۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۹
کد خبر: . ۱۱۲٬۵۴۷
مطالبه وزیر اقتصاد از رئیس جدید سازمان امور مالیاتی

خاندوزی، وزیر اقتصاد با اشاره به هدف‌گذاری در خصوص افزایش ۵۰ درصدی نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی گفت: این افزایش مشروط به این است که بار مالیاتی بخش‌های تولیدی کاهش یابد.

به گزارش بازار به نقل از شادا، سید احسان خاندوزی در مراسم معارفه رئیس جدید سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اهمیت موضوع فرآیندهای مالیات ستانی در کشور اظهار داشت: باید تلاش کنیم فرآیندهای مالیات ستانی ما هوشمندتر شود و از نظامات پرچالش سنتی تا حد ممکن فاصله بگیریم و بدانیم مثلاً در ماه‌های باقیمانده تا پایان سال و همچنین سال بعد چه گام‌هایی قرار است برداشته شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در حال حاضر هم در زمینه هوشمندسازی و هم عدالت مالیاتی از سطح مطلوب فاصله داریم مسئله بازگشت به سوابق پیشین را مهم دانست و افزود: بسیاری از مستندات مالیاتی سال‌های قبل یا توسط فعالان اقتصادی ثبت نشده و یا در حال حاضر قابل اعتماد نیست که باید در این زمینه چاره اندیشی شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه به اهمیت توجه به مالیات عایدی بر سرمایه (CGT) و مالیات بر مجموع درآمد (PIT) اشاره و تاکید کرد: در این زمینه باید سریع عمل کرد، زیرا این برنامه‌ها جزو استراتژی‌های ارائه شده در دولت سیزدهم است.

خاندوزی در ادامه گفت: نمی‌توانیم، میل تاریخی به سوداگری در کشور را کنترل کنیم مگر از طریق مالیات عایدی بر سرمایه (CGT). همچنین از طریق مالیات بر مجموع درآمد (PIT) می‌توان فرار مالیاتی و یا تمایل به معافیت‌ها را در اقتصاد کشور کنترل کرد.

گفتنی است در حکم انتصاب داود منظور رئیس جدید سازمان امور مالیاتی کشور اولویت‌های برنامه‌ای این سازمان شامل هوشمند سازی و عادلانه شدن به عنوان دو رکن مالیات ستانی؛ گسترش فرهنگ مالیاتی و جلب اعتماد عمومی به نظام مالیاتی به منظور ارتقاء تمکین داوطلبانه مودیان و افزایش منابع درآمد دولت و کاهش اتکای بودجه دولت به درآمدهای نفتی و مقاوم سازی بودجه از سوی وزیر اقتصاد مورد تأکید قرار گرفته است.

همچنین استقرار سامانه مؤدیان مالیاتی و تبادل اطلاعات اقتصادی مودیان به منظور شناسایی درآمدهای مالیاتی؛ ساده‌سازی و شفاف‌سازی مقررات و فرایندهای مالیاتی؛ بازنگری در قوانین مالیاتی با رویکرد گسترش پایه مالیاتی و جلوگیری از فرار و اجتناب مالیاتی و توسعه سلامت سازمانی و مبارزه با فساد اداری از دیگر اولویت‌های برنامه سازمان مالیاتی است که در دوره مدیریتی جدید این سازمان تأکید شده است.

۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۹
کد خبر: ۱۱۲٬۵۴۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =