۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
کد خبر: . ۹۸٬۹۳۷
ترغیب به سرمایه گذاری در صنعت برق

شهرستانی، با ارسال یادداشتی معتقد است که با وجود همه سختی هایی که فعالان بخش خصوصی متحمل شده اند، بهبود فضای کسب و کار و ارتقای کیفیت حکمرانی اقتصادی از مهمترین خواسته های بخش خصوصی است.

سید رضا شهرستانی؛ بازار: به رغم همه دشواری هایی که در افق اقتصاد ملی به چشم می خورد؛ بخش خصوصی هنوز صمیمانه امیدوارند مشی و منش جدید حاکم شده بر قوای حاکمیتی کشور، در راستای منویات مقام معظم رهبری حرکت کرده و شرایط و زمینه های لازم برای جهش تولید را از طریق بهبود فضای کسب و کار و ارتقای کیفیت حکمرانی اقتصادی فراهم کنند.

 ‌‪ قطعا جهش تولید با بستر مناسب امکان پذیر خواهد بود. در خوشبینانه ترین حالت ممکن نیمی از صنایع کشور یا تعطیل هستند و یا با حداقل تولید فعالیت دارند

با این وجود چندی است بخاطر رفاه عمومی صنایع را ملزم به خاموشی کرده اند تا جبران کسری تولید در زمینه برق را داشته باشند از آثار تورمی این تعطیلی ها اگر بگذریم اما از آثار کمبود نیروی برق نمی توان گذشت. جایی که نیاز به برنامه ریزی های بلند مدت داشته است. چون پیش بینی رشد مصرف امری متداول در توسعه صنعت برق بوده است اما تحریم ها و کسری بودجه امکان سرمایه گذاری جهت احداث نیروگاه ها را با مشکل مواجه گردانیده است.

در بهترین حالت احداث یک نیروگاه به همراه پست انتقال نیرو و خطوط انتقال نیرو اگر از همین امروز استارت زده شود، پنج سالی به طول خواهد انجامید. این در حالی است که کسری تولید ۱۲ هزار مگاوات اعلام شد، یعنی ۲۰ درصد ظرفیت تولید کنونی.

بنابراین برای جهش تولید در پنج سال آینده نیاز علاوه بر کسری تولید کنونی، بار مصرفی صنایع تعطیل و نیمه تعطیل و صنایع جهش یافته را تامین نماید.

بهره گیری از۱۲ هزار مگاوات بدون مصرف گاز جدید و تشکیل ترکیبی نیروگاه های فعلی و افزودن توربین های بخار  با سرمایه گذاری مردمی و بخش خصوصی این معضل رفع شود.

از سوی دیگر  صنعت برق تقویت شده و محیط زیست آلوده نشود که در این زمینه دولت هم منفعت خواهد داشت، ضمن آنکه قطعی برق از میان می‌رفت و سرمایه گذارانی هم سود سرمایه‌گذاری را دریافت می‌کردند.

در شرایط کنونی انجام این سرمایه گذاری در صنعت برق بسیار دور از انتظار و غیر واقع بینانه می باشد، لذا مسیر کشور با این روال نه تنها به سمت جهش تولید پیش نمی رود بلکه به سمت تعطیلی بیشتر صنایع و خاموشی تولید پیش می رود.

و اما دریغ از برنامه برای آینده.

*سید رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن فولاد ایران  

۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
کد خبر: ۹۸٬۹۳۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =