۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹
کد خبر: . ۸۶٬۷۱۸
افزایش ۶ درصدی شاخص کل قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی تهران

مرکز آمار ایران از افزایش ۶.۱ درصدی شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در زمستان سال گذشته خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از مرکز آمار ایران، شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در زمستان سال گذشته به ۹۰۲۰ رسید که این رقم نسبت به شاخص فصل قبل (۸۵۰.۱)، ۶.۱ درصد افزایش داشته است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در میان همه گروه‌های اجرایی، گروه «سنگ» با ۱۳۹، ۹ درصد بیشترین و گروه «خدمات» با ۴۰.۳ درصد کمترین تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده اند.

کاهش تورم نقطه به نقطه کل گروه‌های اجرایی
تورم نقطه به نقطه زمستان ۱۳۹۹ معادل ۹۷، ۲ درصد بوده است که در مقایسه با فصل قبل (۱۰۱، ۶)، ۴.۴ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم نقطه به نقطه زمستان گذشته در مقایسه با تورم نقطه به نقطه پاییز به معنای کاهش قیمت‌ها در این فصل نیست بلکه نشان دهنده کاهش رشد قیمت‌ها (تورم) است.

افزایش تورم سالانه کل گروه‌های اجرایی
تورم چهارفصل منتهی به زمستان ۱۳۹۹ (تورم سالانه) معادل ۷۶، ۴ درصد بوده که نسبت به فصل قبل (۵۹، ۶)، ۱۶.۸ واحد درصد افزایش داشته است.

بیشترین نرخ تورم شاخص کل در یک سال گذشته با ۷۶، ۴ درصد در فصل زمستان و کمترین نرخ تورم سالانه با ۲۹.۳ درصد در فصل بهار روی داده است.

در بین گروه‌های اجرایی نیز بیشترین نرخ تورم در این دوره مربوط به گروه اجرایی «آهن آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده» با ۱۱۹، ۶ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم با ۳۵.۲ درصد افزایش متعلق به گروه «خدمات» بوده است.

کاهش تورم فصلی کل گروه‌های اجرایی
تورم فصلی زمستان ۱۳۹۹ معادل ۶، ۱ درصد بوده است که در مقایسه با فصل قبل (۲۱، ۶)، ۱۵.۵ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم فصلی زمستان در مقایسه با تورم فصلی پاییز به معنای کاهش قیمت‌ها در این فصل نیست بلکه نشان دهنده کاهش رشد قیمت‌ها (تورم) است.

بیشترین تورم فصلی در طول یک سال گذشته مربوط به فصل تابستان۹۹ معادل ۳۰، ۳ درصد و کمترین تورم فصلی شاخص کل مربوط به زمستان ۱۳۹۹ با ۶.۱ درصد بوده است.

در همین فصل در بین گروه‌های اجرایی، بیشترین درصد تغییر فصلی مربوط به گروه اجرایی «شیشه» با ۲۸، ۱ درصد افزایش و کمترین درصد تغییر نیز مربوط به گروه اجرایی «خدمات» با ۰.۲ درصد افزایش بوده است.

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹
کد خبر: ۸۶٬۷۱۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =