۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
در شرایط سخت، نیازمند ابزار نوین برای سیاستگذاری پولی بودیم
معاون اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی:

در شرایط سخت، نیازمند ابزار نوین برای سیاستگذاری پولی بودیم

بوستانی، معاون اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی تاکید کرد فروش اوراق بدهی اقدامی در حوزه سیاستگذاری بودجه‌ای است و نباید آن را با سیاستگذاری پولی و عملیات بازار باز یکسان دانست.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رضا بوستانی با بیان اینکه اقتصاد ایران در سه سال گذشته با تکانه‌های شدیدی از سمت تحریم‌ها و همه‌گیری کرونا روبرو شده است، تاکید کرد: هر یک از این تکانه‌ها به تنهایی می‌تواند اثرات درازمدتی بر عملکرد اقتصاد هر کشوری داشته باشد؛ حال آنکه اقتصاد ایران این تکانه‌ها را به طور همزمان و در دوره‌ای بسیار کوتاه تجربه کرده است.

بوستانی تصریح کرد: گذر از این شرایط سخت نیازمند نوآوری در ابزارهای مدیریت اقتصاد بود و بانک مرکزی که از سال‌ها قبل‌تر ضرورت بازنگری در چارچوب سیاستگذاری پولی را احساس کرده بود، چارچوب هدفگذاری تورم و ابزار سیاستی نرخ سود را برگزید که از جنبه اجرایی بر عملیات بازار باز متکی بود.

وی ادامه داد: عملیات بازار باز نه تنها امکان هدایت نرخ سود بازار بین‌بانکی را برای بانک مرکزی فرآهم کرد، بلکه از طریق الزام به ارائه وثیقه در قالب توافق بازخرید، رابطه میان بانک‌ها و بانک مرکزی را بازتعریف کرد. همچنین عملیات بازار باز علاوه بر وثیقه‌محور کردن فعالیت‌های اعتباری بانک مرکزی، با انتشار اطلاعیه‌های هفتگی و همچنین اطلاع‌رسانی در مورد نرخ سود بازار بین‌بانکی همراه بود تا شفافیت نسبت به عملکرد بانک مرکزی را بهبود بخشد.

بوستانی افزود: از طرف دیگر، برای پوشش کسری بودجه، دولت تا حد ممکن مخارج را کاهش داد و برای تامین کسری باقی‌مانده، و در هماهنگی با سایر قوا - اقدام به انتشار اوراق بدهی کرد. بانک مرکزی نیز با شروع برگزاری حراج‌های فروش اوراق بدهی دولتی تلاش کرد از طریق انتشار اطلاعیه‌های جداگانه علاوه بر اطلاع‌رسانی در جهت رفع ابهامات نسبت به نحوه تامین غیرتورمی کسری بودجه، نشان دهد که فروش اوراق بدهی اقدامی در حوزه سیاستگذاری بودجه‌ای است و نباید آن را با سیاستگذاری پولی و عملیات بازار باز یکسان دانست.

معاون اداره عملیات بازار باز همچنین با اشاره به اینکه اجرای عملیات بازار باز با تکانه‌های بزرگی هم‌زمان شده است، خاطر نشان کرد: اما نباید این همزمانی را به صورت علیت تفسیر کرد و این عملیات را علت مشکلات اقتصادی از جمله رشد نقدینگی، تورم مزمن و ... دانست.

وی افزود: عملیات بازار باز ابزاری در اختیار بانک مرکزی است که می‌تواند اجرای سیاست پولی را تسهیل کند و مسلماً این ابزار نباید به صورت یگانه نوشدارویی برای همه زخم‌های تاریخی اقتصاد تعبیر شود.

کد خبر: ۷۹٬۴۵۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha