۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۴
کد خبر: . ۹۵٬۲۰۵
بی‌توجهی به جامعه ۷۵ هزاری اصناف و بازاریان همدان| مشکلاتی که هر روز بیشتر می شود

همدان- درحالی جامعه ۷۵ هزار نفری اصناف همدان همواره در رخدادهای شکل گرفته همراه دولت بوده اند که این ایام اصناف و کسبه همدان هر روز با مشکلات جدیدی روبرو می شوند که گویای بی توجهی به این قشر است.

بازار؛ گروه استان‌ها: اصناف و بازاریان مومن، متدین، انقلابی و ولایتمدار به عنوان قشری پرتلاش و خدوم با پایبندی و وفاداری به آرمان های والای انقلاب و امام راحل از آغاز روند شکل گیری و پیروزی انقلاب تاکنون در تمامی عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نقش آفرینی موثر و همراهی خالصانه ای داشته اند.

در آخرین پرده از این همراهی اقدام خودجوش اصناف در آغاز شیوع بیماری کرونا برای تعطیلی واحدهای صنفی، مساعدت، کمک و پشتیبانی از دانشگاه علوم پزشکی و همراهی و همدلی خالصانه برای قطع زنجیره انتقال کرونا همگی نشان داد که فعالان این عرصه بار دیگر با تعهد، روحیه مذهبی و انقلابی و پایبندی به اصول و ارزش های دینی و انسانی در بحرانها کنار مردم حضور دارند.

اکنون که در روزهای سختی به سر می‌بریم فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های ناجوانمردانه از یک سو و بحران کرونا از سوی دیگر، ضربه‌های سختی را بر کسب‌وکارهایی وارد کرد که خود پیکری بی‌جان داشتند.

اگر با اصناف همگام نباشیم و تسهیلات حمایتی و معافیت‌های مالیاتی را برای آنها در نظر نگیریم، آنها را از قطار تولید و توزیع پیاده کرده‌ایم

شرایطی که ذکر آن رفت درحالی است که به روزهای پرداخت مالیات نیز نزدیک می‌شویم و اگر با اصناف همگام نباشیم و تسهیلات حمایتی و معافیت‌های مالیاتی را برای آنها در نظر نگیریم، آنها را از قطار تولید و توزیع پیاده کرده‌ایم؛ درحالی که اصناف می‌توانند برای اقتصاد ما بهترین درمان باشند و توجه به این نکته باید مدنظر دولت آینده قرار گیرد.

نایب رئیس اتاق اصناف همدان در این خصوص در گفتگو با خبرنگار بازار بیان کرد: ۷۵ هزار خانوار اصناف و بازاری در همدان وجود دارند که با خانواده های خود تعداد ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر را در استان همدان تشکیل می دهند و این جمعیت عظیم مبین این مطلب است که اصناف و بازاریان جامعه بزرگی هستند.

احمد گازرانی با اشاره به جمعیت بالای صنوف و بازاریان استان همدان اظهار کرد: با این اوصاف انتظار ما از مسئولین این است که بازاریان و صنوف را خوب ببینند و از نظرات و مشاوره هایی که ارائه می شود استفاده کنند.

طی سال های اخیر توجه ویژه ای به اصناف نشده است

وی با ابراز اینکه متاسفانه طی سال های اخیر توجه ویژه ای به اصناف نشده است، عنوان کرد: هر روز با مشکلاتی که در بازار پیش روی اصناف پیش می آمد، واقعاً در فکر این بودیم که برای حل مشکلات به کدام ارگان یا نهاد مراجعه کنیم و کدام مسئول می تواند در این طوفان حوادث به ما کمک کند؟

گازرانی با اشاره به اینکه گاهی آنقدر گره ها در هم می پیچید و با مشکلات مواجه می شدیم که فکر می کردیم مسبب تمام مشکلات بازار و بازاریان هستند، عنوان کرد: اما وقتی عمیق به مسائل نگاه می کردیم، متوجه می شدیم که تمام مشکلات از سوء مدیریت برخی مدیران استان است.

بی‌توجهی به جامعه ۷۵ هزاری اصناف و بازاریان همدان/ مشکلاتی که هر روز بیشتر می شود

نایب رئیس اتاق اصناف همدان در ادامه گفتگو مطرح کرد: با کمال تاسف مشاهده می شد که مدیران هرجا که کم می آوردند، دیواری کوتاه‌تر از دیوار بازاریان گیر نمی آوردند و تمام مشکلات بر سر بازاریان و صنوف خراب می شد.

گازرانی در ادامه این گفتگو، به صف های طولانی مرغ در قبل از عید اشاره کرد و گفت: تشکیل صف های طولانی مرغ در واقع ضعف مدیریتی مدیران را می رساند و اگر مدیریت و نبض بازار را به صنوف و بازاریان سپرده می شد، مردم با این همه مشکل مواجه نمی شدند.

صف های طولانی که بابت خرید روغن و مرغ  و لاستیک  و مسائل دیگر تشکیل  شد، واضح بود که از ضعف مدیران نشات گرفته است

نایب رئیس اتاق اصناف همدان با ابراز اینکه هرجا که بر اثر سوءمدیریت مشکلی به وجود می آمد و کم می آوردند از چشم بازاریان دیده می شد، یادآوری کرد: صف های طولانی که بابت خرید روغن و مرغ  و لاستیک  و مسائل دیگر تشکیل  شد، واضح بود که از ضعف مدیران نشات گرفته است و به راستی که اگر مدیریت به بازاریان واگذار می شد، مشکلاتی با این حجم از مشکلات بر مردم تحمیل نمی شد.

گازرانی با بیان اینکه مسئولین با سوء مدیریت بازار را زیر سوال برده اند، اضافه کرد: بازار در حالی زیر سوال می رفت که طی چند سال اخیر در همه شرایط سخت و دشوار اعم از وقوع سیل و زلزله و حادثه اخیر شیوع بیماری کرونا و محدودیت هایی که از قبل آن اعمال شد بازاریان نشان دادند که چگونه با همه مشکلات دوشادوش مردم و مسئولین مقتدرانه ایستاده اند.

نایب رئیس اتاق اصناف همدان گفت: با همه همکاری که بازاریان داشتند این اتفاق نیفتاد که برای یک بار هم که شده از مدیران یا مسئولین برای دلجویی به بازار مراجعه کند.

مسئولین، هرجا که کم آوردند، هم اذعان داشتند بازار احتکار و گرانفروشی کرده است

گازرانی با عنوان اینکه مسئولین به قول هایی که به ما دادند عمل نکردند، تصریح کرد: هیچ یک از وعده های داده شده از قبیل تسهیلات بانکی  و بسته حمایتی عملیاتی نشد و هرجا که کم آوردند اذعان داشتند بازار احتکار و گرانفروشی کرده است.

بی‌توجهی به جامعه ۷۵ هزاری اصناف و بازاریان همدان/ مشکلاتی که هر روز بیشتر می شود

نایب رئیس اتاق اصناف همدان در تکمیل صحبت قبل با بیان اینکه واقعاً بازاریان، مقصر گرانی ها و احتکارها نبودند، تشریح کرد: آمار ارائه شده از سوی برخی دستگاه ها در رابطه با  توزیع و تولید مرغ را با آمار توزیع مرغ در بازار که مقایسه می کردیم  از زمین تا آسمان تفاوت داشت و بسیار ضدو نقیض بود و فاصله داشت.  

گازرانی ادامه داد: یک روز از طرف دستگاه ها اعلام شد ۱۷۰ تن مرغ در بازار توزیع شده در حالیکه در بازار تعداد ۲۵۰ واحد مرغ فروشی فعال هستند  و با دوستان که حساب کردیم از ۵۰۰ کیلو تا یک تن مرغ و جمعاً ۷۰ تن در واحدهای فروش مرغ، توزیع شده بود و این رقم های ضد و نقیض نشانگر این بود که آمارهای ارائه شده آمارهای دقیق و درستی نبود.

مسئولین در بیشتر اوقات قصد داشتند که بازاریان را زیر سوال ببرند

نایب رئیس اتاق اصناف در بخش پایانی این گفتگو با بیان اینکه مسئولین در بیشتر اوقات قصد داشتند بازاریان را زیر سوال ببرند، اضافه کرد: موضوعی که بازاریان را بسیار نگران کرده و به آن اعتراض می کنند؛ این است که از سال ۹۸  که با افزایش نرخ بنزین و نوسانات ارز و دلار مواجه شده اند و اتفاقاتی که در بازار به وقوع  پیوست؛ دیگر بازاریان نتوانستند روی پای خود بایستد و شرایط سختی برای آن ها رقم خورد و در این مسیر نیز حمایت های مناسبی را شاهد نبوده اند.

مشکلات کم نیست و ذکر آن ها طولانی خواهد بود اما آنچه مسلم است استقرار دولت سیزدهم آنهم با مشارکت و همراهی همه جانبه اصناف و بازاریان سراسر کشور این پیام نوید بخش را می دهد که مشکلات یکی پس از دیگری حل شود و بازوان ستبر انقلاب به جایگاه حقیقی خود بازگردند و مرحله ای جدید از همراهی اصناف و دولت برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم کشورمان رقم بخورد.

۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۴
کد خبر: ۹۵٬۲۰۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =