۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
حجم تجارت ایران با پیمان شانگهای به بیش از ۲۳ میلیارد دلار رسید
سخنگوی گمرک:

حجم تجارت ایران با پیمان شانگهای به بیش از ۲۳ میلیارد دلار رسید

لطیفی، سخنگوی گمرک اعلام کرد: میزان تجارت ایران با مجموعه کشورهای عضو پیمان شانگهای طی ۱۱ ماه سال ۹۹ به بیش از ۲۳ میلیارد و ۱۶۵ میلیون و ۹۵ هزار و ۶۷۱ دلار رسیده است.

به گزارش بازار، سید روح اله لطیفی؛ سخنگو و دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اظهار داشت: حجم تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران با مجموعه کشورهای عضو پیمان شانگهای بالغ بر ۴۱ میلیون و ۷۴۷ هزارو ۹۹۹ تن کالا وبرابر با ۲۳ میلیارد و ۱۶۵ میلیون و۹۵ هزارو ۶۷۱ دلار است.

لطیفی افزود: کشورمان با ۱۱ عضو اصلی وناظر پیمان شانگهای که چین؛ روسیه؛ قزاقستان؛ قرقیزستان؛    تاجیکستان؛ ازبکستان؛ مغولستان؛ پاکستان؛ هند؛    افغانستان و بلاروس هستند دارای تجارت فرامرزی است که در این میان بیشترین حجم تجارت کشورمان با چین وبه ارزش ۱۵ میلیارد و ۵۱۸ میلیون و ۸ هزارو ۴۹۲ دلار است.

لطیفی خاطرنشان کرد: حجم صادرات کشورمان به اعضای پیمان شانگهای بالغ بر ۳۳ میلیون و ۳۳۹ هزارو ۱۷۲ تن انواع کالا وبه ارزش ۱۱ میلیارد و ۱۷۳ میلیون و ۶۵۰ هزارو ۳۸۹ دلار بوده است. که بیشترین میزان صادرات کشورمان به چین با ۶ میلیارد و ۷۲۴ میلیون و ۱۰۱ هزارو ۹۸۳ دلار وکمترین صادرات هم به مغولستان با ۴۱۲ هزارو ۸۰۹ دلار بوده است.

وی افزود : کشورمان در مجموع ۸ میلیون و ۴۰۸ هزارو ۸۲۷ تن کالا از اعضای پیمان شانگهای طی ۱۱ ماه سال ۹۹ واردات داشته است که این میزان از حیث ارزش بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۹۹۱ میلیون و ۴۴۵ هزارو ۲۸۲ دلار بوده است. ضمن آنکه بیشترین واردات کشورمان از چین وبه ارزش ۸ میلیارد و ۷۹۳ میلیون و ۹۰۶ هزارو ۵۰۵ دلار وکمترین میزان واردات هم ازمغولستان با ۲ میلیون و ۴۴۸ هزارو ۲ دلار داشته است.

لطیفی در خصوص نوع کالاهای تجاری گفت : سبد صادرات کالاهای کشورمان به مجموعه کشورهای پیمان شانگهای بسیار متنوع است ولی انواع ماهی و محصولات دریایی؛ سبزیجات؛ میوه؛ پارچه ومصنوعات نساجی؛ انواع ماشین آلات صنعتی وکشاورزی؛ لوازم خانگی؛ فرش گلیم؛ محصولات پتروشیمی؛ پسته و آجیل و...است وضمن آنکه محصولات وارداتی به کشورمان نیز اغلب مواد اولیه صنعتی؛ قطعات ماشین آلات؛ گوشت؛ دارو؛ محصولات شیمیایی؛ تجهیزات پزشکی؛ قطعات ولوازم یدکی خودرو؛ انواع پارچه ومصنوعات و... هستند.

لطیفی در ادامه افزود : کشورمان از نخستین کشورهایی بود که بعد از مغولستان به عنوان ناظر به عضویت این سازمان درآمد ودرخواست عضویت رسمی خود را ۱۲ سال قبل به این سازمان ارایه کرد اما هنوز این عضویت قطعی نشده است، اگرچه موضوع عضویت جمهوری اسلامی ایران تاکنون در چند جلسه در دستور کار قرار گرفته است، البته در این  میان چین وروسیه  قدرت های تعیین کننده در سازمان همکاری شانگهای هستند و اصلی ترین شرکای تجارت فرامرزی با ایران محسوب می شوند. بنابراین چشم انداز مناسبی از مناسبات تجاری میان کشورمان و کشورهای عضو پیمان شانگهای می توان متصور بود.

کد خبر: ۷۹٬۳۹۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha