۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
کد خبر: . ۱۱۲٬۳۲۷
فهم درست و دقیقی از مناطق آزاد وجود ندارد

محمد، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: فهم درست و دقیقی از این مناطق وجود ندارد و باید فهم دقیقی از آن‌ها میان تمام مدیران و مسئولان کشور در هر عرصه‌ای شکل بگیرد.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، سعید محمد ضمن تشریح مشکلات موجود در مناطق آزاد و حضور سوداگران زمین، به سوالی در خصوص بزرگترین مانع در مسیر دستیابی این مناطق به هدف اصلی خود پاسخ داد.

وی با اشاره به دور شدن مناطق آزاد در کشور از هدف اصلی خود گفت: اگر بخواهیم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به هویت اصلی خود که برای آن طراحی شده‌اند یعنی سرمایه گذاری، تولید، صادرات و کمک به اقتصاد کشور دست پیدا کنند، باید امنیت مالی برای فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی فراهم شود و متاسفانه این موضوع امروز وجود ندارد.

محمد با بیان اینکه مشکلات ساختاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد، افزود: مدیران سرزمین اصلی نباید در امور مناطق ورود کنند، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید استقلال رای داشته باشند و در خصوص مسایل در داخل خود مناطق تصمیم‌گیری و امور اجرایی را انجام دهند. دستگاه‌های اجرایی نمی‌توانند به طور مستقیم قوانینی را از سوی خود برای مناطق آزاد ابلاغ کرده و یا سایر نهادهای قانونگذار قوانین خلق الساعه‌ای را برای این مناطق ایجاد کنند، موضوعی که امروز شاهد آن هستیم.

وی تاکید کرد: تنها یک قانونگذاری در بحث مالیات و ابلاغ مالیات بر ارزش افزوده تمام فعالان اقتصادی در مناطق آزاد را دچاراضطراب کرده است، بنابراین ما چگونه باید دوباره برای این افراد اعتمادسازی کرده و آن‌ها را به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باز گردانیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی ضمن تاکید براینکه نیازمند یک ساختار قوی برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستیم، تصریح کرد: ما در حال پیگیری این موضوع هستیم، باید ساختار این مناطق اصلاح شود و دبیرخانه اختیارات لازم را داشته باشد. موضوع دیگر آنکه دولت منابع مالی مورد نیاز برای توسعه زیرساخت‌ها را در بودجه سالانه لحاظ کند و از مجلس هم می‌خواهیم در خصوص این بحث به ما کمک کند.

زمین فروشی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای امرار معاش!
وی ادامه داد: برای توسعه زیرساخت‌های مناطق آزاد بویژه زیرساخت‌های ۷ منطقه آزاد جدید ابلاغ شده، نیازمند منابع مالی هستیم و در صورت عدم تامین و تخصیص منابع مالی مورد نیاز این مناطق جدید نیز همانند دیگر مناطق آزاد تبدیل به مکانی برای زمین فروشی خواهند شد و آن‌ها اکنون با زمین فروشی خود را اداره می‌کنند و این موضوع موجب شده تا در برخی مناطق زمین نایاب شود، متاسفانه خریداران زمین هم نه برای تولید و اشتغال بلکه برای سوداگری آمده‌اند.

محمد با بیان اینکه تمام این مسایل موجب شده تا مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از هدف اصلی خود دور بمانند، گفت: این نوید را می‌دهم که محکم و قاطع مسایل را احصاء و حل کنم. خوشبختانه با وفاق ایجاد شده میان دولت و مجلس و حتی مراجع بالاتر از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان بزودی این مسایل و مشکلات حل خواهد شد و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به هدف و ماهیت اصلی خود باز خواهند گشت.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه بزرگترین مانع برای دستیابی مناطق آزاد به هدف اصلی و تعیین شده خود را چه می‌دانید، تاکید کرد: بزرگترین مانع از دید من این است که فهم درست و دقیقی از این مناطق وجود ندارد و باید این فهم دقیق از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی میان تمام مدیران و مسئولان کشور در هر عرصه‌ای چه دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و ... شکل بگیرد.

وی اظهار کرد: بعضا شاهدیم که اتفاقات و تصمیماتی در این میان اتخاذ می‌شود که با روح مناطق آزاد مغایر است و این موضوع نیازمند یک فرهنگ سازی در میان مدیران است که در حال پیگیری این امر نیز هستیم.

۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
کد خبر: ۱۱۲٬۳۲۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =