۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳
کد خبر: . ۸۸٬۱۶۲
قیمت آهن بازیچه سیاست

جو ایجاد شده در بازار حاکی از آن است که بازار آهن به طور کامل تحت تاثیر بازار ارز قرار گرفته و سایر عوامل همچون قیمت های جهانی و عرضه و تقاضا در تاثیرگذاری بر بازار دچار یخ زدگی شده اند.

به گزارش بازار به نقل از آهن پرایس، بررسی روند جو موجود در بازار آهن در روز گذشته نشان دهنده ثبات نسبی در قیمت ها بود، اما این شرایط در ساعاتی از روز تغییر مسیر داد و در قیمت های اعلامی از سوی تولیدکنندگان انواع آهن آلات تغییراتی مشاهده شد. از طرفی در بازار ارز نیز شاهد حرکت نرخ دلار روی ریل صعودی بودیم و در ساعاتی از روز دلار به رقم ۲۲ هزار و ۴۵۰ تومان رسید.

از سوی دیگر، تازه ترین قیمت های متال بولتن نیز نشان دهنده تداوم روند افزایشی قیمت های جهانی است؛ به این صورت که اسلب CIS با ۱۵ دلار رشد قیمت به ۹۰۵ دلار رسید. هر تن بیلت صادراتی این منطقه به نرخ ۶۴۳ دلار فروخته شد که این رقم حاکی از افزایش ۲۶/۵ دلاری می باشد. با تمام این تفاسیر، همچنان در معاملات شمش با وجود کاهش ۱/۷ درصدی نرخ پایه به نسبت هفته اخیر، با رونق مواجه نشدیم. معاملات روز گذشته شمش در نهایت با رقابت ۰.۵ درصدی و با نرخ ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان به اتمام رسید.

تاثیر پذیری بازار آزاد از نوسانات نرخ ارز آغاز شده است و اینطور به نظر می رسد که نوسانات در بازار در صورت تداوم سیر صعودی قیمت دلار ادامه پیدا کند. جو ایجاد شده در بازار حاکی از آن است که بازار آهن به طور کامل تحت تاثیر بازار ارز قرار گرفته و سایر عوامل همچون قیمت های جهانی و عرضه و تقاضا در تاثیرگذاری بر بازار دچار یخ زدگی شده اند.

تحت تاثیر وضعیت ایجاد شده در بازار، روز گذشته شاهد افزایش قیمت میلگرد بودیم، تولیدکنندگان این حوزه قیمت های اعلامی خود را حدود ۵۰ الی ۱۵۰ تومان افزایش دادند و برخی نیز ترجیح دادند محصولات خود را بدون تغییر قیمت روانه بازار کنند. بالاترین قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ با نرخ ۱۴ هزار و ۴۱۵ تومان و پایین ترین نرخ آن با قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد. در این میان برخی از مبادی نیز به اعلام قیمت دوم و حتی بستن فروش خود اقدام کردند.

در بازار نبشی اما سکوت کاملی برقرار بود و قیمت ها در این حوزه بدون تغییر اعلام شد؛ اما در بخش سپری و ناودانی، قیمت سپری با ۲۵۰ تومان افزایش و قیمت ناودانی با ۵۰ الی ۲۰۰ تومان افزایش از سوی تولیدکنندگان اعلام شد. دو شرکت در حوزه ناودانی نیز بدون تغییری در قیمت های خود محصولات خود را روانه بازار کردند.

در بازار تیرآهن، قیمت تیرآهن کیلویی با ثبات نسبی همراه بود و یک شرکت در این حوزه قیمت های خود را ۵۰ تومان افزایش داد. در تیرآهن شاخه ای، قیمت شاخه های پر فروش این محصول با افزایش ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی مواجه شدند و در سایر شاخه ها شاهد ثبات و حتی افزایش ۱۰ الی ۴۰ هزار تومانی بودیم.

بازار پروفیل با ثبات حداکثری همراه بود و فروشندگان پروفیل قیمت های خود را اغلب بدون تغییراعلام کردند و یک شرکت هم در این میان قیمت محصولات خود را ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومان کاهش داد.

در مجموع می توان نتیجه گرفت که بازارآهن به علت تناقضات در بسیاری از عوامل در مسیر آشفتگی قرار گرفته و به عبارت دیگر بازیچه بسیاری از اتفاقات سیاسی داخلی و خارجی شده است. با این اوصاف تنها راه نجات بازار از وضع موجود را می توان در انتظار ماندن برای تعیین تکلیف بسیاری از عوامل دانست.

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳
کد خبر: ۸۸٬۱۶۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =