۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۱
جزئیات حمله تروریستی به ناوگان کشتیرانی| اختلاف ایران با اپراتور هندی در بندر چابهار چیست؟
معاون وزیر راه و شهرسازی تشریح کرد

جزئیات حمله تروریستی به ناوگان کشتیرانی| اختلاف ایران با اپراتور هندی در بندر چابهار چیست؟

راستاد، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اختلافی با اپراتور هندی در بندر چابهار نداریم و قرارداد آن همچنان برقرار است گفت: در حمله تروریستی به ناوگان کشتیرانی در دریای سرخ تلفاتی نداشتیم.

بازار؛ گروه راه و مسکن: محمد راستاد در حاشیه همایش گرامیداشت روز جهانی دریانوردی(در غیاب وزیر راه و شهرسازی) در جمع خبرنگاران در حالی حمله تروریستی به ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی در دریای سرخ را تشریح کرد که معتقد است این حملات خسارت جانی نداشته است.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر مزاحمت‌هایی برای ناوگان های ایرانی در برخی آبراهه‌ها ایجاد شده است ادامه داد: با اقدامات پیش بینی شده خسارات چندانی متوجه کشتی‌ها نشده و به گردونه حمل و نقل برگشت داده شده اند و خسارات جانی دربر نداشته است. این حملات در دریای سرخ بوده و عوامل آن مشخص نیست.

بنادر شمالی ما ۳۰ میلیون تن ظرفیت دارند که در حال حاضر یک پنجم آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکان استفاده از مسیر دریایی به جای زمینی وجود دارد

راستاد در پاسخ به این پرسش که برای جایگزینی مسیردریایی کریدور شمال – جنوب به جای مسیر زمینی از خاک آذربایجان به دلیل مسائل پیش آمده اخیر گفت: بنادر شمالی ما ۳۰ میلیون تن ظرفیت دارند که در حال حاضر یک پنجم آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکان استفاده از مسیر دریایی به جای زمینی وجود دارد. بندر آستارا نیز در حال لایروبی است که تنها ۷۰ هزار متر مکعب آن باقی مانده است.

راستاد در پاسخ به این سوال که چرا لایروبی بندر آستارا انجام نشد و کشتی رو _ رو در بنادر شمالی موجود نیست که در این شرایط بتوانیم به سرعت مسیر دریا رو جایگزین آذربایجان کنیم، گفت: لایروبی بندر آستارا تا ٢٣٠ هزار متر مکعب انجام شده و تنها ٧٠ هزار متر مکعب باقی مانده  که در حال انجام است.

وی افزود: شرکت‌های ایرانی فاقد کشتی رو- رو هستند. لذا یک شرکت روسی اعلام آمادگی کرده تا به فعالیت حمل و نقل رو- رو در بنادر شمالی ایران اقدام کند. همچنین کشتیرانی جمهوری اسلامی به دنبال خرید یک فروند کشتی رو- رو به صورت ملکی است تا در این مسیر فعال شود.

از اردیبهشت ماه سال ۹۷ تحریم‌های شدیدی در صنعت دریایی کشور تحمیل شد که بخشی از آنها متوجه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بود به طوری که تمام کشتی‌های این شرکت مشمول تحریم‌های غیرقانونی شدند و محدودیت‌های زیادی برای ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ایجاد شد

دلایل ممنوعیت کشتی های ایرانی به بنادر چین
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که دلایل ممنوعیت ورود کشتی‌های شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی به بنادر چین گفت: از اردیبهشت ماه سال ۹۷ تحریم‌های شدیدی در صنعت دریایی کشور تحمیل شد که بخشی از آنها متوجه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بود به طوری که تمام کشتی‌های این شرکت مشمول تحریم‌های غیرقانونی شدند و محدودیت‌های زیادی برای ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ایجاد شد و سبب شد تا کشتی‌های ما محدودیت زیادی برای ورود به بنادر دیگر کشورها پیدا کنند.

وی افزود: البته با یک سری از تمهیدات توانستیم کشتی‌های شرکت کشتیرانی را وارد سایر بنادر چین بکنیم و از این طریق فعالیت‌های خود را انجام دهند و از طریق سایر پایانه‌ها به بنادر اصلی چین متصل شوند.

قراردادی که با اپراتور هندی داریم همچنان فعال است. این قرارداد در قالب بهره برداری موقت از بندر چابهار در جریان بوده و امیدواریم به قرارداد بلندمدت تبدیل شود

راستاد درباره تمدید قرارداد اپراتوری بندر چابهار با شرکت هندی گفت: قراردادی که با اپراتور هندی داریم همچنان فعال است. این قرارداد در قالب بهره برداری موقت از بندر چابهار در جریان بوده و امیدواریم به قرارداد بلندمدت تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه مراودات ایران و هند چه به صورت واردات و صادرات و چه به صورت ترانزیت ادامه دارد افزود: از ۸۵ میلیون دلاری که هندی‌ها قرار بود در بندر چابهار سرمایه گذاری کنند ۳۰ درصد آن محقق شده و ۶ دستگاه چرثقیل گنتری کرین به بندر آورده شده است.
این موضوع نشان می‌دهد که هندی‌ها قصد دارند در این قرارداد باقی مانده و سرمایه گذاری کنند.

راستاد درباره انتقال اختلافات حقوقی ایران و هند در سرمایه گذاری بندر چابهار به مراجع قضائی بین المللی گفت: در همه قراردادها، بندی به عنوان موارد اختلاف ذکر می‌شود که در این خصوص لایحه‌ای تنظیم شده و در دستور کار مجلس قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه ایران هم به لحاظ جغرافیایی جایگاه بالایی در حمل و نقل دریایی دارد و ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر طول سواحل ما است گفت: همچنین از لحاظ ظرفیت بنادر کشور نیز جزو کشورهای برتر هستیم که ۲۶۰ میلیون تن ظرفیت فعلی بنادر ما است و تا پایان سال به ۲۸۵ میلیون تن می‌رسد.

به گفته وی، ظرفیت مجموع بنادر شمالی کشور در حال حاضر ٣٠ میلیون تن است که فقط از یک پنجم آن استفاده می‌شود و می‌توان از حمل و نقل دریایی برای مسیر روسیه و کشورهای حوزه قفقاز استفاده کرد.

مراسم روز جهانی دریانوردی امروز در حالی برگزار شد که طبق برنامه و کنداکتور اعلام شده قرار بود رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز در آن حضور پیدا کند اما بنا به دلایل نامشخصی در این برنامه غایب بود.

کد خبر: ۱۱۱٬۷۹۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha