۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
کد خبر: . ۸۹٬۳۸۳
شکر، شیر و روغن در ایران ارزانتر از هر جای دنیا | جایگاه ۹۲ ایران در بازار جهانی تخم مرغ

بر اساس گزارشات جهانی منتشر شده از ۸ قلم اساسی غذایی، «شکر، شیر و روغن» در ایران ارزان ترین بوده و این در حالی است که کشور لبنان در ۴ محصول شکر، روغن، تخم مرغ و شیر گرانترین کشور است.

بازار؛ گروه کشاورزی: در حالی که قیمت اقلام اساسی غذایی در کشور دائما در حال نوسان است و رند رو به رشدی دارد بر اساس داده آماری منتشر شده در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ ایران در سه محصول اساسی «شکر، شیر، روغن پخت و پز و نمک» ارزان ترین کشور محسوب می شود. به عنوان مثال در حالی که متوسط قیمت جهانی هر کیلوگرم شکر در این مدت ۱دلار و ۲۳ سنت بوده است قیمت آن در ایران تنها ۴۴ سنت بوده است.

متوسط قیمت جهانی برنج در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ به ازای هر کیلوگرم حدود ۱.۷۰ دلار بوده است


بر اساس داده های آماری جهانی متوسط قیمت جهانی برنج در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ به ازای هر کیلوگرم حدود ۱.۷۰ دلار بوده است. در این بین کشور ژاپن در جایگاه اول از نظر قیمتی قرار داشته است به طوری که قیمت هر کیلوگرم برنج در این کشور ۵.۲۱ دلار بوده است. کشورهای لبنان با قیمت ۵.۱۸ دلار، ماکائو با ۴.۸۷ دلار، نیجریه ۴.۲۶ دلار و کره جنوبی نیز با قیمت ۴.۰۵ دلار در جایگاه دوم تا پنجم گرانترین ها قرار گرفته اند. در این بین ایران نیز با قیمتی ۷۷ سنت نود و یکمین کشور بوده است. بر اساس این داده قیمت هر کیلوگرم برنج در بازار هندوستان ۷۰ سنت بوده که ارزان ترین کشور در این بین محسوب می شود.

قیمت شکر در ایران ارزانتر از ۹۳ کشور دیگر دنیا
شکر از دیگر مواد غذایی اساسی در سطح جهان است که غالبا با نوسانات بسیاری نیز همواره مواجه است. بر اساس داده های آماری منتشر شده در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ میانگین قیمت هر کیلوگرم شکر در بازارهای جهانی ۱.۲۳ دلار بوده است. این در حالی است که قیمت این محصول در بازار لبنان در بالاترین سطح یعنی ۴.۲۹ دلار بوده است. قیمت این محصول در انگلیس ۲.۸۲ دلار، در نروژ ۲.۷۸ دلار، در تانزانیا ۲.۵۹ دلار و در عمان ۲.۵۷ دلار بوده است. گفتنی است بر اساس این داده ها قیمت هر کیلوگرم شکر در ایران در مدت نامبرده ۴۴سنت بوده است که همین امر باعث شده ایران ارزان ترین کشور در بین ۹۵ کشور مورد بررسی قرار داشته باشد.

کمترین نرخ هر لیتر روغن پخت و پز در ۲۰۲۱ با قیمت ۵۵ سنت متعلق به ایران است

متوسط قیمت جهانی هر لیتر روغن پخت و پز ۲دلار و ۵۴ سنت است
روغن از دیگر اقلام غذای اساسی است که بر اساس آمار منتشر شده قیمت متوسط هر یک لیتر روغن پخت و پز در بازارهای جهانی در سه ماهه اول سال جاری میلادی، ۲.۵۴ دلار بوده است و کمترین قیمت نیز با ۵۵ سنت متعلق به ایران است. این در حالی است که کشور لبنان با قیمت ۱۳.۶۱ دلار گرانترین محسوب می شود. بر اساس داده های موجود قیمت هر لیتر روغن در ژاپن ۴.۶۶ دلار، در سوئیس ۴.۳۳ دلار و در سریلانکا ۴.۳۲ دلار بوده است.

جایگاه ۹۲ ایران در بازار جهانی تخم مرغ| پاراگوئه ارزان ترین کشور
گزارشات منتشر شده نشان می دهد که متوسط قیمت هر بسته ۱۲ عددی تخم مرغ در بازارهای جهانی در سه ماهه اول سال جاری ۲.۳۲ دلار بوده است. در این بین کشور لبنان گرانترین کشور بوده است که قیمت میزان نامبرده در این کشور ۷.۹۳ دلار بوده است. قیمت این محصول در سوئیس ۶.۵۹ دلار، در نروژ ۵.۵۲ دلار، در اتریش ۵.۱۰ دلار و در استرالیا ۴.۹۸ دلار بوده است. داده های منتشر شده همچنین نشان می دهد که قیمت هر بسته ۱۲ عددی تخم مرغ در ایران در مدت نامبرده ۱.۰۵ دلار بوده است و ایران در بین ۹۵ کشور مورد بررسی جایگاه نود و دوم را به خود اختصاص داده است. کشور پاراگوئه نیز با قیمت ۱.۰۱ دلار ارزانترین کشور در این بین محسوب می شود.

قیمت هر کیلوگرم گوشت گاو در کره جنوبی بالغ بر ۶۲ دلار است

قیمت هر کیلوگرم گوشت گاو در روسیه ۲.۶۹ دلار در ایران ۷ دلار
داده های جهانی نشان می دهد که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ متوسط قیمت هر کیلوگرم گوشت گاو در بازارهای جهانی ۱۳.۵۳ دلار بوده است. بالاترین قیمت نیز مربوطه به کره جنوبی است که معادل ۶۲.۱۰ دلار بوده است. همچنین کشور سوئیس با نرخ ۵۳.۷۹ دلار، هنگ کنگ با ۵۱.۴۲ دلار، نروژ با ۳۸.۷۹ دلار، و دانمارک با نرخ ۳۲.۶۴ دلار در جایگاه دوم تا پنجم قرار داشته اند. همچنین این داده نشان می دهد قیمت هر کیلوگرم گوشت گاو در مدت نامبرده در ایران ۷دلار بوده است. گفتنی است کشور روسیه با قیمت ۲.۶۹ دلار ارزان ترین کشور در این زمینه محسوب می شود.

متوسط قیمت جهانی شیر ۱دلار و ۴۶ سنت
گزارشات جهانی حاکی از این است که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ متوسط قیمت هر لیتر شیر در بازارهای جهانی ۱.۴۶ دلار بوده است. داده های منتشر شده همچنین نشان می دهد که در این بخش کشور لبنان گرانترین کشور بوده است به طوری قیمت هر لیتر شیر در این کشور در مدت یادشده ۵.۲۸ دلار بوده است.

کشورهای زامبیا با قیمت ۴.۴۰ دلار، هنگ کنگ با ۲.۹۵ دلار، ماکائو با ۲.۹۴ دلار و کانادا با نرخ ۲.۵۴ دلار در جایگاه دوم تا پنجم قرار دارند. در این بین ایران نیز ارزانترین کشور در این بخش محسوب می شود به طوری که قیمت هر لیتر شیر در این کشور در مدت یاد شده ۴۴ سنت بوده است.

 متوسط قیمت جهانی هر کیلوگرم آرد ۱ دلار و ۲۷ سنت است

آرد؛ محصولی ارزان در تونس
داده های جهانی منتشر شده از بازارهای جهانی نشان می دهد که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ متوسط قیمت هر کیلوگرم آرد ۱.۲۷ دلار بوده است. از سوی دیگر این داده ها حاکی از این است که قیمت هر کیلوگرم آرد در ماکائو ۴.۱۹ دلار، در اردن ۲.۹۶ دلار، در عربستان سعودی ۲.۸۲ دلار، در سوئیس ۲.۷۲ دلار و در کویت ۲.۳۱ دلار بوده است. گفتنی است قیمت هر کیلوگرم آرد در ایران نیز در مدت نامبرده ۶۶ سنت بوده و تونس نیز در این بخش ارزان ترین کشور محسوب می شود به طوری که قیمت این محصول در این کشور ۳۱ سنت است.

قیمت نمک در ماکائو گرانتر از هر جای دیگر در دنیا
نمک از دیگر اقلام اساسی غذایی است که در مدت نامبرده متوسط قیمت جهانی هر کیلوگرم نمک ۷۷ سنت بوده است. این در  شرایطی است که قیمت هر کیلوگرم نمک در کشور ماکائو ۳.۴۴ دلار بوده است، در کشور غنا ۲.۸۵ دلار، در اروگوئه ۲.۴۰ دلار، در اتریش ۲.۰ دلار و در سوئیس ۱.۸۹ دلار بوده است. بر داده داده های منتشر شده قیمت هر کیلوگرم نمک در سه ماهه اول سال جاری میلادی در ایران ۱۱ سنت بوده و ایران در این زمینه ارزان ترین کشور در بین ۹۴ کشور مورد بررسی محسوب می شود.

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
کد خبر: ۸۹٬۳۸۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =