۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۸
کد خبر: . ۱۱۲٬۴۳۵
بازی دلار با بازار، قیمت‌ها کاهشی می‌شود؟

پیش از هرگونه سرمایه‌گذاری یا خرید در حوزه فولاد، تحلیل وضعیت این بازار را فراموش نکنید. مطالعه تحلیل ماهانه بازار آهن و فولاد، به شما در این راه کمک شایانی خواهد کرد.

به گزارش بازار به نقل از آسرون، بعد از ۲ هفته نگران‌کننده و پرفراز و نشیب، در هفته گذشته قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد مجدداً روندی نزولی پیدا کردند. به نظر می‌رسد که نظریه سیاسی بودن و وابستگی اقتصاد ایران به قیمت دلار، یک‌بار دیگر در حال اثبات شدن است. در این مقاله، ابتدا تغییر و تحولات نرخ ارز در هفته گذشته و پس از آن سایر عوامل تأثیرگذار بر بازار آهن و فولاد بررسی شده است:

قیمت دلار در هفته سوم مهر کاهشی بود یا افزایشی؟
بعد از گذراندن ۲ هفته پیاپی در کانال ۲۸.۰۰۰ تومان، در هفته سوم مهر مجدداً قیمت دلار کاهشی شد و وارد کانال ۲۷.۰۰۰ تومان شد. قیمت دلار آزاد هفته گذشته را با عدد ۲۷.۵۶۰ تومان آغاز کرد و در انتهای هفته به ۲۷.۱۳۰ تومان رسید. بر خلاف دلار آزاد، قیمت دلار نیمایی روندی نگران‌کننده داشت و با خیزی آرام خود را به محدوده ۲۴.۰۰۰ تومان نزدیک کرد. نمودارهای زیر، نوسانات قیمت دلار آزاد، دلار نیمایی و یورو را در هفته اول مهرماه ۱۴۰۰ نشان می‌دهند:

بازی دلار با بازار، قیمت‌ها کاهشی می‌شود؟

نمودار ۱: تغییرات قیمت دلار آزاد در ۱۷ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰

بازی دلار با بازار، قیمت‌ها کاهشی می‌شود؟

نمودار ۲: تغییرات قیمت دلار نیمایی در ۱۷ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰

بازی دلار با بازار، قیمت‌ها کاهشی می‌شود؟

نمودار ۳: تغییرات قیمت یورو در ۱۷ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰

کدام عوامل موجب شدند تا در هفته سوم مهر قیمت‌ها مجدداً کاهشی شود؟
در هفته گذشته بار دیگر کاهش قیمت دلار باعث شد که قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد کاهشی شود، موضوعی که به نظر می‌رسد تا متحول نشدن بازار آهن و فولاد و رفع وابستگی قیمت فولاد به دلار، در آینده باز هم تکرار خواهد شد. تأثیر قیمت دلار بر بازار در حال حاضر در حدی است که با کوچک‌ترین تغییر آن، میزان تقاضا در بازار به طرز محسوسی تغییر می‌کند.

به عنوان مثال، در روز سه‌شنبه هفته گذشته از مجموع ۱۵۶.۵۳۰ تن شمش فولادی عرضه‌شده در بورس کالا، ۶۹.۴۸۰ تن آن با قیمت نهایی ۱۴.۱۰۰ تومان به فروش رسید و در روز چهارشنبه هم از مجموع ۱۲۸.۵۳۹ تن میلگرد عرضه‌شده در بورس کالا، ۳۱.۷۸۵ تن آن با قیمت نهایی ۱۵.۰۷۰ تومان مورد معامله قرار گرفت.

وضعیت تقاضا برای شمش فولادی معمولاً با تحولات بازار، تغییر چندانی نمی‌کند، چرا که اکثر نوردکارانی که فاقد خط تولید شمش هستند، چاره‌ای جز خرید این مقطع فولادی برای جلوگیری از توقف تولیداتشان، ندارند. وضعیت تقاضای مقاطع طویلی مثل میلگرد کمی متفاوت است و از آنجایی که بیشتر تولیدکنندگان این‌گونه مقاطع، بالاجبار محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند، سبد عرضه‌شده توسط آن‌ها معمولاً ناقص یا شامل محصولات کوتاه‌تر از حد استاندارد است.

در زمان‌های افزایشی شدن قیمت دلار، متأسفانه تقاضا برای چنین سبدهایی در بورس کالا زیاد می‌شود اما در زمان کاهش، این محصولات خریدار چندانی ندارند. البته به نظر می‌رسد که دولت قصد دارد فعلاً با قیمت دلار بین محدوده ۲۷.۰۰۰ تا ۲۹.۰۰۰ تومان بازی کند و با تداوم این وضعیت، شاهد افزایش و کاهش دوره‌ای قیمت محصولات فولادی خواهیم بود.

مهم‌ترین رخداد اقتصادی در هفته گذشته، الزام کلیه تولیدکنندگان فولاد در هفته گذشته به ثبت معاملات خود در سامانه جامع تجارت توسط وزارت صمت بود. تصمیمی که به نظر می‌رسد در راستای کنترل و رصد بیشتر بازار فولاد اتخاذ شده است.

تحلیل قیمت میلگرد آجدار در هفته سوم مهر ۱۴۰۰
قیمت میلگرد آجدار با وجود کاهشی شدن در هفته سوم مهر، تغییر چندانی نسبت به هفته دوم مهر نداشت. به عنوان مثال، قیمت میلگرد اصفهان با کاهشی ۱۰۰ تومانی نسبت به هفته گذشته، به ۱۵.۶۵۰ تومان رسید. همچنین قیمت میلگرد بناب نیز در محدوده ۱۵.۶۰۰ تومان در نوسان بود. نمودارهای زیر، نوسانات قیمت میلگرد ذوب‌آهن اصفهان و ظفر بناب در هفته گذشته را نشان می‌دهند:

بازی دلار با بازار، قیمت‌ها کاهشی می‌شود؟

نمودار ۴: تغییرات قیمت میلگرد ۲۰ اصفهان در ۱۷ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰

بازی دلار با بازار، قیمت‌ها کاهشی می‌شود؟

نمودار ۵: تغییرات قیمت میلگرد ۲۰ ظفر بناب در ۱۷ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰

قیمت تیرآهن در هفته سوم مهر چقدر تغییر کرد؟
قیمت تیرآهن که در هفته دوم مهر بیشترین افزایش را داشت، در هفته گذشته کاهش محسوسی داشت و از حالت صعودی خارج شد. به عنوان مثال، قیمت تیرآهن اصفهان در هفته گذشته از ۱۵.۸۵۰ تومان به ۱۵.۶۰۰ تومان رسید. نمودار زیر، نوسانات قیمت این مقطع فولادی را در هفته گذشته نشان می‌دهد:

بازی دلار با بازار، قیمت‌ها کاهشی می‌شود؟

نمودار ۶: تغییرات قیمت تیرآهن ۱۶ ذوب‌آهن در ۱۷ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰

قیمت نبشی در هفته سوم مهر ۱۴۰۰ چقدر نوسان داشت؟
با وجود کاهش قیمت، قیمت نبشی در هفته گذشته تفاوت چندانی با هفته دوم مهر نداشت. به عنوان مثال، قیمت نبشی ناب تبریز در هفته گذشته با ۲۰۰ تومان کاهش تا ۱۶.۴۰۰ تومان پایین آمد و قیمت نبشی آریان فولاد نیز از ۱۶.۵۰۰ تا ۱۶.۲۰۰ تومان کاهش داشت. تغییرات قیمت این دو محصول را در نمودارهای زیر ببینید:

بازی دلار با بازار، قیمت‌ها کاهشی می‌شود؟

نمودار ۷: تغییرات قیمت نبشی ۴ ناب تبریز در ۱۷ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰

بازی دلار با بازار، قیمت‌ها کاهشی می‌شود؟

نمودار ۸: تغییرات قیمت نبشی ۴ آریان فولاد در ۱۷ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰

نوسانات قیمت قوطی پروفیل در هفته سوم مهر چقدر بود؟
قیمت قوطی پروفیل رکورددار کاهش قیمت در هفته گذشته بود، چرا که قیمت ماده اولیه آن یعنی ورق سیاه، در هفته‌های اخیر کاهش چشم‌گیری داشته است. به عنوان مثال، قیمت قوطی پروفیل کیان پرشیا از ۲۷.۰۰۰ تومان هفته دوم مهر، به ۲۶.۵۰۰ تومان در هفته سوم مهر رسید و قیمت قوطی پروفیل فولاد گستر حداد نیز از محدوده ۲۶.۰۰۰ تومان تا ۲۵.۴۰۰ تومان سقوط کرد. نمودار نوسانات قیمت این ۲ مقطع فولادی را در ادامه می‌بینید:

بازی دلار با بازار، قیمت‌ها کاهشی می‌شود؟

نمودار ۹: تغییرات قیمت پروفیل ۲*۴۰*۴۰ کیان پرشیا در ۱۷ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰

بازی دلار با بازار، قیمت‌ها کاهشی می‌شود؟

نمودار ۱۰: تغییرات قیمت پروفیل ۲*۴۰*۴۰ فولاد گستر حداد در ۱۷ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰

قیمت مقاطع فولادی در هفته آینده افزایشی است یا کاهشی؟
با توجه به وضعیت معاملات بورس کالا و کاهش نسبی قیمت نهایی میلگرد در هفته گذشته، در صورت تداوم وضعیت فعلی قیمت دلار، شاهد کاهش مجدد یا ثبات قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی در هفته آینده خواهیم بود. البته افزایش قیمت جهانی سنگ‌آهن و شمش فولادی در منطقه CIS، فاکتورهایی هستند که می‌توانند برهم زننده این معادله باشند.

پیش از هرگونه سرمایه‌گذاری یا خرید در حوزه فولاد، تحلیل وضعیت این بازار را فراموش نکنید. مطالعه تحلیل ماهانه بازار آهن و فولاد، به شما در این راه کمک شایانی خواهد کرد.

۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۸
کد خبر: ۱۱۲٬۴۳۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =