۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹
کد خبر: . ۸۵٬۴۴۱
تخصیص ۳ هزار میلیارد تومان برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در سال جاری

عباسی، رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد: امسال با حمایت وزیر جهاد کشاورزی سه هزار میلیارد تومان تسهیلات به حوزه مکانیزاسیون تخصیص یافته است.

به گزارش بازار به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز عباسی گفت: پیش بینی می کنیم در سال جاری حدود ۳۰ هزار دستگاه تراکتور، ۸۰۰ دستگاه کمباین برداشت غلات و ۵۰ هزار دستگاه ادوات و تجهیزات کشاورزی تامین و در بخش کشاورزی توزیع شود.

وی با بیان این که توزیع تسهیلات در استان های کشور انجام شده است، اظهار داشت: تخصیص ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به مکانیزاسیون کشاورزی در این مرحله است و به طور قطع محدودیتی برای پرداخت نداریم.

عباسی همچنین برآورد کرد که در پاییز سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۹۲ درصد اراضی گندم با تکیه بر صنایع داخلی به صورت مکانیزه کشت شود.

وی یادآور شد که در ابتدای این دولت سطح کشت مکانیزه گندم نزدیک به ۵۶ درصد این اراضی بود.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در مورد ماشین های برنج نیز گفت: با توجه به تامین و تدارک ماشین های برنج، برآوردها نشان می دهد برداشت مکانیزه برنج در شالیزارهای کشور به حدود ۹۰ درصد و کشت مکانیزه به حدود ۸۰ درصد برسد.

وی افزود: پیش بینی ها حاکی از آن است که روند مکانیزاسیون دو محصول استراتژیک گندم و برنج به صورت جهشی بهبود یافته است.

عباسی میانگین مکانیزاسیون اراضی شالیزاری در ابتدای این دولت در سال ۹۲ را ۱۲ تا ۱۵ درصد عنوان کرد و اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده، حمایت ها و تخصیص تسهیلات در حوزه مکانیزاسیون برنج طی این مدت رشد ۷۰۰ درصدی داشته ایم.

وی گفت: عملیات کاشت، داشت و برداشت چغندرقند و ذرت نیز به طور کامل به صورت مکانیزه انجام می شود.

عباسی با اشاره به این که در مورد برداشت مکانیزه پنبه، نگرانی ها در حال برطرف شدن است، گفت: پس از سال ها انتظار با حمایت وزیر جهاد کشاورزی سال گذشته دو دستگاه الگویی کمباین برداشت پنبه وارد کشور شد و کشاورزان با آن اشنا شدند.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: با تکثیر و توسعه ارقام مناسب پنبه و ورود دو دستگاه الگویی کمباین برداشت، گام های بلندی در این حوزه برداشته خواهد شد.

وی در مورد دستاوردهای سال گذشته نیز خاطر نشان کرد: در سال ۹۹ تقریبا دو برابر سال ۹۸ جذب تسهیلات مکانیزاسیون داشتیم که نوید بخش افزایش سرمایه گذاری در این حوزه است.

عباسی میزان جذب تسهیلات مکانیزاسیون در سال ۹۹ را ۳۳۵۰ میلیارد تومان و سال ۹۸ را ۱۸۶۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹
کد خبر: ۸۵٬۴۴۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =