۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷
کد خبر: . ۹۱٬۱۷۳
انجام تفاهم گمرکی و سرمایه گذاری جدید میان ایران و عراق

­دژپسند، وزیر امور اقتصادی از انجام تفاهمات گمرکی و سرمایه گذاری جدید بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از وزارت اقتصاد، فرهاد دژپسند عصر روز گذشته و در پایان دو نوبت نشست در صبح و بعد از ظهر با وزیر دارایی عراق و هیات همراه در خصوص محور گفتگوها و دست آوردهای این نشست، با بیان اینکه حجم تجارت بین دو کشور ایران و عراق در مقایسه با حجم اقتصاد و تجارت دو کشور، قابل توجه، اما ناکافی است و ابراز امیدواری کرد با تفاهمات به دست آمده، میزان تجارت میان ایران و عراق بیش از پیش افزایش یابد.

وزیر اموراقتصادی و دارایی افزود: با توجه به سابقه دیرینه و فرهنگ مشترک بین ایران و عراق، چنین اقتضاء می‌کند که ما در مورد توسعه روابط اقتصادی دو کشور تدابیر ویژه‌ای بیاندیشیم.

وی گفت: یکی از بحث‌هایی که امروز به آن پرداختیم، رفع مشکلات گمرکی دو طرف بود که بحث‌ها و تفاهمات خیلی خوبی داشتیم و قرار شد گفتگوها و همکاری‌ها در این زمینه تداوم پیدا کند.

او با تاکید بر توافق طرفین در خصوص تبادل تجربیات در زمینه فعالیت‌های گمرکی و تسهیل تجارت بازرگانان دو کشور، گفت: قرار شد رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، به زودی سفری به عراق داشته باشد و انشالله تدابیر و هماهنگی‌های بیشتری در ارتباط با توسعه روابط تجاری اندیشیده شود.

وی موضوع بعدی مورد توافق دو طرف در مذاکرات امروز با همتای عراقی خود را سرمایه گذاری مشترک طرفین اعلام کرد و گفت: در حال حاضر، هم سرمایه گذاران ایرانی در عراق مشغول بکار هستند و هم آن‌ها در ایران، اما بنا بر مذاکرات امروز قرار شد، سازماندهی ویژه‌ای در این ارتباط داشته باشیم تا حجم سرمایه گذاری خارجی دو طرف در قالب ایجاد شهرک‌های صنعتی جدید و یا صور دیگر افزایش پیدا کند.

وزیر اقتصاد، توسعه همکاری‌ها در ارتباط با حمل و نقل ریلی مسافر و کالا بین دو کشور را از موضوعات دیگر مورد توافق در نشست امروز خود با طرف عراقی عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد، این همکاری‌ها هر چه سریع‌تر توسعه یابد.

همچنین، علی علاوی وزیر دارایی عراق نیز طی سخنانی در خاتمه این نشست، با ابراز رضایت از گفتگوهای امروز با همتای ایرانی خود، تفاهمات به دست آمده را از جمله شامل تفاهمات گمرکی و سرمایه گذاری مشترک عنوان کرد و گفت امروز دو طرف به نتایج خیلی خوبی در زمینه هماهنگی‌های گمرکی، در همه گذرگاه‌های مرزی رسیدند.

وی همچنین تسهیل تجارت بین دو کشور و توسعه خط آهن شلمچه – بصره را از جمله دیگر تفاهمات نشست امروز خواند که می‌تواند به گسترش تجارت بین دو کشور کمک شایانی بکند.

وی افزود: امروز همچنین در زمینه تشویق سرمایه گذاری تجار جمهوری اسلامی در عراق، بخصوص در زمینه لبنیات و کشاورزی به توافقات خوبی رسیدیم که خوشبختانه ایران برتری خوبی در این زمینه دارد و امیدوارم به زودی توافقنامه‌های جدیدی را در این زمینه‌ها امضا کنیم.

فرهاد دژپسند همچنین، از افزایش ۴۸ درصدی ارزش صادرات کشور در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و افزود: امیدواریم در ادامه سال این روند رو به رشد در صادرات و تجارت خارجی همچنان ادامه یابد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان همچنین در خصوص برخی از شائبه‌ها مبنی بر فشار دولت به بانک مرکزی برای فروش دو میلیارد دلار ارز و تبدیل آن به ریال و تامین مالی ۳۷۵ هزار میلیارد تومانی دولت از این طریق گفت: از نوع این خبر می‌توان دریافت که این خبر صحیح نیست برای اینکه ۲ میلیارد دلار یا٢/٥ میلیارد دلاری که در برخی از سایت‌ها یا خبرگزاری‌ها ذکر شده است، از نظر عددی به هیچ وجه با آن عدد ۳۷۵ هزار میلیارد تومانی که گفته شده سازگاری ندارد، ضمن اینکه مگر ممکن است دولت ظرف دو ماه از بانک مرکزی بخواهد معادل ۳۷۵ هزار میلیارد تومان را در بازار تبدیل به ریال کند.

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: به شدت این موضوع را تکذیب می‌کنم و در واقع به جز تنخواهی که از بانک مرکزی هر سال گرفتیم در این دو ماه هیچ دریافتی اضافی نداشتیم و این رویه، یک سابقه دیرینه تاریخی است و تاکید می‌کنم، هیچ گونه مطالبه مالی از این مسیر از بانک مرکزی نکرده ایم.

دژپسند در ادامه سخنانش به فرمول قانونی استفاده از تنخواه سالانه اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون سالانه، به اندازه سه درصد بودجه عمومی دولت می‌توانیم از تنخواه گردان بانک مرکزی استفاده کنیم و این فرایند نیز سیال است؛ به نحوی که ممکن است در ابتدای ماه این تنخواه دریافت شود و در طول ماه بر اساس درآمدهای دولت این تنخواه تسویه شود و سقف آن هم در سالجاری ۴۱ هزار میلیارد تومان است.

۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷
کد خبر: ۹۱٬۱۷۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =