۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۵
کد خبر: . ۸۷٬۵۶۶
۲۱۰۰ میلیارد تومان رقم قراردادهای دانشگاه با صنعت

سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مبلغ قراردادها با صنعت از ۴۰۰ میلیارد تومان سال ۹۲، امسال به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسید.

به گزارش بازار، محمدسعید سیف درباره افزایش قرارداد دانشگاه‌ها با صنعت، گفت: هدف این وزارتخانه افزایش ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت است و در این راستا در زمینه ساماندهی دوره‌های مهارت افزایی، کارآموزی و کارورزی دانشجویان برنامه ریزی انجام دادیم تا آن‌ها با نیازهای صنعت و جامعه بیشتر آشنا شوند.

وی افزود: تقاضا محور کردن پایان نامه‌ها و توجه به نیازهای جامعه و استفاده بهتر دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌ها از پایان نامه‌ها مدت هاست که عملیاتی شده است.

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم تحقیقات و فناوری با بیان این که مبلغ قراردادهای دانشگاه‌ها با صنعت از ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسید، خاطرنشان کرد: رشد این قراردادها طبیعی است چرا که در چند سال اخیر چرخش جدی در جهت اثربخشی و همکاری و تعامل دانشگاه‌ها با صنعت صورت گرفت.

سیف همچنین گفت: دانشگاه‌ها به این نتیجه رسیده اند که مباحث علمی را به حد خوب و کافی انجام داده اند و با دانشگاه‌های دنیا تقریباً همتراز هستنند، اما در این که چگونه از این دانش استفاده کنند و به دستگاه‌های اجرایی و صنعت چگونه کمک کنند، مشکلات زیادی وجود داشت؛ در چند سال اخیر سعی کردیم با کمک دانشجویان این مسیر را هموار کنیم.

وی یادآور شد: در موضوع قراردادها و توسعه همکاری دانشگاه‌ها با وزارتخانه‌ها و دستگاه ها، تلاش ما این است که هماهنگی‌ها و روش‌های مشترکی با آن‌ها اتخاذ کنیم تا دانشگاه‌ها را بهتر در آن جهت اثربخش سوق دهیم و برای آن دستگاه و وزارتخانه کمک‌های متنوعی ارایه دهند.

حضور ۱۱۴ استاد در فرصت‌های مطالعاتی داخل کشور
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف همچنین درباره شرکت استادان در فرصت‌های مطالعاتی داخل کشور، خاطرنشان کرد: برای موثر بودن استادان در رفع مشکلات، بهبود وضعیت تولید و افزایش بهره وری با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و وزارتخانه‌های دیگر هماهنگی‌هایی انجام شد و وزارت علوم آمادگی خود را برای حضور استادان در این ارگان‌ها اعلام کرد.

سیف تصریح کرد: اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها موثرترین افرادی هستند که در هر حوزه‌ای می‌توانند برای کمک حاضر باشند و دستگاه‌ها هم زمینه حضور مؤثر آن‌ها را فراهم کنند؛ در این زمینه سال گذشته ۱۱۴ استاد در این طرح شرکت کردند و امسال شرکت استادان در این طرح، روند رو به رشدی دارد.

وی یادآور شد: این همکاری در حوزه‌های مختلف فنی، مهندسی و حتی علوم انسانی وجود دارد، حضور استادان در صنعت و دستگاه‌های اجرایی اثربخش است و با کمک آن‌ها فعالیت‌های علمی کشور، مکمل فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی می‌شود.

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۵
کد خبر: ۸۷٬۵۶۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =