۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳
فاصله زمانی ثبت سفارش تا تحویل کالا؛ دلیل اختلاف نرخ فروش اوره صادراتی
شرکت‌های پتروشیمی مطرح کردند؛

فاصله زمانی ثبت سفارش تا تحویل کالا؛ دلیل اختلاف نرخ فروش اوره صادراتی

فاصله زمانی ثبت سفارش و صدور پیش فاکتور تا تاریخ تحویل کالا و همچنین تفاوت در نرخ اوره صادراتی، به دلیل اختلاف در زمان ثبت سفارش و صدور پیش‌فاکتور تا زمان تحویل کالا به مشتریان بوده است.

به گز ارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، رییس اداره نظارت بر ناشران گروه شیمیایی و غذایی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تفاوت نرخ فروش اوره صادراتی در گزارش فعالیت ماهانه برخی از شرکت‌های پتروشیمی با نرخ فعلی اوره، گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار از شرکت‌هایی که این وضعیت برای آن ها پیش آمده، خواستار شفاف‌سازی شده است.

ولی‌الله جعفری ادامه داد: شرکت‌های پتروشیمی پردیس، پتروشیمی کرمانشاه، پتروشیمی شیراز و پتروشیمی خراسان شرکت‌هایی هستند که در ماه گذشته، تفاوت قیمت فروش صادراتی اوره نسبت به سایر تولیدکنندگان داشته‌اند.

به گفته این مقام مسوول، در شفاف‌سازی منتشر شده از سوی شرکت‌ پتروشیمی کرمانشاه، دلیل این اختلاف در نرخ، فاصله زمانی ثبت سفارش و صدور پیش فاکتور تا تاریخ تحویل کالا و همچنین تفاوت در نرخ اوره صادراتی شرکت‌های پتروشیمی اوره ساز بوده است.

رییس اداره نظارت بر ناشران گروه شیمیایی و غذایی سازمان شفاف‌سازی و توجیه منتشر شده از شوی شرکت پتروشیمی کرمانشاه را چنین توضیح داد: «شرکت‌های تولیدکننده اوره در راستای مدیریت کنترل تولید و جلوگیری از انباشت محصول و جلوگیری از توقف تولید، اقدام به پیش فروش محصول می‌کنند. در نتیجه، صدور پیش فاکتور و زمان تحویل محصول و تاریخ محقق شدن فروش تفاوت دارد. این امر موجب اختلاف قیمت ثبت شده در دفاتر با نرخ جهانی ماه مورد گزارش می‌شود. ارقام گزارش شده در خصوص فروش صادراتی مهر ماه با توجه به توضیحات فوق مربوط به پیش فاکتور صادره در شهریور ماه است که مطابق با قیمت های جهانی آن ماه بوده و با توجه به برداشت محصول در مهر ماه فاکتور فروش صادر و درآمد محقق شده است. با توجه به روند رو به رشد قیمت محصول اوره در مهر ماه و اقدامات صورت گرفته در خصوص پیش فروش محصول، برداشت محصول فروخته شده مهرماه در آبان ماه صورت می‌پذیرد و با قیمت‌های جهانی مهر ماه مطابقت دارد.»

به گفته جعفری، شرکت پتروشیمی پردیس نیز با انتشار اطلاعیه شفاف سازی بخشی از تفاوت مذکور را ناشی از فروش تهاتری عنوان کرده است.

وی در پایان از پیگیری‌های مستمر سازمان به‌منظور انتشار اطلاعیه شفاف‌سازی از سوی سایر شرکت‌های پتروشیمی اوره ساز  خبر داد.

کد خبر: ۱۱۵٬۷۹۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha