۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۲
کد خبر: . ۱۱۲٬۹۹۱
پیش‌بینی تولید ۲۰۰ کیلوگرم خاویار در آذربایجان شرقی تا پایان سال

تبریز- مدیر شیلات و امور آبزیان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به وجود پتانسیل در حاشیه رودخانه ارس برای پرورش ماهی از پیش‌بینی تولید ۲۰۰ کیلوگرم خاویار در استان تا پایان سال خبر داد.

قاسم جعفروند در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: رودخانه ارس قابلیت ایجاد تحول در عرصه های مختلف تولید، صنعت، کشاورزی، انرژی و دیگر بخشها از جمله فعالیت در زمینه شیلات و گردشگری را دارد و باید با برنامه ریزی صحیح و طرح کارشناسی از توان دومین رود پرآب کشور در همه زمینه ها بهره مند شویم.

وی با بیان اینکه شهرستان جلفا به دلیل وجود رودخانه دائمی و پر آب ارس و همچنین اقلیم مطلوب، از پتانسیل بالایی در امر پرورش ماهیان سردآبی و خاویاری برخوردار بوده و ماهیان تولیدی در این مزارع از بالاترین کیفیت در سطح استان برخوردار هستند ادامه داد: جهت اجرای طرح توسعه آبزی پروری در حوزه آبریز رودخانه ارس و سرشاخه های اصلی با سازمانهای مختلف از جمله محیط زیست، مرزبانی، دامپزشکی و ... هماهنگیهای لازم بعمل آمده و از سازمان آب منطقه ای استان طی جلسات مختلف کارشناسی و با حضور مجموعه کارشناسان مرتبط بعد از مطالعات کامل پروژه مجوز حفر ۳۰۰ حلقه چاه  مورد تصویب قرار گرفت.

 جعفروند افزود: برای سرعت بخشیدن به امر سرمایه گذاری در بخش شیلات و امور آبزیان در سال ۹۸ برای معرفی مناطق مستعد به متقاضیان سرمایه گذاری و تسهیل و رفع موانع سرمایه گذاری در این بخش، این مدیریت با هماهنگی سایر ادارات و ارگانهای مرتبط کار شناسایی ۵۱ مورد منطقه مستعد برای سرمایه گذاری در بخش آبزی پروری در حاشیه رودخانه مرزی ارس به وسعت ۵۹۰ هکتار مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت و از سال ۱۳۸۹ فاز اجرائی پروژه در منطقه شروع شده است که از جمله طرحهای اولویت دار و مهم در جریان این مدیریت در محدوده شهرستانهای جلفا و خداآفرین با حفر چاه سطحی به ظرفیت ۶ هزار تن انواع ماهیان پرورشی می باشد که تاکنون ۱۶ مورد پروژه ۲۰ تنی انفرادی به بهره برداری رسیده و ۱۱ مورد دیگر نیز در مرحله تاسیس بوده و ۶۴ متقاضی در مراحل تکمیل پرونده هستند.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان افزود: طرح بزرگ ۷۰ واحدی پرورش ماهی قزل آلا در حاشیه اراضی منطقه آزاد تجاری ارس در شهرستان جلفا با تناژ ۱۴۰۰ تن و همچنین در شهرستان خدافرین طرح جامع شرکت خوشه صبا شامل پروژه ۱۲۵ تنی پرورش ماهی قزل آلا و ۱۲۵ تنی ماهی کپور، ۱۲۵ تنی ماهیان خاویاری و تکثیر و تولید ۶ میلیون قطعه بچه ماهی قزل آلا در شرف تاسیس است.

وی از افراد حقیقی وحقوقی علاقمند به سرمایه گذاری دراین طرح درخواست کردبا مراجعه به مدیریت جهادکشاورزی شهرستانهای خدافرین وجلفا ویا مدیریت شیلات استان از فرصت بوجود آمده برای فعالیت اقتصادی استفاده نمایند.

پیش‌بینی تولید ۲۰۰ کیلوگرم خاویار در آذربایجان شرقی تا پایان سال

تولید ماهیان خاویاری برترین ظرفیت سرمایه گذاری در حاشیه رودخانه ارس
جعفروند توصیه نمود با توجه به آب مناسب رودخانه ارس برای تولید و پرورش انواع ماهیان پرورشی و نیز همجواری با کشورهای همسایه مرزی، سرمایه گذاران و جوانان جویای کار اقتصادی با سرمایه گذاری می توانند علاوه بر اشتغال و درآمدزایی مناسب، زمینه صادراتی و ارزآوری بسیار خوبی در منطقه ایجاد نمایند.

وی اظهار نمود: دولت پشتیبان آنان در این امر بوده و در صورت وجود موانع احتمالی مسئولین مربوطه در رفع این موانع تلاش خواهند کرد.

وی اظهار امیدواری کرد با صحبتهایی که در خصوص کشاورزی قراردادی و تکمیل زنجیره های تولید به اعضای هیات مدیره تعاونی پرورش دهندگان ماهی و تولید کنندگان و سرمایه گذاران در بخش شیلات انجام گرفته امیدواریم حاشیه ساحلی رودخانه ارس در آینده نزدیک به یکی از قطبهای تولید و پرورش انواع ماهیان پرورشی و آبزیان تبدیل شده و الگوی مناسبی برای توسعه آبزی پروری در سایر نقاط مشابه استان و کشور معرفی گردد.

وی تولید ماهیان خاویاری را برترین ظرفیت سرمایه گذاری در حاشیه رودخانه ارس عنوان کرد و آن را از اهم برنامه ها و سیاستهای این مدیریت در جهت توسعه این امر در منطقه تاکید نمود.

جعفروند گفت: برای پرورش ماهیان خاویاری سواحل رودخانه ارس تا مرز استان اردبیل به لحاظ اقلیمی مناسب‌ترین منطقه استان بوده و می‌توان با هدایت سرمایه‌گذاران، برای تولید این محصول استراتژیک چشم‌انداز روشنی متصور شد.

حدود ۱۳۰ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور وجود دارد
وی افزود: پرورش ماهی بخصوص ماهیان خاویاری ازجمله مشاغلی است که سودآوری خوبی دارد، در کشور حدود ۱۳۰ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری وجود دارد که با تولید ۲۵ کیلوگرم در مترمربع سالانه ۲۷۰۰ تن ماهی تولید می کند در استان هفت واحد ماهیان خاویاری در شهرستانهای سراب، مرند و جلفا با تولید ۵۲ تن گوشت ماهی خاویاری وجود دارد.

وی افزود: یکی از مزارع امسال به مرحله خاویاردهی نزدیک شده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با رعایت اصول فنی مورد نیاز پیش‌بینی می‌شود در پایان سال ۱۴۰۰ به تولید حداقل ۲۰۰ کیلوگرم خاویار برسد.

جعفروند گفت: طرح ماهیان خاویاری آقای شاهدی در قالب پایلوت از سال ١٣٩٣ با ۴٧۵ قطعه بچه ماهی فیل ماهی ۵٠ گرمی و در سال ١٣٩۵ بعلاوه ١۵٠ قطعه ماهی ١٢٠٠ گرمی فیل ماهی و همچنین طرح پرورش ماهیان خاوریاری آقای خانی با سرمایه ۲۰ میلیارد ریالی و با مجوز بهره برداری ۱۰ تن پرواری و ۱۰۰ کیلوگرم خاویاردر سال ۹۷ در حاشیه رودخانه ارس در شهرستان جلفا اجرا شده است .

 وی ادامه داد: خوشبختانه مزرعه آقای خانی رکورد دار این عرصه با ۴۰ کیلوگرم در مترمربع تولید ماهی خاویاری در این شهرستان و در حاشیه رودخانه ارس فعالیت می کند در این مزرعه در هر مترمکعب ۲۲ کیلوگرم ماهی نگهداری می شود که نسبت به استخرهای خاکی که ۴ کیلوگرم ماهی در مترمکعب است بهره وری خیلی بیشتری دارد.

پیش‌بینی تولید ۲۰۰ کیلوگرم خاویار در آذربایجان شرقی تا پایان سال

ورود بخش خصوصی به پرورش خاویار
خانی مزرعه‌دار برجسته تولید خاویار در شمالغرب کشور نیز در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه پس از آغاز بهره‌برداری مزرعه از سال ۱۳۹۷ برنامه ریزی لازم برای تولید ۱۰ تن گوشت و ۱۰۰ کیلوگرم خاویار در سال را مطابق ضوابط فنی مورد نیاز در دستور کار خود قرار داده است، افزود: طرح توسعه‌ای که شامل تولید، فرآوری و بسته‌بندی می‌باشد با اخذ مجوزهای لازم برای سال آینده برنامه‌ریزی شده است که ان‌شاءالله به‌زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد.

وی از برنامه‌ریزی خود برای اجرای فاز سه مزرعه با احداث ۲۴ استخر با قطر ۱۲ متر در سال ۱۴۰۱ خبر داده  و خاطرنشان کرد: امیدوارم بتوانم به عنوان بخش خصوصی نقش کوچکی در توسعه پرورش ماهیان خاویاری در استان آذربایجان‌شرقی و کشور داشته باشم.

۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۲
کد خبر: ۱۱۲٬۹۹۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =