۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸
کد خبر: . ۸۸٬۶۶۵
دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی توسط ۱۰ شرکت سرمایه‌گذار در استان همدان

همدان-جمشیدی، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: تاکنون ۱۰ شرکت برای سرمایه‌گذاری در همدان پروانه احداث نیروگاه خورشیدی را از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق دریافت کرده اند.

بازار؛ گروه استان ها: بهره مندی از انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان انرژی پاک در جهان به خوبی جایگاه خود را یافته و بسیاری از کشورها از جمله ایران استفاده از این نوع انرژی را در اولویت خود قرار داده‌اند.

در همین راستا در سال‌های اخیر گام‌های موثر در حوزه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و تابش نور خورشید در استان همدان برداشته و جهش تولید را به دنبال داشته است.

به گفته کارشناسان نیروگاه‌های خورشیدی با مقیاس کوچک در هر نقطه‌ای از استان همدان قابل بهره ‌برداری است و انرژی آن نیز در محل تولید و مصرف می‌شود و از طرفی انرژی تولید شده از این قبیل نیروگاه‌ها پاک و بدون تلفات انرژی است و از طرفی در چرخه تولید آن هیچ گونه انرژی و سوختی دیگر مصرف نمی‌شود

همین امتیازات سبب شده طی سال های اخیر همدان به استانی با ظرفیت برجسته در زمینه راه اندازی نیروگاه های خورشیدی تبدیل شود که در همین زمینه مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان در گفتگو با بازار توضیحاتی ارائه داد.

شیرزاد جمشیدی در گفتگو با خبرنگار بازار بابیان اینکه امروزه کاهش ذخایر فسیلی، افزایش آلودگی‌های زیست محیطی و جمعیت، رشد اقتصادی و ضریب مصرف انرژی باعث شده که به فکر استفاده از منابع انرژی دیگری باشیمف گفت: یکی از این منابع، انرژی‌های تجدیدپذیر است که در طبیعت به وفور وجود دارد و از جمله آن می‌توان به انرژی‌های بادی، خورشیدی، زیست‌توده و زمین‌گرمایی اشاره کرد.

وی افزود: با توجه به میزان تابش نور خورشید در نقاط مختلف کشور ایران یکی از مناسب‌ترین راهکارها تأمین انرزی استفاده از نور خورشید است.

استان همدان با ۲۹۰ روز تابش سالانه خورشید یکی از مناطق مستعد و پر پتانسیل برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی با راندمان بالا است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان عنوان کرد: استان همدان با ۲۹۰ روز تابش سالانه خورشید یکی از مناطق مستعد و پر پتانسیل برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی با راندمان بالا است.

وی گفت: علاوه بر نیروگاه‌های خورشیدی، نیروگاه‌های مقیاس کوچک DG و CHP نیز از منابع تولید انرژی پاک هستند که در استان همدان مورد توجه قرار گرفته است.

دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی توسط ۱۰ شرکت سرمایه‌گذار در استان همدان

جمشیدی با اشاره به شرایط آب و هوایی و تابش نور خورشید در استان همدان عنوان کرد: تاکنون موفق به جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این زمینه شده‌ایم که حاصل آن احداث ۶ نیروگاه هفت مگاواتی با سرمایه‌گذار خارجی و یک نیروگاه یک مگاواتی با استفاده از سرمایه‌گذار داخلی بوده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر معادل ۴۸ مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان همدان فعال است، ادامه داد: چهار نیروگاه مقیاس کوچک DG نیز با ظرفیتی معادل ۲۵ مگاوات از طریق سرمایه‌گذاران داخلی در استان همدان مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

در حال حاضر مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر استان همدان به ۷۲ مگاوات رسیده است که معادل ۳.۶۱ کل انرژی مصرفی استان را تأمین می‌کند

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به رتبه برتر استان همدان در احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور گفت: در حال حاضر مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر استان همدان به ۷۲ مگاوات رسیده است که معادل ۳.۶۱ کل انرژی مصرفی استان را تأمین می‌کند.

وی یادآور شد: در راستای اشاعه فرهنگ استفاده از انرژی‌های پاک این شرکت چهار مسجد، هشت مدرسه و ستاد شرکت را معادل ۱۲۵ کیلووات به نیروگاه‌های خورشیدی تجهیز کرده است.

بهره‌برداری از ۵۴ نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب در استان همدان
جمشیدی بیان کرد: علاوه بر این نیروگاه‌ها، ۵۴ نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع ظرفیت یک هزار و ۸۵ کیلووات در استان طی سه سال اخیر به بهره‌برداری رسیده که ۴۴ مورد آن مربوط به انشعابات خورشیدی خانگی و ۱۰ مورد معادل ۱۰۰ کیلوات مربوط به سایر مصارف است.

وی عنوان کرد: برای تشویق مشترکین دارای انشعاب برق در استان، این شرکت با انعقاد قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله با مشترکین به نمایندگی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) تاکنون ۱۰۰ قرارداد به مجموع ظرفیت یک هزار و ۶۲۵ کیلووات با مشترکین منعقد کرده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: با توجه به شرایط اقلیمی استان همدان تاکنون ۱۰ شرکت برای سرمایه‌گذاری در استان همدان موفق به دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) به مجموع ۶۰ مگاوات شده‌اند که در حال تهیه زیرساخت‌ها و سایر اقدامات اجرایی است.

وی عنوان کرد: پنج شرکت نیز به ظرفیت ۳۵ مگاوات قرارداد خرید تضمینی خود را با شرکت ساتبا به امضا رسانده‌اند که تاکنون موفق به احداث نیروگاه خورشیدی نشده‌اند.

دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی توسط ۱۰ شرکت سرمایه‌گذار در استان همدان

جمشیدی اضافه کرد: در راستای جلب مشارکت، همکاری و کمک به خانواده‌های کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی استان همدان با توجه به بررسی‌های به عمل آمده از پتانسیل احداث نیروگاه در محل‌های معرفی شده، ۱۵۰ قرارداد با خانواده‌های زیرپوشش این سازمان‌ها منعقد شده و پیگیری اخذ وام مورد نیاز از ادارات و نهادهای استانی هستیم.

پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ۳ نیروگاه خورشیدی بزرگ به مجموع ظرفیت ۱۵ مگاوات و ۵۰ نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع ۶۰۰ کیلووات به بهره‌برداری برسد

وی با بیان اینکه معادل ۹۵ مگاوات در استان همدان در حال برنامه‌ریزی و فراهم کردن زیرساخت‌ها است، افزود: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ۳ نیروگاه خورشیدی بزرگ به مجموع ظرفیت ۱۵ مگاوات و ۵۰ نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع ۶۰۰ کیلووات به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان عنوان کرد: با توجه به تجارب به دست آمده در راستای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک، با افزایش قیمت خرید برق نیروگاه‌های مذکور از طرف دولت و اصلاح قوانین و مقررات در تغییر کاربری زمین‌های مورد استفاده و کاهش ریسک‌های مالی بانک‌ها و تسریع در اخذ مجوزهای مربوطه می‌توان به سرمایه‌گذاری بیشتر در استان امیدوار بود.

وی عنوان کرد: بهره‌برداری از نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تجدیدپذیر در استان در سال ۹۹ با توجه به همزمانی پیک تولید نیروگاه‌های خورشیدی با پیک بار شبکه سراسری، نقش به سزایی در کاهش خاموشی‌های استان داشته است.

جمشیدی اظهار کرد: علاوه بر تأمین ۳.۶۱ درصد از کل انرژی مصرفی استان توسط این نیروگاه‌ها در سال گذشته با توجه به نزدیک بودن محل تولید به مصرف، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، کاهش تلفات توزیع برق و عدم انتشار آلاینده زیست محیطی از عمده مزایای این نوع مولدهای پاک است.
 

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸
کد خبر: ۸۸٬۶۶۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =