۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
کد خبر: . ۱۱۰٬۰۱۴
بیانیه ۳۰ کشور جهان: تحریم را تمام کنید

۳۰ کشور جهان در سازمان ملل با صدور بیانیه ای خواستار توقف تحریم‌ها شدند.

به گزارش بازار، بیانیه ۳۰ کشور از جمله ایران، چین، روسیه، سوریه، فلسطین، بلاروس، پاکستان، مصر، ونزوئلا و بولیوی در محکومیت توسل به اقدامات قهری یکجانبه از جمله تحریم‌ها علیه کشورهای در حال توسعه را نماینده چین روز پنجشنبه به وقت محلی در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل قرائت کرد.

در این بیانیه آمده است: در شرایطی که کرونا رشد اقتصادی و اجتماعی بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای در حال توسعه را تحت تاثیر قرار داده، همه کشورهای عضو باید از طریق اقدام جهانی و بر پایه وحدت، همبستگی و همکاری بین المللی برای مقابله با این همه گیری اقدام کنند.

این کشورها با تاکید بر اصول منشور سازمان ملل مبنی بر همکاری کشورها با یکدیگر اعلام کردند ما از پیامدهای منفی ناشی از اقدامات قهری یکجانبه علیه کشورهای مورد هدف که باعث تأثیرات منفی اقتصادی، اجتماعی و بشردوستانه در این کشورها شده و مانع تلاش آن‌ها برای ارتقا و حفاظت از حقوق بشر می‌شود، بسیار نگران هستیم.

۳۰کشور جهان در بیانیه خود آورده اند ما به خصوص نگران تأثیر مخرب مستقیم و غیرمستقیم این اقدامات یکجانبه بر جمعیت کشورهای آسیب دیده در زمینه همه گیری کرونا هستیم.

این کشورها در بیانیه افزودند گزارش‌های مختلفی از تاثیر سوء این اقدامات بر منابع ضروری مانند غذا، آب، برق، دارو و تجهیزات پزشکی برای کرونا منتشر شده است.

آن‌ها با تاکید بر اینکه همه دارای حقوق مساوی هستند، اضافه کردند اقدامات قهری یکجانبه، جمعیت آسیب دیده را از احقاق کامل حقوق بشر خود محروم می‌کند و مانع رفاه اجتماعی آنها، به ویژه برای زنان، کودکان، جوانان، سالمندان و افراد دارای معلولیت می‌شود.

این کشورها درخواست دبیرکل سازمان ملل و کمیسر عالی این سازمان در حقوق بشر در سال ۲۰۲۰ مبنی بر نیاز لغو تحریم‌هایی که ظرفیت کشورها در مبارزه با کرونا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، یادآور شدند و تاکید کردند ما خواهان لغو کامل و فوری اقدامات قهری فعلی یکجانبه علیه کشورهای هدف هستیم.

آن‌ها اطمینان از این که کشورهای آسیب دیده از منابع و حمایت کافی برای واکنش و مبارزه با همه گیری کرونا برخوردار هستند و این که کمک‌های بشردوستانه بتواند بدون هیچ تاخیر یا مانعی به نیازمندان برسد و رنج آن جامعه را فوری کاهش یابد، ضروری دانستند.

این ۳۰ کشور در بیانیه خود آورده اند ما از کشورها می‌خواهیم در آینده از اعمال تحریم‌های یکجانبه که برخلاف قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل هستند، خودداری کنند. شرایط کنونی ایجاب می‌کند به جای مقابله و تفرقه در مقابله با چالش جهانی کرونا، به ترویج و حمایت از حقوق بشر برای همه، همبستگی و وحدت بپردازیم.

۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
کد خبر: ۱۱۰٬۰۱۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =