۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۸
کد خبر: . ۸۹٬۵۵۲
۹۰ درصد نیروگاه های جدید در سطح جهان تجدید پذیر هستند

تولید برق از انرژی بادی ۹۰ درصد و تولید از انرژی های خورشیدی در بیش از ۵۰ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته در حالی که در همین مدت مشابه توسعه انرژی های فسیلی کاهش محسوسی داشته است.

محمد رضا هادیلو؛ بازار: ولید خدوری کارشناس عراقی  انرژی  در مطلبی که در الشرق اوسط منتشر شده با نگاهی به تحولات بازار انرژی در بخش تولید  انرژی های خورشیدی و بادی و نیز با نگاهی به محدود سازی  وسایل  و خودروهایی که از انرژی های فسیلی استفاده می کنند، توسعه چشمگیر انرژی های پایدار و فاصله گرفتن از انرژی های فسیلی را ترسیم کرده است. ترجمه این گزارش را در زیر می خوانید.

سال اپیدمی کرونا در ۲۰۲۰ شاهد پدیده ای چشمگیر است، ظرفیت سالانه استفاده از انرژی های  پایدار در تولید برق در سال ۲۰۱۹ با افزایش ۴۵ درصدی، به حدود ۲۸۰ گیگاوات رسیده است. این بالاترین افزایش سالانه در ظرفیت این انرژی ها از سال ۱۹۹۹ است.

طبق داده های آژانس بین المللی انرژی این الگوی سرمایه گذاری برای پروژه های برق در طی سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت. همانطور که انرژی های پایدار حدود ۹۰ درصد از گسترش ایستگاه های الکتریکی مدرن را در سطح جهان تأمین می کنند.

گذار از دوران انرژی هیدروکربن به دوران انرژی های پایدار در حال گذر از چندین مرحله همپوشانی تشکیل می شود که نقطه شروع اولیه آن  پس از افزایش قیمت نفت در دهه ۱۹۷۰ بود؛ جایی که  از صاحبان ساختمان و مسکن خواسته شد تا ساختمانها را طبق مشخصات و مقررات ویژه ای بازسازی کنند تا استفاده از وسایل سرمایشی و گرمایشی را منطقی جلوه دهند. انگیزه اصلی برای تصویب این رهنمودها پیروی از تصمیمات رسمی و کاهش هزینه های تعرفه برق بود.

یعنی تمرکز بر کاهش مصرف و مصرف بهینه در بخش مصارف خانگی و تامین انرژی برای گرمایش و یا سرمایش در ساختمانها!

اولین نقطه شروع بیشتر محدود به ساختمانهای کشورهای صنعتی غربی بود. با این حال همزمان با این جنبش، فعالیت های جهانی برای بهبود وضعیت آب و هوا و دستاوردهای علمی به منظور گسترش ظرفیت باتری های مورد استفاده در انرژی های سبز ادامه یافت تا باتری ها بتوانند انرژی های زیادی را ذخیره کنند و همچنین شب و روز با توجه به انرژی خورشیدی کار کنند.

علاوه براین بهبود عملکرد توربین های بادی و تلاش برای جمع آوری و ذخیره دی اکسید کربن و امکان استفاده از هیدروژن در انرژی های سبز نیز در دستور کار قرار گرفت.

اولین موفقیت گسترده در انتقال از دوران هیدروکربن به دوران انرژی های پایدار استفاده از انرژی باد و خورشید برای نیروگاه ها بود.

کشورهای صنعتی غربی به ویژه کشورهای اروپایی به این تحول توجه کرده اند، اما انتظار می رود سایر کشورها نیز در دهه های آینده نزدیک همین رویکرد را در پیش بگیرند.

 نرخ سالانه افزایش انرژی تولیدی از باد  در طول سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش یافته و به ۱۱۴ گیگا وات رسیده است

 

۹۰ درصد نیروگاه های جدید در سطح جهان تجدید پذیر هستند

منع فروش خودروهای دست دوم  بنزینی و گازوئیلی از ۲۰۲۵

انتظار می رود کشورهای صنعتی غربی نگرانی های آینده خود را معطوف به تصویب قوانین اضافی برای منطقی سازی مصرف انرژی کنند. همچنین انتظار می رود منع فروش خودروهای دست دوم بنزینی و گازوئیلی  از سال ۲۰۲۵ در انگلیس و  از سال ۲۰۵۰ در بیشتر کشورهای صنعتی دیگر عملیاتی شود (به استثنای چین که هدف خود را  سال ۲۰۶۰ قرار داده و ایالات متحده که انتظار می رود به زوی زمانی را تعیین کند)؛ البته وسایل نقلیه قدیمی اجازه دارند تا اطلاع بعدی رانندگی در جاده ها را ادامه دهند.

خاطرنشان می شود که تحقیقات در زمینه تولید تجهیزات فنی برای دوره جدید انرژی در حال انجام است، اگرچه این تجهیزات تاکنون در بازار موجود نبوده است.

 همچنین شرکت های بزرگ در نیمه دوم این قرن چشم انتظار دارند به دلیل رقابت پذیری قیمتی تجهیزات و اتومبیل برقی  استفاده  از وسایل و ابزار منطقی مصرف برق خانگی و ماشین الکتریکی در سطح جهانی گسترش یابد.

به همین تناسب کالاهای جدید بازارهای جهانی را به دست می گیرند و سهم کالاهای قدیمی در بازار کوچک می شود و زیرساخت ها (جاده ها، جایگاه های سوخت و خدمات) نیز برای مواجهه با دوران انرژی های جدید، تغییر می کند. این امر همچنین در وسایل حمل و نقل طی دو دهه اول قرن بیستم در کشورهای صنعتی و پس از مدتی در کشورهای جهان سوم در آن زمان، با تسلط ماشین به جای کالسکه های اسب اتفاق افتاد.

داده های آژانس بین المللی انرژی (IEA) نشان می دهد که انرژی خورشیدی فتوولتائیک در گسترش خود به ثبت رکوردها ادامه می دهد و انتظار می رود ظرفیت اضافه شده به آن سالانه تا سال ۲۰۲۲ به ۱۶۲ گیگاوات افزایش یابد. این میزان ۵۰ درصد بیشتر از ظرفیت سالانه اضافه شده در سال ۲۰۱۹ است

۹۰ درصد نیروگاه های جدید در سطح جهان تجدید پذیر هستند

داده های آژانس بین المللی انرژی (IEA) نشان می دهد که انرژی خورشیدی «فتوولتائیک» در گسترش خود به ثبت رکوردها ادامه می دهد و انتظار می رود ظرفیت اضافه شده به آن سالانه تا سال ۲۰۲۲ به ۱۶۲ گیگاوات افزایش یابد. این میزان ۵۰ درصد بیشتر از ظرفیت سالانه اضافه شده در سال ۲۰۱۹ است.

نرخ سالانه افزایش انرژی تولیدی از باد نیز در طول سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش یافته و به ۱۱۴ گیگا وات رسیده است.

آژانس خاطرنشان می کند: این افزایش های محسوس در انرژی های پایدار در همان زمان اتفاق افتاده است که در طی سالهای ۲۰۲۱-۲۰۲۲ کاهش سرعت رشد سالانه انرژی های هیدروکربن وجود داشته است.

رشد انرژی های پایدار در چین کُند و در اروپا شتاب می گیرد

با توجه به رشد سالانه انرژی های پایدار در کشورها، آژانس دریافت که در رشد بازار انرژی های پایدار چین کاهش اقتصادی ایجاد می شود.

در مورد آنچه مربوط به رشد سالانه انرژی های پایدار در کشورها است، این آژانس دریافت که رشد بازارهای چین برای انرژی های پایدار کند خواهد شد زیرا شرکتها برای بهره مندی از حمایتهای ارائه شده توسط مقامات، طی دوره قبل برای سرمایه گذاری هجوم آورده بودند.

همچنین با توجه به سیاست های کشورهای اروپایی برای تشویق به استفاده از انرژی های سبز، افزایش آشکاری در استفاده از انرژی های پایدار در اروپا برای تولید برق وجود دارد. این منجر به کاهش قابل توجهی در هزینه های  تولید انرژی خورشیدی و بادی  می شود.

با توجه به هر یک از تسهیلات مالیاتی فدرال برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و پروژه های زیر ساختی  که توسط رئیس جمهور جو بایدن پیشنهاد شده، در افزایش استفاده انرژی پایدار در ایالات متحده نیز خوش بینی چشمگیری به وجود آمده است. ( به شرط آنکه کنکره آن را تایید کند!)

 کرونا در هند و بی توجهی موقتی به خورشید و باد

 در همین حال پتانسیل هند برای گسترش در زمینه انرژی های پایدار در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ درصد کمتر از میزان سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۹ بوده است. این به دلیل گسترش اپیدمی "کوید ۱۹" است. با این حال انتظار می رود که با توجه به تعداد پروژه هایی که پیش از این همه گیری توافق شده بود و کار بر روی آنها از قبل آغاز شده بود، سرمایه گذاری های بالای انرژی های پایدار طی سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ در هند برگردد.

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۸
کد خبر: ۸۹٬۵۵۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =