۲۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۶
کد خبر: . ۹۹٬۱۷۶
بانک مرکزی باید مستقل از دولت عمل کند

بهمنی، رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: کنترل مسائل پولی، کنترل نقدینگی و کنترل تورم، همه مسائلی است که باید با تصمیم گیری بانک مرکزی و مستقل از دولت باشد.

به گزارش بازار، محمود بهمنی رئیس کل اسبق بانک مرکزی افزود: بالاترین قدرت اجرایی بانک مرکزی، همان شورای پول و اعتبار است که در حال حاضر توسط دولت اداره می‌شود.

وی ادامه داد: در تصمیمات شورای پول و اعتبار، تصمیمات دولت بسیار موثر است، زیرا اکثریت افراد شورا از طرف دولت حضور دارند و این ساختار باید اصلاح شود.

بهمنی با بیان این که رئیس کل بانک مرکزی توسط رئیس جمهور انتخاب می‌شود گفت: همین امر نشان دهنده این است که استقلالی در بانک مرکزی وجود ندارد و رئیس کل بانک مرکزی نمی‌تواند مستقل عمل کرده و تصمیمات تخصصی اقتصادی بگیرد.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به این که قانون پولی و بانکی باید اصلاح شود گفت: با اصلاح قانون پولی و بانکی و همچنین اصلاح ساختار بانک مرکزی، می‌توان تصمیمات درستی در این حوزه اتخاذ کرد.

بهمنی افزود: ساختار شورای پول و اعتبار نیز باید اصلاح شود و اختیارات کافی به رئیس کل بانک مرکزی داده شود تا بتواند تصمیم گیری مناسب داشته باشد.

وی گفت: ساختار بانک مرکزی و عملکرد و تصمیم گیری‌های آن نیز باید از نظارت‌ها جدا باشد.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی افزود: زمانی که تصمیمی اتخاذ می‌شود باید سازمان و نهاد دیگری به صورت مستقل بر اجرای این تصمیم نظارت کند.

بهمنی با انتقاد از قیمت گذاری‌های دستوری گفت: قیمت گذاری‌ها در بازاری، چون بازار ارز، باید تابع عرضه و تقاضا باشد.

وی افزود: نرخ ارز را نمی‌توان به صورت دستوری و با قدرت زور کنترل کرد.

بهمنی خاطرنشان کرد: باید به صادرات ارزش لازم را بدهیم و ارز حاصل از صادرات را به چرخه ارزی برگردانده و با کنترل بر روی قیمت ارز نرخ‌ها را کنترل کنیم.

۲۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۶
کد خبر: ۹۹٬۱۷۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =