۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶
کد خبر: . ۱۱۴٬۷۰۲
حمله به سیستم توزیع سوخت در بخش میان افزار اتفاق افتاد

جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: حمله به سیستم توزیع سوخت کشور در بخش میان افزار اتفاق افتاد که حمله بسیار پیچیده و پاکسازی آن دشوار است.

به گزارش بازار، سردار غلامرضا جلالی درباره حمله سایبری به سیستم توزیع سوخت کشور گفت: اظهار نظر در این زمینه بر اساس اطلاعات فنی و تحلیل‌های اطلاعاتی است.

وی گفت: بر اساس تحلیل‌های اطلاعاتی این حمله از طرف یک کشور خارجی و آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها انجام شده است، اما از نظر اطلاعات فنی در حال بررسی هستیم و به صورت قطعی نمی‌توانیم درباره منشاء حمله اظهار نظر کنیم البته بخشی از بررسی‌ها به نتیجه رسیده است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل با بیان اینکه این حمله در بخش میان افزار اتفاق افتاد که حمله بسیار پیچیده و پاکسازی آن دشوار است افزود: این حمله به حمله سایبری به راه آهن و بندر شهید رجایی شبیه است و از نظر ما این حمله به طور قطع به وسیله آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها انجام شده است.

سردار جلالی گفت: اگر حمله به سیستم توزیع سوخت در لایه سخت افزار اتفاق می‌افتاد نیاز به نفوذ بود؛ یعنی یا شرکت سازنده سخت افزار در این حمله دخیل بود یا تجهیزاتی باید ساخته می‌شد و در سیستم قرار می‌گرفت.

وی افزود: حمله سایبری به تابلوهای تبلیغاتی نیز با حمله به سیستم توزیع سوخت مرتبط بود البته از نظر اتصال فنی مسئله در حال بررسی است و تاکنون ارتباطی پیدا نکرده ایم.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: ممکن است عوامل داخلی نیز درا ین حمله سایبری دخالت داشته باشند که دستگاه‌های امنیتی در حال بررسی هستند.

سردار جلالی افزود: در سه ساعت اولیه پس از حمله به سیستم توزیع سوخت ۳۰ درصد از جایگاه‌ها و ۱۲ ساعت پس از حمله ۶۰ درصد از جایگاه‌ها به خدمت رسانی آفلاین بازگشتند.

وی بیان کرد: در این حمله سایبری یک گل خوردیم، اما بازی را نباختیم، زیرا حضور هوشمندانه و تغییر روند صدا و سیما در پرداختن به این مسائل و بررسی دقیق و اطلاع رسانی به موقع آن به مردم، سرعت عمل گروه‌های فنی و بازگشت سریع جایگاه‌های توزیع سوخت به خدمت رسانی و برخورد آگاهانه مردم با این مسئله موجب شد توطئه دشمنان در ایجاد اغتشاش و تجمع مردم خنثی شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل، تهدید، آسیب پذیری، مدیریت کاهل و نبود تقسیم کار درست برای هدایت بحران را عوامل بروز این نوع حملات سایبری اعلام و اضافه کرد: در دولت گذشته با عینک سیاسی به سازمان پدافند غیر عامل نگاه و به جای جدی گرفتن تهدید آن را تحلیل می‌کردند.

سردار جلالی افزود: دولت گذشته می‌خواست سازمان پدافند غیر عامل زیرمجموعه خودش باشد که بتواند به آن دستور دهد، اما ما در پدافند غیر عامل نگاه سیاسی به هیچ دولتی نداریم و منافع مردم برای ما مهم است.

وی گفت: تداوم کارکرد زیرساخت‌ها خط قرمز سازمان پدافند غیر عامل است، زیرا در زندگی مردم اثر می‌گذارد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل بیان کرد: برای شورای عالی فضای مجازی قبلی دستورالعملی برای تنظیم روابط دستگاه‌ها در حوزه جنگ سایبری تهیه کرده بودیم، اما می‌گفتند جنگ مال نظامی هاست و به ما ارتباطی ندارد.

سردار جلالی گفت: سازمان پدافند غیر عامل در دولت گذشته آسیب‌ها و ضعف‌ها را کشف می‌کرد و اطلاع می‌داد، اما می‌گفتند این اطلاعات را به فلان جا اعلام کنید و وقتی پیگیری می‌کردیم از ما حمایت نمی‌کردند.

وی افزود: در گذشته سازمان پدافند غیر عامل برای حل مشکلات و رفع ضعف‌ها بودجه داشت و به عنوان نمونه برخی کارهای فنی در صدا و سیما با بودجه سازمان پدافند غیر عامل انجام شد، اما در دولت گذشته بودجه عملیاتی این سازمان صفر شد و فقط به ما حقوق می‌دادند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: این مسئله را در مجلس شورای اسلامی مطرح کردیم، اما نتوانستیم آن را حل کنیم.

سردار جلالی افزود: اگر بودجه عملیاتی در اختیار سازمان پدافند غیر عامل نباشد این سازمان فقط به یک مجموعه گفتار درمانی تبدیل می‌شود.

وی گفت: اینکه مجلس شورای اسلامی برای ما بودجه عملیاتی در نظر نگرفت به دلیل مخالفت نماینده دولت گذشته در کمیسیون تلفیق بودجه بود و مجلس به ما می‌گفت دولت باید این را در لایحه پیش بینی می‌کرد، زیرا نماینده دولت می‌تواند در کمیسیون تلفیق با طرح نمایندگان مخالفت کند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل افزود: ما را به شورای عالی فضای مجازی در دولت گذشته دعوت نمی‌کردند در حالی که عضویت سازمان پدافند غیر در شورای عالی فضای مجازی را مجلس شورای اسلامی تصویب و رهبر معظم انقلاب اسلامی با آن موافقت کرده بودند و ما این مصوبه را به شورای عالی فضای مجازی اعلام کردیم، اما آن‌ها این مصوبه را به دبیرخانه ابلاغ نکردند و ما در جلسات شورای عالی فضای مجازی نتوانستیم شرکت کنیم.

سردار جلالی درباره دلیل مخالفت شورای عالی فضای مجازی گذشته با حضور سازمان پدافند غیر عامل در این شورا گفت: آن‌ها فقط می‌گفتند ما مخالف حضور شما هستیم.

وی افزود: با روی کار آمدن دولت جدید شورای عالی فضای مجازی دو جلسه تشکیل داده است که سازمان پدافند غیر عامل در هر دو جلسه حضور داشته و برای حل مسائل گفتگو کرده است.

سردار جلالی اضافه کرد: در دولت گذشته با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در موضوعات ساده به توافق نمی‌رسیدیم اطلاعات را به ما گزارش نمی‌دادند، اجازه نمی‌دادند در موضوع شبکه ملی ارتباطات دخالت کنیم و در کل کار ما را علیه خود می‌دانستند.

وی گفت: البته در دولت گذشته با وزارت کشور و استانداری‌ها همکاربی خوبی داشتیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل با بیان اینکه در چند کشور رشته دانشگاهی حفاظت از زیرساخت‌ها ایجاد و تدریس می‌شود افزود: در دولت گذشته با وزیر علوم در این زمینه صحبت کردیم، اما با آن مخالفت شد و فقط در دانشگاه دفاع ملی با اصلاح یکی از رشته‌ها از ترم آینده در این زمینه دانشجو می‌پذیریم.

سردار جلالی گفت: جنگ سایبری زیرساختی آغاز شده است و باید آن را جدی بگیریم و ضعف‌ها و نقاط آسیبمان را اصلاح کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل با بیان اینکه پدیده‌ها در این حوزه به طور کامل جدید است گفت: اگر فهم مشترکی از مسئله جنگ سایبری داشته باشیم می‌توانیم با همیاری راه حلی برای آن بیابیم.

سردار جلالی افزود: در سیستم توزیع سوخت دوبار سال گذشته و امسال سامانه آزمایش کردیم که هر بار سه نقطه ضعف پیدا شد که یکی از آن‌ها بروز نبودن سامانه‌ها و قدیمی بودن آن‌ها بود.

وی گفت: این مسئله را نوشتیم و مکتوب اعلام کردیم، اما اصلاحی انجام نشد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل افزود: به قوه قضاییه برای حمایت مراجعه کرده ایم، اما قوه قضاییه گفت؛ باید در این زمینه قانون وجود داشته باشد.

سردار جلالی گفت: بحث قانون را در مجلس گذشته پیگیری کردیم، اما به نتیجه نرسید و در این مجلس نیز با توجه به اینکه به طرح به صحن علنی مجلس آمد، اما دوباره از دستور جلسه خارج شد و به ما اعلام کردند مشکل آیین نامه‌ای داشته است.

وی افزود: در آن طرح پیش بینی شده است که ترک فعل در زمینه جنگ سایبری و رفع ضعف زیرساخت‌ها در این حوزه جرم است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: سال گذشته هزار و ۴۰۰ رزمایش و امسال تاکنون ۶۶ رزمایش برای آسیب شناسی و مشخص کردن ضعف‌های دستگاه‌ها انجام داده ایم.

سردار جلالی افزود: اگر بودجه عملیاتی داشته باشیم می‌توانیم برای اصلاح ضعف‌ها کمک مالی به دستگاه‌ها داشته باشیم.

وی گفت: سازمان پدافند غیر عامل باید قدرت اجرایی داشته باشد زیر اگر دولتی نخواهد با ما کار کند می‌تواند با ایجاد موانعی جلوی انجام کار ما را بگیرد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل افزود: در فضای سایبر اقدامات به سمت رفتار خصمانه طرح و جنگ سایبری رفته است.

سردار جلالی گفت: اکنون در دنیا ۶ نوع جنگ سایبری از جمله جنگ سایبری زیرساختی، جنگ سایبری نظام و جنگ شبکه‌های اجتماعی به رسمیت شناخته شده است.

وی با بیان اینکه نخستین جنگ رسمی سایبری مربوط به استاکس نت بود افزود: رویکرد اصلی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در این حوزه آفند سایبری است و آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۶، ۱۲۳ یگان آفند سایبری ایجاد کرده اند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: نخستین مدال پدافند غیر عامل این هفته به خانواده شهیدی علی لندی که از نسل شهید فهمیده است اهدا می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه سامانه‌های امنیتی بومی زیادی ساختیم و پروانه امنیتی قابل قبول هم گرفتند، گفت: پارسال آمار ما ۲۲۰ محصول بود.

غلامرضا جلالی افزود: امسال این عدد را به ۳۰۰ می‌رسانیم و تا پایان امسال دارای ۳۰۰ سامانه سخت افزاری و نرم افزاری یا شبکه بومی امن کنترل شده توسط آزمایشگاه هایمان در حوزه‌های مختلف خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه بسیاری از مجموعه‌ها را بررسی کرده ایم، اما در خیلی از آن‌ها اشکالاتی وجود دارد، گفت: روز اول که شروع کردیم حتی یک سامانه داخلی امن در حوزه‌های مختلف نداشتیم، اما اکنون ۸ تا ۹ سال است که بر روی راهبری شرکت‌های دانش بنیان داخلی برای تولید سامانه‌های پدافند سایبری بومی امن متمرکز هستیم.

جلالی با اشاره به اینکه حوزه‌های صنعتی در اولویت است، ادامه داد: مثلاً ۷ نمونه سیستم کنترل صنعتی برق، گاز و هسته‌ای را ساختیم.

وی افزود: یکی از اقدامات اساسی، ایجاد شبکه ملی اطلاعات است؛ دنیا در حال حرکت به سمت ملی سازی فضای سایبری است، زیرا امریکایی‌ها تلاش می‌کنند با استفاده از ابزار سایبری بر بقیه کشورها تسلط داشته باشند.

جلالی ادامه داد: چینی‌ها اینترنت را در چین بازتعریف کردند و برای آن فضای بومی و ملی چینی تعریف کردند که خدمات لازم را به مردم خود جدای از فضای بیرونی و جدا از تسلط امریکایی ارائه می‌کند و اروپایی‌ها هم در پی اینترنت اروپایی هستند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به اینکه ۹۷ درصد پول ما دیجیتال و سایبری و ۳ درصد آن اسکناس است، گفت: باید چگونه از این پولمان و سامانه‌های نظامی، پروازی، آموزشی و بانکی حفاظت کنیم؟

سردار جلالی افزود: نمی‌توانیم آن را آزاد بگذاریم و هر امواجی سراغ آن بیاید و در خطر بیفتد.

وی گفت: بر اساس قانون، وزارت ارتباطات مسئول اجرای شبکه ملی اطلاعات است و وزیر جدید ارتباطات هم در جلسه شورای عالی فضای مجازی گفت مسئول شبکه ملی اطلاعات است.

سردار جلالی افزود: وزیر ارتباطات گفت در مدت سه سال شبکه ملی اطلاعات، تکمیل و راه اندازی می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل اضافه کرد: سرور هیچکدام از پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی در کشور ما نیست و داده‌های ما خارج از کشور ما نگهداری می‌شود و این موضوع برای امنیت ملی ما خطرناک است.

جلالی با بیان اینکه دولت باید خدمات حاکمیتی و زیرساختی را خودش ارائه کند، گفت: دولت مکلف است زیرساخت‌های شبکه‌های اجتماعی کشور را تأمین کند و خدمات آن را در اختیار بخش خصوصی و مردم قرار دهد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: دو سال پیش، بررسی‌های خوبی در داخل کشور انجام شد و فرصت‌ها و تهدیدهای رمزارزها را کاملاً بررسی کردیم؛ جمع بندی کلی ما این بود که رمزارزها اگر بدون رعایت حکمرانی کشور وارد نظام اقتصادی کشورمان شوند پول ملی آسیب می‌بیند و حوزه حکمرانی پولی و مالی کشور از کنترل خارج می‌شود.

وی ادامه داد:، اما می‌تواند جایگزین خوبی برای دیگر ارزهای خارجی و از آن استفاده شود.

سردار جلالی اضافه کرد: جمع بندی ما این بود که دولت می‌تواند تنهایی یا به کمک چند کشور دیگر، رمزارز">رمزارز را تولید و تعریف کند و پشتوانه آن را نفت قرار دهد و خودش هم از آن استفاده کند.

وی گفت: اگر ما به درستی به آن نپردازیم می‌تواند تهدید هم باشد؛ اگر از آن به گونه‌ای استفاده کنیم که حاکمیت ملی ما را نقض نکند و حتی تقویت کند می‌تواند ابزار خیلی خوبی باشد.

جلالی افزود: وزارت ارتباطات با شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر مذاکره کند تا آن‌ها سرورهای خود را در داخل کشور ما قرار دهند و دفتر نمایندگی در داخل کشورمان تأسیس کنند و تابع قوانین ملی ما باشند و اگر خطایی مرتکب شدند حکم قاضی کشورمان را بپذیرند.

وی افزود: ما نه تنها با شبکه‌های اجتماعی خارج از کشور برخورد نکردیم بلکه از قانون شکنی آن‌ها در داخل کشورمان حمایت کردیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: موضوع وجود مراکز پر خطر در محیط‌های شهری از مسائل جدی ماست و در پی آن هستیم تلاش کنیم با استفاده از همه روش‌های قانونی، خطر را از حوزه سکونت مردم خارج کنیم و در این راستا سند ملی پدافند شهری را تعریف و در آن ساماندهی مراکز پر خطر در بیرون از شهر و ایمن سازی مراکز پر خطر داخل شهر را هدف گذاری کردیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: توافقنامه‌ای با سازمان آتش نشانی داشتیم تا این دستگاه به عنوان پاسخ اولیه به حوادث شیمیایی تعریف شود؛ همچنین در ۵۲ شهر هدف با هماهنگی وزارت دفاع و وزارت کشور و شهرداری ها، بسته تجهیزات اولیه مقابله با تهدیدات شیمیایی را فرستادیم.

سردار جلالی افزود: دستورالعمل پدافند شیمیایی را تنظیم و تکالیف دستگاه‌های اجرایی در بروز حوادث شیمیایی را مشخص کردیم.

وی اضافه کرد: از آقای رئیسی در زمان ریاستش بر قوه قضائیه درخواست کردیم دادگاه ویژه‌ای را تشکیل دهد تا به ترک فعل‌ها در اجرای امورات سازمان پدافند غیر عامل که موجب خسارت به مردم می‌شود تشکیل شود و ایشان دستور دادند دادگاه ویژه را تشکیل دهند.

جلالی افزود: تهدیدات و آسیب‌ها را بررسی می‌کنیم تا مشکلات را شناسایی و راه حل‌ها را به دستگاه‌های مختلف ارائه کنیم.

وی اضافه کرد: حدود ۴۰ صفحه گزارش را تهیه و به محضر مقام معظم رهبری ارسال کردم.

جلالی با اشاره به اینکه کاستی‌هایی هم وجود دارد، گفت: مسئول کشف تهدیدات و بررسی آسیب پذیری‌ها هستیم و پیگیری می‌کنیم تا برطرف شود.
 

۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶
کد خبر: ۱۱۴٬۷۰۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =