۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴
کد خبر: . ۸۲٬۰۱۰
دولت آمریکا راهی به جز خاتمه دادن به تحریم‌ها ندارد

ربیعی، سخنگوی دولت گفت: دولت آمریکا راهی به جز خاتمه دادن به رفتارهای قانون شکن ندارد و تحریم‌های یکجانبه و ناقض توافق و مقررات بین المللی به پایان خواهد رسید.

به گزارش بازار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، علی ربیعی امروز سه شنبه در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت دستور العمل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، افزود: در تداوم همان کشاکش، امروز سه شنبه شاهد فصل تازه‌ای از روند شکست زورگویی و تجدید حیات برجام هستیم. همانطور که در اوج قلدری‌ها و فشارهای رژیم ترامپ پیش بینی می‌کردیم، سرانجام آمریکا با ناامید شدن از مسیر اشتباه گذشته، اعتراف می‌کند که فشار حداکثری شکست خورده و چاره‌ای جز احیای برجام و بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات شان وجود ندارد.

در سرآغاز فرایند احیای برجام هستیم
سخنگوی دولت تصریح کرد: این موفقیت هرگز بدست نمی‌آمد اگر خویشتن داری ما در برابر تحریک احساسات ملی از طرف جنگ افروزان نبود و اگر با وجود همه فشارهای خارجی و داخلی برای خروج از برجام و مقابله به مثل در برابر رژیم ترامپ نمی‌ایستادیم و اگر مردم ما این رنج شدید و ناجوانمردانه را تحمل نمی‌کردند و اگر رهبری معظم با درایت در صف مقدم حفظ برجام و اصرار بر حق قانونی ایران در مقابله با این ظلم بی نظیر نایستاده بود.

وی ادامه داد: در سرآغاز فرایند احیای برجام هستیم و امروز هم با اطمینان می‌گوییم که در آینده‌ای بسیار نزدیک دولت آمریکا راهی به جز خاتمه دادن به رفتارهای قانون شکن ندارد، تحریم‌های یکجانبه و ناقض توافق و مقررات بین المللی به پایان خواهد رسید.

هیچ مذاکره‌ای میان نمایندگان ایران و آمریکا شکل نخواهد گرفت
ربیعی خاطر نشان کرد: نشست وین که امروز انجام خواهد شد، فرصتی برای تبادل نظرات همه طرف‌ها درباره نحوه و زمانبندی بازگشت به تعهدات در برجام است.

سخنگوی دولت گفت: موضع اصولی ما کاملاً روشن است و توسط مذاکره کنندگان ما نیز تکرار خواهد شد. همانطورکه بارها گفته شده، هیچ مذاکره‌ای میان نمایندگان ایران وآمریکا شکل نخواهد گرفت، اما آماده رساندن این پیام به اعضای برجام هستیم که در صورت لغو تحریم‌ها و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ جمهوری اسلامی ایران هم بطور متقابل آماده است که بعد از راستی آزمایی انجام تعهدات طرف‌های دیگر در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام همه تعهدات خود بازگردد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر به نتایج این نشست خوش بین یا بدبین نیستیم، اما اطمینان داریم که در مسیر درستی قدم گذاشته ایم و در صورتی که اراده، جدیت و صداقت آمریکا به اثبات برسد، می‌تواند نشانه خوبی برای آینده‌ای بهتر برای این توافق و در نهایت اجرای کامل آن در هفته‌های پیش رو باشد.

در میان معدود کشورها پیشرفته در حوزه تکنولوژی هسته‌ای هستیم
سخنگوی دولت در ادامه نشست خبری گفت: جمعه روز ملی فناوری هسته‌ای است. طی دهه‌های گذشته، جمهوری اسلامی ایران در راستای یک نگاه بلندمدت به منابع انرژی و توسعه اقتصادی کشور، توجه به تولید انرژی هسته‌ای را در دستور کار خود قرار داد.

ربیعی افزود: در طول این مدت و در سایه زحمات و تلاش‌های صدها دانشمند ایرانی که با وجود همه سختی‌ها از پا ننشستند، امروز نه تنها در زمینه توسعه تکنولوژی هسته‌ای با اهدف تولید انرژی و بهره برداری انسانی و صلح آمیز از آن در حوزه‌های مختلف از جمله پزشکی، ایران از جهان عقب نمانده بلکه در میان معدود کشورها پیشرفته در این حوزه قرار دارد.

دشمن صهیونیستی لحظه‌ای برای متوقف کردن پیشرفت‌های ملت ما کوتاهی نکرد
وی اظهار داشت: با روشن شدن ابعاد پیشرفت علمی ما، دشمن صهیونیستی، نه تنها امنیتی سازی انرژی هسته‌ای را از راه جعل اخبار و روایت سازی‌های دروغین و با کمک لابی‌های صهیونیستی خود در دستور کار قرار داد بلکه تا همین امروز با ترفندهای خرابکاری و ترور که نتیجه آن شهادت شماری از بهترین دانشمندان هسته‌ای ما بود، لحظه‌ای برای متوقف کردن و به عقب راندن پیشرفت‌های ملت ما کوتاهی نکرده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه برای محافظت در برابر این ویرانگری شیطانی دو گام بزرگ را برداشتیم، ادامه داد: اولین گام بلند؛ فتوای بی بدیل رهبر معظم انقلاب بود که با نگاهی جدید به تولید انرژی هسته‌ای بدون آثار زیان بار و غیرانسانی آن، پیامی روشن و بی شائبه پیرامون ضمانت صلح آمیز بودن و صلح آمیز باقی ماندن فعالیت‌های هسته‌ای ما به جامعه بین المللی رساند.

ربیعی تصریح کرد: دومین گام؛ انعقاد توافق برجام بود که بر اساس آن جمهوری اسلامی ایران برخلاف القائات جنگ افروزان به صراحت اعلام کرده هیچ فعالیت پنهانی نداشته و تمام تلاش‌های آن در جهت صلح آمیز و خدمت به جامعه چه از نظر اقتصادی و زیست محیطی و حتی سلامت و مواردی از این قبیل را دارد.

برجام گام بلندی برای به رسمیت شناساندن حق مدنی شهروندان ایرانی در جهان
وی افزود: برجام یک گام بلندی برای به رسمیت شناساندن حق مدنی شهروندان ایرانی در جهان هست و همین موضوع بود که دستگاه پروگاندای طرفداران نظامی و امنیتی کردن جعلی برنامه‌های هسته‌ای ایران را به هراس انداخت.

سخنگوی دولت همچنین گفت: این دو گام در کنار هم، پروژه جعلی امنیتی سازی از برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران را ناکام گذاشتند؛ هرچند که شرارت شرورترین رژیم جهان و همراهان انگشت شمار آن را عصبانی‌تر از قبل کرده است.

ربیعی افزود: اکنون کشاکشی دو سویه میان فعالیت هسته‌ای به مثابه یک حق مدنی از یک طرف و تلاش برای نظامی و امنیتی بازنمایاندن آن از طرف دیگر جریان دارد.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴
کد خبر: ۸۲٬۰۱۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =