۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۳
کد خبر: . ۹۴٬۲۴۰
 رشد اقتصادی در کشور مردم را خانه‌دار می‌کند

زاوه، کارشناس مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی رشد اقتصادی را مهم‌ترین عامل در افزایش قدرت خرید و خانه دار شدن مردم دانست.

به گزارش بازار، فخرالدین زاوه پروژه مهر را در راستای طرح جامع مسکن دانست که چندین برنامه را در دل خود داشت.

وی به یکی از برنامه ها که ناظر بر تولید ۲۰ هزار مسکن در سال بود، اشاره کرد و افزود: وقتی درباره مداخله دولت در مسکن سخن‌می گوییم، اولویت با اقشار کم درآمد است و این افراد گروهی هستند که بازار اجازه ورود به آن ها نمی دهد.

زاوه ادامه داد: مسکن مهر از ابتدا اعلام کرد افرادی وارد این حوزه شوند که توان بازپرداخت اقساط را دارند که شامل دهک سه به بالا تا پنجم می شد.

مسکن باید قشر ضعیف را هدف قرار دهد
وی این نقیصه را اصلی ترین در حوزه مسکن مهر دانست و گفت: مسکن باید ابتدا اقشار ضعیف را پوشش دهد.

زاوه اضافه کرد: این مهم مغفول مانده است و عموما به سراغ تقویت اقشار متوسط رفته ایم.

این کارشناس بازار مسکن راه حل حمایت از کم درآمدها را بسیار متعدد دانست و در عین حال گفت: افراد ضعیف با حمایت به راحتی می توانند صاحب مسکن شوند.

مسکن را نباید به یک‌وزیر تقلیل داد
زاوه در پاسخ به مهمانی دیگر که با نام بردن وزرای دولت روحانی، آن ها را مقصر مسکوت ماندن پروژه مهر و وضع موجود دانسته بود، اظهار کرد: وزیر مربوطه اعلام کرد که پروژه ها را همچنان افتتاح می کند ولی مشکل اینجا بود که به دلیل افزایش قیمت ها، تعهدات دولت هم باید تامین می شد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی درباره مداخله دولت سخن می گوییم، یعنی صحبت از منابعی است که باید به صورت یارانه به پروژه تزریق شود و این منابع فقط در دست دولت نیست؛ بلکه به صورت بودجه، توسط مجلس باید تخصیص داده شود.

زاوه خاطرنشان ساخت: توفیق یا شکست پروژه های مسکن را نباید به سطح یک وزارتخانه یا وزیر تقلیل دهیم؛ اما ما رشداقتصادی خوبی نداشتیم که همه خانوارها از طرح های تولید مسکن منتفع شوند.

رشد اقتصادی؛ مهم ترین محرک برای خانه دار شدن مردم
این مقام مسئول در حوزه راه و شهرسازی به رادیو گفت‌وگو گفت: ما رشد اقتصادی را به خوبی تحقق نبخشیده ایم؛ لذا در تمام حوزه های مسکن با ضرر رو به رو بوده ایم.

زاوه گفت: تقاضای سوداگری به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت مسکن بوده است چراکه تورم افسارگسیخته وجود دارد.

وی همچنین به نبود تقاضای مصرفی در بازار مسکن اشاره کرد و افزود: عامل مهمی که در حوزه مسکن نسبت بدان غفلت می ورزیم، رشد اقتصادی است که شرط لازم و ضروری می باشد و تصور می کنم همه مهمانان حاضر در برنامه هم به این مهم اذعان داشته باشند.

۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۳
کد خبر: ۹۴٬۲۴۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =