۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹
کد خبر: . ۹۳٬۹۷۵
 تسهیلات پرداختی به بخش های اقتصادی بیش از ۱۲ درصد افزایش یافت

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی فروردین ماه سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱.۰۷۴.۸ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۲۰.۱ هزار میلیارد ریال معادل ۱۲.۶ درصد افزایش داشته است.

به گزارش بازار به نقل از بانک مرکزی، جدول ۱ بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی فروردین ماه سال ۱۴۰۰ می‌باشد. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی فروردین ماه سال جاری مبلغ ۸۳۷.۹ هزار میلیارد ریال معادل ۷۸ درصد کل تسهیلات پرداختی است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در فروردین ماه سال جاری معادل ۲۶۲.۲ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۱.۳ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی مبلغ ۸۳۷.۹ هزار میلیارد ریال است.

 ملاحظه می‌شود از ۳۱۶.۵ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۲.۸ درصد آن مبلغ ۲۶۲.۲ هزار میلیارد ریال در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

 تسهیلات پرداختی به بخش های اقتصادی بیش از ۱۲ درصد افزایش یافت

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹
کد خبر: ۹۳٬۹۷۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =