۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
کد خبر: . ۷۷٬۸۸۱
جولان دلال‌ها دلیل فاصله زیاد قیمت بین مزرعه تا بازار

ملک زاده، با اذعان به اینکه یک فاصله بسیار زیاد قیمتی از تولید تا مصرف در محصولات کشاورزی وجود دارد، اظهار کرد: مدیریت درست و نظارت در این زمینه وجود ندارد و دلالان سهم اصلی را می برند.

به گزارش بازار، مصطفی دارایی نژاد با بیان اینکه بارفروشان با درصد سود کمی بار را تحویل می دهند، از وجود دلالان گفت و بیان کرد: سال گذشته پرتقال را روی درخت دو هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خریداری می کردیم اما امسال از ۵ تا ۷ هزار تومان قیمت آن است که متأسفانه دلالان هجوم آوردند و قیمت را تا ۱۰ هزار تومان نیز رساندند.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه بارفروشان حلقه واسطه بین کشاورزان و مصرف کنندگان است، اظهار کرد: از کشاورزان عزیز تقاضا کردیم که عرضه را بیشتر کنند و در این راستا شب گذشته ۱۰ هزار تن ورودی پرتقال و دَه هزار تن سیب در میدان تره بار وارد کردیم و هم اکنون پرتقال از ۹ الی ۱۲ هزار تومان بر اساس تابلو وفاکتور فروخته شده است.

رئیس اتحادیه بارفروشان یادآوری کرد: به مردم قول داده بودیم از ۱۵ اسفند عرضه را دو برابر کنیم و از امشب عرضه مرکبات از ۱۰ هزار تن به ۲۰ هزار تن افزایش پیدا می کند و به این شکل به قول خود عمل کرده ایم.

وی به تعاونی های روستایی اشاره و عنوان کرد: تعاونی برای این تشکیل شده است که محصولات کشاورزی به جای آن به دلال فروخته شود، بار خود را به تعاونی بدهند و بار خود را مستقیم به میدان ارسال کنند. به جز ۵ تا ۱۰ درصد حق العملی که برداشته می شود، بقیه سود آن متعلق به کشاورز محترم است.

محمد شفیع ملک زاده در ادامه با اذعان به اینکه یک فاصله بسیار زیاد قیمتی از تولید تا مصرف در میوه و محصولات کشاورزی وجود دارد، اظهار کرد: متأسفانه نمی خواهیم واقعیات را بپذیریم که مدیریت درست و نظارت در این زمینه وجود ندارد و دلالان سهم اصلی را می برند.

وی افزود: به عنوان یک تولیدکننده در عرصه کشاورزی که در جریان کار قرار دارم، محصولات کشاورزان به شکلی خریداری می شود که حتی هزینه های تولیدی آن‌ها را پوشش نمی دهد و قیمت ها بسیار پایین است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با بیان اینکه سه شب پیش پرتقال را کیلویی ۳۳ هزار تومان خریداری کردم، گفت: انصاف نیست که پرتقال را بین ۷ تا ۹ هزار تومان خریداری کنیم که در تهران کیلویی ۳۳ هزار تومان، یعنی بیش از سه برابر دست مصرف کننده بدهیم.

۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
کد خبر: ۷۷٬۸۸۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =