۲۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
کد خبر: . ۷۸٬۷۹۶
۵۰ درصد طرح های افتتاح شده طی ۲ سال گذشته مربوط به صنایع معدنی بوده است

جعفری، رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به رشد ۶ تا ۱۲ درصدی تولید در بخش معدن و صنایع معدنی گفت: ایمیدرو به دنبال تسهیل شرایط و تشویق بخش برای سرمایه گذاری است.

به گزارش بازار به نقل از شاتا، وجیه‌اله جعفری معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو، در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح احداث کارخانه کربنات کلسیم رسوبی و آهک هیدراته داراب، گفت: طبق تفاهم انجام شده با بانک صنعت و معدن، ۴ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان برای توسعه، تکمیل و ایجاد مجموعه های جدید در بخش معدن و صنایع معدنی اعتبار فراهم شده است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو ادامه داد: همچنین، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی درصدد افزایش سرمایه از ۳۵۰ به یک هزار میلیارد تومان است که کمک به توسعه این بخش است.

جعفری همچنین گفت: کمک به توسعه زیرساخت های معادن از طریق طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن، از دیگر بسترسازی های است.

به گفته وی، ایمیدرو برای توسعه اکتشاف هیچ محدودیتی قائل نیست.

دستیابی به رفاه پایدار با ایجاد اشتغال
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر به دنبال شرایط پایدار برای تامین رفاه برای مردم هستیم، با ایجاد اشتغال می توانیم این ارامش و اطمینان بخشی را ایجاد کنیم و این مهم با سرمایه گذاری محقق می شود.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری نیز با فراهم کردن بسترهای آن اتفاق می افتد.

تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در بخش معدن
جعفری تصریح کرد: از جمله برنامه های مجموعه ایمیدرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت، تسهیل شرایط سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی است.

سهم ۲۳ درصدی معدن و صنایع معدنی از صادرات
رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره جایگاه معدن و صنایع معدنی یادآور شد: حدود ۲۵ درصد ارزش بازار سرمایه در بورس و ۲۳ درصد صادرات کشور، بخش معدن و صنایع معدنی است. وی گفت: به ازای هر نفر اشتغال مستقیم در زنجیره معدن و صنایع معدنی، ۴ تا ۱۷ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می شود.

افزایش سرعت روند اکتشاف در ۲ سال اخیر
جعفری یادآور شد: در زمان حضور در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، از سال ۹۶ اقدام به انجام اکتشافات در استان فارس به صورت جدی کردیم و طی ۲ سال اخیر نیز این روند شتاب گرفت.

وی افزود: امیدواریم نتایج آن در سال آتی مشخص و ذخایر جدید به توسعه استان کمک کند و درنتیجه، گام های توسعه ای بعدی در استان آغاز شود.

جعفری تصریح کرد: این برنامه در همه کشور با مساحت بیش از ۶۶۰ هزار کیلومتر مربع انجام می شود. به گفته وی، اکتشافات نقطه شروع مناسبی برای سرمایه گذاری است که پس از انجام فاز شناسایی، مراحل بعدی استخراج، فرآوری و ... انجام شود.

سهم ۵۰ درصدی بخش معدن از طرح‌های افتتاح شده
وی درباره طرح جدید سیمان داراب گفت: سیمان داراب از فرآوری یک ماده معدنی تولید می شود. جعفری افزود: طبق گفته مسئولان، ۵۰ درصد طرح های افتتاح شده طی ۲ سال گذشته مربوط به صنایع معدنی بوده است. از جمله این طرح ها، آلومینیوم جنوب، توسعه کارخانه های فرآوری سنگ آهن (کنسانتره و گندله) در سنگان، ذوب مس، فولاد و کربنات سدیم بود. وی تاکید کرد: انتظار داریم مسئولان حمایت کنند تا سرمایه گذاری ها گرفتار بروکراسی ها نشوند و طرح ها زودتر به تولید برسد.

جعفری اظهار داشت: برای توسعه سرمایه گذاری، سرمایه گذاران سود حاصله را صرف سرمایه گذاری کنند و نگاه ویژه ای به مسئولیت اجتماعی در منطقه داشته باشند. همچنین طرح هایی را اجرایی کنند که توجیه اقتصادی مناسبی داشته باشد.

رشد ۶ تا ۱۲ درصدی تولید در بخش معدن و صنایع معدنی
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه تولید جهانی طی دوران کرونا ۴-۵ درصد کاهش یافته است، گفت: این در حالی است که مجموع تولیدات بخش معدن و صنایع معدنی در ایران ۲ تا ۱۶ درصد افزایش یافت.

۲۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
کد خبر: ۷۸٬۷۹۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =