۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۲
کد خبر: . ۹۱٬۳۵۴
تمام لوازم خانگی به صورت قاچاق وارد می‌شوند

اجتهادی، مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: در حال حاضر لوازم خانگی به صورت قانونی وارد نمی‌شود و کمتر پرونده ای است که حکم برائت برای آن صادر شود.

به گزارش بازار، عبدالمجید اجتهادی، مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی کشور در مورد افزایش قاچاق در بازار لوازم خانگی و تلفن همراه ضمن اشاره به آمار بالای پرونده های قاچاق لوازم خانگی گفت: در پایان سال ۹۹ تقریبا بیشترین پرونده مربوط به قاچاق کالای ورودی با ۶ هزار و ۱۹۸ فرقه و در ردیف پوشاک و منسوجات با ۳ هزار و ۷۷۷ فرقه پرونده بود.

وی با بیان اینکه این تعداد تنها پرونده هایی است کشف شده است، اذعان کرد: کالاهایی که تحت عنوان رویه های ملوانی و ته لنجی و مرزنشینی نیز وارد می شود، کاملاً قاچاق است.

اجتهادی تصریح کرد: در حال حاضر لوازم خانگی به صورت قانونی وارد نمی شود و تنها تعداد اندکی از کالاهای قاچاق کشف می شود.

هنوز احساس نیاز به کالای خارجی وجود دارد
مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی کشور ضمن اشاره به ممنوعیت واردات لوازم خانگی بدون پوشش دادن رفع نیاز مصرف کننده داخلی، تشریح کرد: در پی تحریم چند برند اصلی، کارخانه های داخلی رونق بهتری یافتند اما تا زمانی که برندهای داخلی در بین مردم ثابت شوند همچنان احساس نیاز به کالاهای خارجی در بین مصرف کنندگان وجود دارد.

به گفته اجتهادی علیرغم آن که واردات کالا ممنوع است اما در شهرهای جنوبی شاهد تعداد بسیار زیادی کالا تحت عنوان ته لنجی و همچنین کالاهای کوله بری هستیم که امروز بازار را مملو از کالاهای خارجی کرده است.

واردات کالا با رویه های ملوانی، ته لنجی و کوله بری صورت می گیرد
وی ضمن اشاره به محروم کردن دولت از عوارض گمرکی و نداشتن خدمات پس از فروش کالاها برای مصرف کننده، خاطرنشان کرد: وارداتی که ممنوع شده، با سواستفاده از رویه های قانونی، ملوانی و ته لنجی انجام می شود و این حجم کالا در بازار کشور با برنامه ریزی هایی اتفاق می افتد.

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن ابراز بی اطلاعی از کالاهای قاچاق شده سازمان یافته گفت: حجم بالای لوازم خانگی نشان از قاچاق های سازمان یافته است.

اجتهادی در مورد اقدامات پیشگیری در کالاهای قاچاق تشریح کرد: کار سازمان تعزیرات رسیدگی به جرائم است و در حال حاضر کمتر پرونده لوازم خانگی است که حکم برائت برای آن صادر شود مگر آنکه ثابت شود واردکننده کالا، مصرف کننده واقعی بوده است.

ضرورت داشتن کد شناسایی کالا
وی معتقد است: اگر بناست واردات رسمی باز شود، سریع تر این کار صورت گیرد و در غیر این صورت، جلوی روزنه هایی که تحت عنوان سهمیه های مرزنشینی باب شده، گرفته شود.

این مدیرکل با بیان اینکه از سیاست های مرزی حمایت نمی کنیم اذعان کرد: ارزی که به صورت قاچاق از کشور خارج شده و کالای قاچاقی که وارد می شود، ضرری دو سویه است و دراینجا دولت باید تصمیمات لازم را بگیرد.

اجتمهادی در پایان ضمن تأکید بر لزوم داشتن کد رهگیری و شناسایی کالا، گفت: از این طریق مردم می توانند از ورود قانونی یا غیرقانونی کالا مطلع شود و برای بازرسان نیز به کار می آید.

۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۲
کد خبر: ۹۱٬۳۵۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =