیرد. از این رو سعی برآنست که به  بررسی نقش و اهمیت آب و رودخانه های مرزی در تامین امنیت مناطق مرزی پرداخته شود.

هزینه کرد بیش از ۵ میلیارد دلاری برای شبکه‌های آبی منطقه آزاد ارس

نظام های بهره برداری فاقد منابع مالی است
در ادامه مدیر تعاون روستایی استان آذربایجان شرقی نیز ضمن معرفی تشکل ها و تعاونی های ارس گفت: نظام های بهره برداری فاقد منابع مالی است و عدم داشتن نیروی انسانی کافی در استانها مانع فعالیت می شود.

علی اکبر نژادرضا همچنین در پایان از مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس به جهت حمایت از تعاونی ها، اختصاص زمین برای تعاونی گلخانه داران برای احداث انبار، نصب سامانه ضدتگرگ و آسفالت ریزی مسیرها و گازرسانی تشکر کرد.

گفتنی است در این نشست مدیران عامل تعاونی های به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند و مقرر شد در خصوص مشکلات مطرح شده مکاتباتی با وزرات نیرو و ارگان های مرتبط جهت رفع مشکلات انجام گیرد.

۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۱
کد خبر: ۱۲۰٬۷۹۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =