۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۴
کد خبر: . ۱۱۵٬۶۷۴
رشد ترانزیت جاده‌ای کالا در ۷ ماه سال ۱۴۰۰

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری گفت: در هفت ماه سال جاری کامیون‌هایی که از قلمرو کشور، محمولات ترانزیتی را حمل کردند به ۲۴۰ هزار دستگاه رسید.

به گزارش بازار، جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: این رقم بیش از کل سال ۹۹ بود و همچنین در این مدت تناژ حمل شده نیز به ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید به گونه‌ای که در هفت ماهه ۱۴۰۰، بیش از کل سال قبل ترانزیت محموله از خاک کشورمان داشتیم.

وی با اشاره به افزایش آمار ترانزیتی کشور در سال جاری اظهار داشت: در سال ۹۸ که شیوع کرونا در کشور نبود، ۲۹۸ هزار دستگاه کامیون ترانزیتی، بیش از ۶/۶ میلیون تن کالای ترانزیتی را در کشور جابه جا کردند و از اسفند ۹۸ که با شیوع کرونا در کشور مواجه شدیم، در برخی از کشورها، مرزها مسدود شد و در برخی کشورها، ترددهای تزانزیتی به حداقل رسید و این موضوع تا اواخر اردیبهشت ۹۹ ادامه داشت، از اوایل خرداد ۹۹ با رایزنی‌های صورت گرفته و تعریف پروتکل‌ها به تدریج مرزها بازگشایی شد بنابراین در سال ۹۹ که حدود ۲ ماه انسداد مرزها را داشتیم، تردد ۲۲۰ هزار دستگاه ناوگان ترانزیتی و حمل ۴.۸ میلیون تن کالای ترانزیتی در کشور ثبت شد.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: سال ۹۹ با توجه به شیوع کرونا و انسداد برخی مرزها، آمار ترانزیتی در حوزه ناوگان کامیونی کاهشی بود ضمن آنکه تشدید شرایط تحریم نیز در این مدت بی تأثیر نبود.

هدایتی با بیان این که طی هفت ماهه سال جاری بالغ بر ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالای ترانزیتی از مرزهای کشور ترانزیت شد گفت: پیش بینی می‌شود اگر با همین روند افزایشی پیش برویم تا انتهای سال ۱۴۰۰ در بخش جاده‌ای به رقم ۸/۵ تا ۹ میلیون تن کالای ترانزیتی برسیم.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای بیان کرد: در هفت ماهه سال ۹۹ تعداد ۱۰۲ هزار کامیون ترانزیتی ۲/۲ میلیون تن و در هفت ماهه ۹۸ تعداد ۱۹۰ هزار کامیون ۴/۲ میلیون تن بار ترانزیتی جابه جا کردند، بنابراین در هفت ماهه ۱۴۰۰ به نسبت سال ۹۸ که سال بدون کرونا و بدون محدودیت رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها بوده است رشد داشته‌ایم.

هدایتی در ادامه اظهارداشت: در هفت ماهه ۱۴۰۰ نسبت به هفت ماهه ۹۹ میزان ۱۳۲ درصد در تعداد ناوگان ترانزیتی افزایش داریم و ۱۲۸ درصد افزایش در تناژ، اعمال شده است، یعنی حدوداً در ناوگان و تناژ ترانزیتی در این هفت ماه نسبت به ۹۹ رشد داشته‌ایم و این نشان می‌دهد با وجود شرایط تحریم این ارقام محقق شده است، البته این در حالی است که هنوز مرزهای ترکمنستان باز نشده است تا به صورت کامل و عادی تردد انجام شود، حتی مرزهای افغانستان تحت تأثیر حضور مقطعی طالبان بوده است و با تمام این شرایط افزایش ۱۳۰ درصدی نسبت به پارسال محقق شد و نسبت به هفت ماهه ۹۸ در تعداد ناوگان ۲۸ درصد و در تناژ ۲۰ درصد افزایش میزان کالای ترانزیتی داشته‌ایم.

وی افزود: همچنین در مهر ۱۴۰۰ نسبت به مهر ۹۹ میزان ۱۰۷ درصد رشد تعداد کامیون‌های ترانزیتی را داریم، ما در روند صعودی در این حوزه قرار داریم و در مهرماه امسال به ۴۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون ترانزیتی رسیدیم که این رقم در چند سال گذشته بی‌سابقه بوده است، در سال ۹۸ فقط در یک ماه ۳۱ هزار و ۸۰۰ دستگاه کامیون تردد داشت که آن هم در اردیبهشت ۹۸ بود، اما امسال در مهرماه به رقم ۴۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه افزایش یافت و مهر ۱۴۰۰ نسبت به مهر ۹۸ از ۲۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه به ۴۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون ترانزیتی رسید که رشد ۷۰ درصدی را ثبت کرده است.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای بیان کرد: وضعیتی روشن، شفاف و روبه رشد در حوزه ترانزیت جاده‌ای شاهد هستیم و پیش بینی می‌شود که اگر با همین شیوه پیش برویم تا پایان سال به رقم ۸/۵ تا ۹ میلیون تن کالای ترانزیتی می‌رسیم.

هدایتی درباره این که مشوق‌های جذب بارهای ترانزیتی در رقابت با کریدورهای رقیب چه مواردی است؟ گفت: چند عامل اصلی وجود دارد، پس از آنکه سال گذشته مدیریت پایانه‌های مرزی به وزارت راه و شهرسازی سپرده شد از دی ماه سال گذشته بود که اقدامات خیلی متنوع و هوشمند در توسعه ترانزیت و تسهیل روان سازی تردد از پایانه‌های مرزی دنبال شد و تسهیل تردد صورت گرفت، چون هرگونه توقف یعنی هزینه و رقابت در بحث بین‌المللی بر اساس مقررات است، اما در این شرایط، سعی کردیم شرایطی تسهیل و روان کننده در پایانه‌های مرزی ایجاد کنیم و این امر در انتخاب بازرگانان موثر بوده است.

وی با بیان اینکه پس از شیوع کرونا نرخ کرایه حمل دریایی ۲/۵ تا ۳ برابر شد گفت: پیش از کرونا حمل و نقل دریایی به عنوان حمل و نقل انبوه و ارزان شناخته می‌شد و تجارت عمده دنیا در حوزه دریایی بود، اما امروز با این افزایش قیمت حمل دریایی استفاده از کریدورهای زمینی توجیه پذیرتر شده است و استقبال از قلمرو ما به شدت افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای افزود: در ۲ ماه گذشته حدوداً پنج تا شش بار عبور آزمایشی از کشورهای پاکستان، امارات متحده عربی و کشورهای جنوب خلیج فارس به کشورهای شمالی نظیر روسیه، آذربایجان و ترکیه انجام شد، در صورتی که پیش از این بخش عمده‌ای از آن‌ها از طریق دریا انجام می‌شد و این فرصتی طلایی برای کشور است تا این مسیرها را تثبیت کند.

۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۴
کد خبر: ۱۱۵٬۶۷۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =