۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
کد خبر: . ۹٬۹۶۲
کشف دو محموله بزرگ شیشه و کراک در دو تانکر حمل سوخت

دو محموله بزرگ شیشه و کراک روز دوشنبه ۲۶ اسفندماه، جمعا به وزن ۷۶۰ کیلو و ۵۶۲گرم در مرزهای شرقی کشور از دو تانکر حمل سوخت که به صورت ماهرانه ای جاسازی شده بود توسط پرسنل گمرک و با کمک سگ های مواد یاب و دستگاه ایکس ری کشف شد.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، در اولین محموله مربی سمگا (سگ های مواد یاب) برای بررسی وارد تانکر می شود و به دلیل مغایرت در نظافت دریچه اول تانکر با دریچه های شماره دو و سه  به تانکر خالی سوخت که از کشور افغانستان در حال ورود به کشور بود مشکوک می شود.

مربی سگ مواد یاب گمرک ایران که در این مورد شاخص های خطر را تشخیص داده بود با دقت بالا و کمک سگ های مواد یاب گمرک  متوجه جاسازی مواد در دریچه شماره سه تانکر می شود.

بر اساس این گزارش، پس از کشف و استخراج مواد مخدر مشخص شد که ۵۹۲ کیلو و ۳۱۲ گرم مواد مخدر(شامل ۷۳ کیلو و ۷۵۰ گرم شیشه و۵۱۸ کیلو و ۵۶۲ گرم کراک) داخل تانکر سوخت جاسازی شده بود.

مواد مخدر مکشوفه پس از تعیین ماهیت و  توزین توسط پرسنل گمرک ، طی یک  صورتجلسه همراه با تانکر توقیفی و راننده به نماینده دادستان محل و ضابطین دادگستری تحویل شد.

در محموله دوم نیز، یک دستگاه تانکر به رانندگی تبعه افغانستانی وارد یکی از گمرکات شرق کشور شده و پرسنل هنگ مرزی به احتمال جاسازی مواد مخدر در این کامیون مشکوک می شوند وسپس باهماهنگی با گمرک، تانکر به واحد ایکس ری کامیونی گمرک ایران ارجاع و پس از اسکن و بررسی دقیق و احتمال جاسازی در قسمت بالای تانکر، مشخص می شود که سرتاسر تانکر دو جداره شده است و پس از بررسی دقیق و کنترل فیزیکی این تانکر توسط پرسنل ایکس ری و مرزبانی مشخص می شود که تعداد ۶۰ بسته با لفاف آلومینیومی مجموعاً به وزن۱۶۸کیلو و۲۵۰ گرم هروئین فشرده در قسمت بالای تانکر بین پوشش دو جداره تانکر جاسازی شده است.

همکاری واحد ایکس ری گمرک با هنگ مرزی در تشخیص دو جداره کردن تانکر و جاسازی ماهرانه مواد در لفاف های آلومنیومی (برای عدم شناسایی با دستگاه های الکترونیکی)، بسیار مهم و نتیجه بخش بوده است.

واحد ایکس ری گمرک بابهره گیری از تکنیک های کنترلی و دقت بالا، مواد جاسازی شده هروئین فشرده به وزن ۱۶۸ کیلوو ۲۵۰ گرم در این تانکر را شناسایی و بعد از تخلیه کامل مواد،   طی صورتجلسه ای کامیون و مواد تحویل مقامات قضایی شد.

از ابتدای سال جاری کشفیات ماده مخدر شیشه از مبداء افغانستان در مقایسه با سال گذشته ده ها برابر شده و رشد تولید فزاینده مواد مخدر صنعتی در این کشور یکی از نگرانی های جدی به شمار می رود که  باید مورد توجه مجامع جهانی قرار گیرد.

۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
کد خبر: ۹٬۹۶۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =