۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۷
کد خبر: . ۸۴٬۱۹۷
توضیحات سازمان منطقه آزاد اروند در خصوص مشکلات ارسال کالاهای واحدهای صنعتی اروند به تهران

آبادان- موسوی، معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند علت مشکلات ارسال کالاهای تولیدی این منطقه به شهر تهران را که از سوی برخی واحدهای صنعتی مطرح شد، تشریح کرد.

سیدعلی موسوی در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: یک کمیسیون به نام ارزش افزوده در پایتخت وجود دارد که گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان توسعه تجارت ایران، وزارت جهاد کشاورزی، بانک مرکزی، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور و همچنین مناطق آزاد عضو این کمیسیون هستند.

وی در همین خصوص ادامه داد: در آن کمیسیون واحدهای صنعتی که در مناطق آزاد فعالیت می‌کنند با توجه به نوع کالای مواد اولیه که وارد می‌کنند و اجرا و تحلیل کالای تولید، از این کمیسیون مجوز خود را دریافت می‌کنند.

معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند توضیح داد: به اندازه ارزش افزوده‌ای که انجام می‌دهند به آنها مجوز می‌دهند تا کالای خود را به خارج از محدوده منطقه آزاد مربوطه ارسال کنند؛ بنابر این کالا زمانی که آن واحد صنعتی مجوز کمیسیون ارزش افزوده را دریافت کرد، مدیریت تولید و گمرک سازمان منطقه آزاد اروند برای مواد اولیه که صادر می‌شود قبض انبار صادر می‌کنند.

موسوی عنوان کرد: مدیریت تولید برای کالایی که تولید می‌شود و می‌خواهد خارج شود گواهی تولید صادر می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه زمانی که گواهی تولید صادر شده در واقع گواهی مجوز خروج بار است، خاطرنشان کرد: ارسال این بار تا تهران مشکلی ندارد و چنانچه مانع ارسال بار یک واحد تولیدی مستقر در منطقه آزاد اروند شوند به طور حتم آن واحد صنعتی گواهی تولید را ندارد.

به گزارش خبرنگار بازار، اخیرا برخی از واحدهای صنعتی مستقر در منطقه آزاد اروند در تماس با این رسانه اعلام کردند که کالاهای تولید شده در این منطقه با سختی به تهران ارسال می‌شود و در مسیر ارسال به عنوان کالای قاچاق به آن نگاه می‌شود.

طی سال‌های اخیر هجمه سنگینی علیه مناطق آزاد کشور به عنوان دروازه‌های قاچاق وارد شد که این هجمه اکنون گریبانگیر واحدهای صنعتی شده است. واحدهای صنعتی که اغلب با اشتغالزایی و همچنین صادرات گسترده متاسفانه در حال آسیب دیدن هستند.

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۷
کد خبر: ۸۴٬۱۹۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =