۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
کد خبر: . ۸۶٬۹۴۴
خروج ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از بورس به سمت ارز مجازی

حسن پور، استادیار موسسه پژوهشهای بازرگانی وزارت صمت عنوان کرد: خبرهای حاکی از این مطلب است که ۱۵۰ هزار میلیارد پول از بورس به سمت ارز مجازی رفته است.

به گزارش بازار، یوسف حسن پور کارسالاری، استادیار موسسه پژوهشهای بازرگانی وزارت صمت درمورد افزایش بی رویه حجم نقدینگی در شرایط رکود تورمی گفت: نقدینگی در اقتصاد تأمین کننده نیازهای دولت، بخش خصوصی و دولتی و خانوارهاست.

وی با بیان اینکه قشر متوسط جامعه ضعیف تر شده و بخش زیادی از این منابع هم در اختیارشان نیست، افزود: در شرایطی که فعالیت موسسات و سازمان های خصوصی نیز کاهش یافته و رونقی در این بخش وجود ندارد اما دو بخش دولت و شرکت های دولتی و خصولتی خیلی بزرگ شده اند.

استادیار موسسه پژوهشهای بازرگانی وزارت صمت با اشاره به اینکه نظام بانکی استقلال لازم را ندارد گفت: هر دولتی به جای تأمین نیازها و اجرای برنامه های خود با ارتقای بهره وری، کسری خود را از سیستم نظام بانکی تأمین کرده و همین موضوع افزایش بی رویه حجم نقدینگی را رقم زده است.

حسن پور معتقد است که کنترل نقدینگی در اقتصاد بی مفهوم است و این مدیریت نقدینگی است که موضوعی بسیار مهم و البته بر عهده مدیران دولتی می باشد.

وی ترکیب نقدینگی را در شرایط فعلی هم برای این دولت و هم دولت بعدی بسیار خطرناک دانست و گفت: آمارها حاکی از این است که میزان نقدینگی پول نقد (پول سرگردان) افزایش یافته و این موضوع در اقتصاد ناسالمی مانند اقتصاد ایران بسیار آسیب زاست.

استادیار موسسه پژوهشهای بازرگانی وزارت صمت با اشاره به اینکه سیاست کاهش نرخ ارز قدرت پول سرگردان و حجم نقدینگی را افزایش می دهد افزود: اگر ما بخش بازرگانی خارجی را فعال تر کنیم بخشی از این منابع به سمت مولد هدایت خواهد شد.

حسن پور عنوان کرد: خبرهای حاکی از این مطلب است که ۱۵۰ هزار میلیارد پول از بورس به سمت ارز مجازی رفته است.

وی درمورد بدهی دولت به بانک مرکزی گفت: کدام بانک حاضر است به بخش خصوصی ضعیف کوچک تسهیلات دهد و به بخش شبه دولتی که به قدرت و لابی گری هم بسیار نزدیک است تسهیلات ندهد!؟

استادیار موسسه پژوهشهای بازرگانی وزارت صمت با بیان اینکه ۴۰ درصد اقتصاد ما پنهان و زیرزمینی است و باید این مدل فعالیت را کاهش داد افزود: اگر سیستم نظارتی و شفاف سازی دقیقی داشته باشیم خلافی صورت نمی گیرد.

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
کد خبر: ۸۶٬۹۴۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =