۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۳
کد خبر: . ۹۱٬۲۷۰
واریز ۳۰ درصد سود سهام عدالت| مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانع برگزاری مجامع شدند

قرار است به زودی ۳۰ درصد از سود سهام عدالت به حساب دارندگان سهام عدالت واریز شود و ۲۰ درصد آن به آینده موکول گردد.

بازار؛ گروه بورس: گفته می‌شود که برخی از هیات مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برگزاری مجامع را غیر قانونی می‌دانند که مانع از برگزاری مجامع این شرکت‌ها شدند.

مهدی نعمتی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری استانی مرکزی این خبر را تایید کرد و گفته عده ای از اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری شکایت کردند که برگزاری مجامع بر اساس قانون تجارت نیست و با دلایل واهی مانع برگزاری شدند که نمایندگان وزارت اقتصاد پیگیر لغو هستند، مثل استان کرمانشاه که دادستان رای قبلی خودش را لغو کرد.

انتخابات اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی با حواشی متعددی روبرو بود و حتی نحوی برگزاری مجامع آن‌ها از سوی سخنگوی سهام عدالت مورد انتقاد قرار گرفت.

نعمتی در گفتگوی که با بازار داشت گفت: تاکنون ۲۰ استان‌ها مجامع مرحله اول را برگزار کردند و طبق مصوبه شورای عالی بورس، باید تمام مجامع نوبت اول برگزار شود تا یک یکپارچگی در برگزاری مجامع اتفاق بیفتد، به همین علت هم در حال حاضر مشغول رفع مشکلاتی هستند تا مجامع ۱۱ استان دیگر برگزار شود.

وی اضافه کرد:  یکسری از مشکلاتی به وجود آمده برای برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی قانونی است و یکسری هم باید نمادشان در بورس تهران درج شود تا شرایط برای برگزاری مجامع آن‌ها فراهم شود.

حدود ۴۹ میلیون سهامدار سهام عدالت وجود دارد که حدود ۳۰ میلیون نفر که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند در قالب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهامدار هستند و طبق قانون اعضای هیات مدیره شرکت‌های سهامی باید توسط سهامداران آن با برگزاری مجمع انتخاب شوند.

به گفته نعمتی تا نیمه اول تیر ماه مجامع ۳۱ استان برگزار می‌شود و وقتی مجامع نوبت اول همه استان‌ها برگزار شد، شورای عالی بورس در مورد مجامع نوبت دوم تصمیم گیری می‌کند.

او می‌گوید:چهار الی پنج استان شکایت کردند و از دادستانی‌ها مجوز لغو مجامع رو دادند که در حال پیگیری برای رفع این مشکل هستیم.

پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت به حساب مشمولان به زودی
بر اساس معاملات تابلوی بورس در ۸ خرداد ماه ارز سبد ۵۳۲ هزار تومان سهام عدالت با ۴ درصد رشد نسبت به روز قبل معاملات به ۱۰ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان و ارزش سبد یک میلیون تومانی آن ۱۹ میلیون ۳۵۴ هزار تومان رسید که با احتساب ارزش ۶۰ درصد سهام  عدالت ارزش برگه ۵۰۰ هزار تومانی ۶میلیون ۱۶۴ هزار تومان است.

تا کنون برای کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند، مرحله اول سود سهام عدالت واریز شده اما بر اساس گفته‌های مشمولان سهام عدالت یکسری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت خودداری کردند و طبق پیگیری بازار، قرار است ۳۰ درصد از سود سهام عدالت به زودی واریز و ۲۰ درصد دیگر به آینده موکل شود.

پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، پیشتر انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری را فاقد مشروعیت خوانده و گفته که سازمان بازرسی ۱۱ بند تخلف هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری پیدا کرده است.

علی زاده عضو ناظر مجلس هم در گفتگوی که با بازار داشت در واکنش به اصرار دولت به برگزاری انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری گفت: دولت به خاطر منابع سرشار مالی که از شرکت‌های سرمایه‌گذاری کسب می‌کنند به دنبال این است که انتخابات را در همین دولت برگزار شود.

۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۳
کد خبر: ۹۱٬۲۷۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =