۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
کد خبر: . ۱۱۳٬۲۳۵
برگزاری دو نمایشگاه همزمان با محصولات مشابه و تکراری؟ | تهران میزبان خودروهای آفرود، تیون و کلاسیک

تهران در حالی از ۲۷ تا ۳۰ مهر ماه جاری میزبان دو نمایشگاه با یک عنوان تقریبا مشابه در نمایشگاه بین المللی و شهر آفتاب است که تنها بخش جذاب این دو نمایشگاه حضور خودروهای کلاسیک و موتورسیکلت است.

بازار؛ گروه خودرو: تهران ۲۷ تا ۳۰ مهرماه سال جاری میزبان دو نمایشگاه با یک عنوان و موضوع تقریبا مشابه است. در شمال شهر پایتخت، نمایشگاه بین المللی تهران در سالن ها ۱۰ و ۱۱ که در حقیقیت یک سالن محسوب می شود جشنواره سفر، اکوتوریسم، ماجراجویی و کمپینگ، تجهیزات و صنایع وابسته در حال برگزاری است. از آن سو در جنوب شهر نمایشگاه شهر آفتاب میزبان جشنواره تیونینگ، آپشن، کمپینگ، مجموعه خودروهای کلاسیک، آفرود و لوازم جانبی و مصرفی است. نمایشگاه خودرویی یا صنایع وابسته در آن بستر مناسب برای قدرت نمایی تولیدکنندگان، معرفی محصولات جدید، عرضه خدمات و ارتباط با مشتریان است. اما در کشور ظاهرا صنعت نمایشگاه نیز به تبع خودروسازی روبه افول درحال حرکت است.

برگزاری دو نمایشگاه همزمان با محصولات مشابه و تکراری؟ | تهران میزبان خودروهای آفرود، تیون و کلاسیک

در بدو ورود به سالن های ۱۰ و۱۱ نمایشگاه بین المللی تهران آنچه که نگاه هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کرد، موتورسیکلت های حاضر در این نمایشگاه بود. بخش موتورسیکلت، تجهیزات ایمنی و لوازم جانبی نسبت به سایر غرفه، بازدیدکننده بیشتری داشت. نورپردازی محیط به شدت ضعیف بود و غرفه های مجبور بودند از نورپردازی خودروها یا موتورسیکلیت ها استفاده کنند. شاید بتوان گفت تجهیزات و موتورسیکلت های حاضر در این نمایشگاه نسبت به غرفه های دیگر تکرار نبود و علاقمند بیشتری داشت. در غرفه های موتورسیکلت، گاردهای محافظتی و باکس ها حمل بار تولید داخل دیده می شد که از نظر کیفیت نسبت به محصولات وارداتی برتری داشت.

برگزاری دو نمایشگاه همزمان با محصولات مشابه و تکراری؟ | تهران میزبان خودروهای آفرود، تیون و کلاسیک

محصولات تکراری در نمایشگاه
در ضلع شرقی نمایشگاه غرفه های متعلق به شرکت های فعال در زمینه آفرود و کمپینگ دیده می شد. اولین غرفه ایران روور بود، شرکتی که در هر نمایشگاه با تعداد محصولات تکراری حضور دارد. این بار در نمایشگاه جشنواره سفر، اکوتوریسم، ماجراجویی و کمپینگ، تجهیزات و صنایع وابسته فقط با یک محصول و تعدادی قطعات و تجهیزات آفرود و کمپ حضور پیدا کرده بود. شرکت هایی که در این زمینه فعالیت دارند به دلیل کاهش قدرت خرید مشتریان با محدود شدن فعالیت و عرضه خدمات مواجه شدند.

کمی بالاتر از غرفه ایران روور، تعدادی ون هیوندای به همراه یک دستگاه خودرو یوآز پاتریوت که هر سه محصول شرکت سروش مبنا دیزل هستند، نگاه بازدیدکنندگان را بیشتر به خود جلب کرده بودند. شرکتی به نام گروه صنعتی رهیاب اسپرت با نام RS اقدام به تغییر کاربری ون های هیوندای و آفرود کردن پاتریوت کرده بودند. شاید تنها محصولات جدید حاضر در این جشنواره خودروهای مذکور بود. ون های هیوندای به دلیل سقف بلند و ساختار محکم، دست هر شرکتی را برای ایجاد تغییرات و تبدیل آن به کمپر یا وی آی پی کردن باز می کند. ون های مذکور نیز به محصولات وی آی پی سفارشی سازی شده بودند، اما پاتریوت آفرود با سپر کوتاه و سبک و دارای تجهیزات سقف، آماده آفرود بود. این خودرو با ضعف ارتفاع بسیار زیاد از سطح زمین مواجه هست و در زمان آفرود کردن نقاط کور به همراه عدم پایداری خودرو در این محصول افزایش می یابد.

برگزاری دو نمایشگاه همزمان با محصولات مشابه و تکراری؟ | تهران میزبان خودروهای آفرود، تیون و کلاسیک

به گفته مدیران گروه صنعتی آمیکو در نمایشگاه به زودی نسخه اتوماتیک آسنا پیکاپ پر حاشیه بازار رونمایی خواهد شد

آسنا اتوماتیک به زودی معرفی می شود
تنها خودروساز حاضر در جشنواره سفر، اکوتوریسم، ماجراجویی و کمپینگ، تجهیزات و صنایع وابسته گروه صنعتی آمیکو بود، این خودروساز طبق معمول با محصولات تکراری به این نمایشگاه آمده بود. آمیکو هر سال در هر نمایشگاه با پیکاپ آسنا حضور پیدا می کند، اما حضور این شرکت در نمایشگاه جاری حاوی خبر رونمایی احتمالی محصول اتوماتیک آسنا به زودی است. به گفته مسولان این شرکت در نمایشگاه، طی روزهای آینده نشست خبری در این خصوص برگزار خواهد شد.

تحریم های ظالمانه و عدم قدرت خرید مشتریان سبب شده که شرکت های خودروساز بخش خصوصی مانند آمیکو آنطور که باید و شاید نتوانند پیشرفت کنند. بنابراین هرسال با محصولات تکراری و با امید افزایش فروش در نمایشگاه حاضر شدند. البته در اینجا نیز باید به ایران خودرو دیزل، کرمان خودرو و سروش مبنا دیزل به دلیل عدم حضور حتی با داشتن محصولات پیکاپ آفرودی در چنین نمایشگاه های ایراد گرفت. زیرا تنها فضای که مشتریان یا علاقمندان به خودرو می توانند نسبت به کیفیت، نقاط قوت یا ضعف خودروها مطلع شوند، بسترهای مشابه است.
سایر غرفه های حاضر در جشنواره سفر، اکوتوریسم، ماجراجویی و کمپینگ، تجهیزات و صنایع وابسته با تجهیزات مناسب کمپینگ، طبیعت گردی یا آفرود برای خودرو و موتورسیکلت حضور پیدا کرده بودند.

برگزاری دو نمایشگاه همزمان با محصولات مشابه و تکراری؟ | تهران میزبان خودروهای آفرود، تیون و کلاسیک

نمایشگاه آفرود، کلاسیک، تیونیگ یا طبیعت گردی هر یک بخش های مجزا و جداگانه ای است که علاقمندان خاص خود را دارد

شهر آفتاب دست به دامن کلاسیک ها
برخی از بازدیدکنندگان و علاقمندان به این جشنواره از نمایشگاه شهر آفتاب خود را به نمایشگاه بین المللی تهران رسانده بودند. بیشتر آن ها در زمان بازدید به مقایسه فضا و تجهیزات موجود نسبت به شهر آفتاب می پرداختند. برگزار کنندگان نمایشگاه شهر آفتاب نیز برای افزایش بازدیدکنندگان دست به دامن خودروهای کلاسیک و تیونینگ شده بودند. شاید بهتر باشد مسولان و سیاستگذاران نمایشگاهی برای افزایش اثر گذاری چنین برنامه های تغییر رویه در پیش گیرند. نمایشگاه آفرود، کلاسیک، تیونیگ یا طبیعت گردی هر یک بخش های مجزا و جداگانه ای است که علاقمندان خاص خود را دارد. ضرورتی در برگزاری دو نمایشگاه موازی نیز وجود ندارد. از آنجایی که خودروسازان نیز هر روز با کاهش فروش و افزایش خودروهای ناقص کف پارکینگ خودروسازان مواجه می شوند، به زودی به سمت خودروهای آفرود و تیونینگ پیش خواهند رفت.

برگزاری دو نمایشگاه همزمان با محصولات مشابه و تکراری؟ | تهران میزبان خودروهای آفرود، تیون و کلاسیک

۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
کد خبر: ۱۱۳٬۲۳۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =