۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷
کد خبر: . ۷۷٬۸۷۳
آمریکا با معضل تامین برق خودروهای الکتریکی مواجه می‌شود؟ | نگرانی ها از تکرار قطع برق سراسری+ نمودار 

در شرایطی که قرار است ۶۶ درصد از سهم ناوگان حمل و نقل آمریکا به الکتریکی‌ها اختصاص داده شود؛ به تازگی با قطع سراسری برق شهرهای ایالت تگزاس، اتوبوس‌های برقی از کار افتادند و این موضوع چالش تامین زیرساخت‌های انرژی را به رخ مقامات ایالات متحده آمریکا کشید.

بازار؛ گروه خودرو: راه اندازی خودرو الکتریکی  به سرمایه گذاری عظیمی در شبکه های فشرده برق ایالات متحده نیاز دارد. چراکه به تازگی ۱۲ اتوبوس برقی ناوگان جدید شهر آستین، از شهرهای ایالت تگزاس ناوگان طی چند روز سرمای شدید با قطع سراسری برق کشور از کار افتادند. مساله‌ای که به نظر می‌رسد سال آینده به چالشی بزرگ تر تبدیل شود. چرا که مقامات ایالات متحده آمریکا قصد دارند خرید انحصاری وسایل نقلیه مجهز به برق را افزایش دهند.

در همین راستا آژانس حمل و نقل شهر طی ۲۰ سال ۶۵۰ میلیون دلار برای اتوبوس های برقی و تسهیلات شارژ ۱۸۷ وسیله نقلیه پیش بینی کرده است. اما مقامات هنوز در تلاش هستند معضل قطع برق مانند یخ زدگی تگزاس را حل کنند. جنا مکس فیلد، سخنگوی مترو کاپیتول در این رابطه بیان کرد: «سرمایه گذاری و انعطاف پذیری برای رسیدن به قدرت موضوعی است که باید به آن توجه شود.»

آمریکا با معضل تامین برق خودروهای الکتریکی مواجه می‌شود؟ | نگرانی ها از تکرار قطع برق سراسری+ نمودار 

وضعیت کنونی شهر آستین، چالش های پیش روی دولت ها، شرکت های آب و برق و تولیدکنندگان خودرو را هنگام پاسخ به تغییرات آب و هوا برجسته می کند؛ چرا که بیشتر اتومبیل های برقی هم به زیرساخت شارژ و هم به ظرفیت شبکه برق بسیار بیشتری نیاز دارند. از همین رو در صنعت برق باید میلیاردها دلار سرمایه گذاری شود تا این ظرفیت اضافی را ایجاد کنند و در عین حال با چالش جایگزینی سوخت های فسیلی با منابع تجدید پذیر انرژی روبرو باشند.

البته توان تامین برق مورد نیاز برای صنعت برق و ایجاد زیرساخت‌ها تنها معضلی نیست که دولت ها با آن مواجه هستند بلکه حوادث شدید آب و هوایی معضل دیگری را پیش روی آن‌ها قرار داده است.  

سیوا گوندا، عضو کمیسیون انرژی کالیفرنیا در این خصوص طی مصاحبه ای بیان کرده است که  قابلیت اطمینان (اطمینان پذیری یا قابلیت اطمینان درصد کامیابی در انجام دستورکار است، یا درصد اینکه سامانه ای بی آنکه دچار نارسایی شود به دستورکار برگزیده با مرزهای گزینش شده در برنامه ریزی مانند مرزهای زمانی و مکانی و در بستر کارکردی ویژه مانند دما، نم، لرزش و... کار کند) شما را بیدار نگه می دارد.

سال گذشته خاموشی های موردی (هنگامی رخ می دهد که تقاضای برق بیش از حد باشد) طی موج گرمای کالیفرنیا این ایالت را بر آن داشت تا شرکت های خود را به سمت تهیه ظرفیت تولید اضطراری در تابستان امسال هدایت و برنامه های خود را برای تأمین انرژی ذخیره کند.

این ایالت قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ بخش عمده ای از فروش خودروها و کامیون هایی با سوخت گاز و گازوئیل را کنار بگذارد - که در صورت دستیابی به این امر، نیاز به ظرفیت شبکه الکتریکی به شدت افزایش می یابد.

آمریکا با معضل تامین برق خودروهای الکتریکی مواجه می‌شود؟ | نگرانی ها از تکرار قطع برق سراسری+ نمودار 

نمودار: ظرفیت برآورد شده در ایالات متحده تا سال ۲۰۵۰ ۶۶٪ از کل خودروها است.

گفتنی است صنعت برق و حمل و نقل بیش از نیمی از انتشار گازهای گلخانه ای ایالات متحده را تشکیل می دهند. از همین رو سبز شدن همزمان آنها برای ایالات متحده - دومین صادر کننده بزرگ جهان در پشت چین - برای انجام تعهدات خود در توافق نامه بین المللی برای رسیدگی به گرم شدن کره زمین حیاتی تلقی می شود.

آمریکا با معضل تامین برق خودروهای الکتریکی مواجه می‌شود؟ | نگرانی ها از تکرار قطع برق سراسری+ نمودار 

نمودار: سوخت های فسیلی بخش حمل و نقل ایالات متحده را تأمین می کند.

هدف این است که خودروهای الکتریکی با انرژی تجدیدپذیر تأمین شوند نه زغال سنگ و گاز طبیعی که در حال حاضر بر منبع تغذیه ایالات متحده تسلط دارند. برای درک بهتر این موضوع، برق از منابع متناوب مانند باد و خورشید، احتمالاً از طریق فناوری باتری ذخیره می شود، سپس خودروها می توانند طی یک شب یا در مواقع دیگر که تأمین بیش از تقاضا است، شارژ شوند.

ظرفیت دو برابر انرژی
به گفته گروه مشاوره بوستون، یک برنامه دقیق با ۲ تا ۳ میلیون مشتری برای سرمایه گذاری بین هزار و ۷۰۰ تا ۵ هزار و ۸۰۰ دلار در به روزرسانی شبکه در هر خودرو الکتریکی تا سال ۲۰۳۰ نیاز است. با فرض ۴۰ میلیون خودرو الکترونیکی در جاده، این سرمایه گذاری می تواند به ۲۰۰ میلیارد دلار برسد.

طبق اعلام گروه بازرگانی موسسه ادیسون الکتریک؛ شرکت های سرمایه گذار تاکنون فقط برای ۲.۶ میلیارد دلار برنامه و پروژه شارژ تصویب کرده اند.

بن کروپوسکی، مدیر مرکز مهندسی سیستم های قدرت در آزمایشگاه ملی انرژی تجدیدپذیر (NREL) نیز در این باره گفت: «برق بخش حمل و نقل کمی بیشتر از تأسیسات بهره برداری خواهد کرد.»

در همین راستا به نظر می رسد تا سال ۲۰۵۰ برای  برق رسانی به بخش حمل و نقل و سایر به دو برابر ظرفیت تولید فعلی در ایالات متحده نیاز باشد.

بر اساس گزارشی که ماه گذشته توسط بخش خدمات آب و برق کالیفرنیا ارائه شد، به نظر می رسد در صورت عدم مدیریت دقیق، این سرمایه گذاری ها می توانند مصرف کنندگان را با قبض انرژی بالاتر مواجه کند. علاوه بر این چالش دیگری که در این بخش وجود دارد این است که مشتریانی که درآمد کمتری دارند معمولاً نمی توانند از قبل سرمایه گذاری لازم برای خودرو الکتریکی، باتری های خانگی و سیستم های خورشیدی پشت بام را انجام دهند که در بلند مدت در هزینه های آنها کاهش یابد.

آمریکا با معضل تامین برق خودروهای الکتریکی مواجه می‌شود؟ | نگرانی ها از تکرار قطع برق سراسری+ نمودار 

استفاده از انرژی باد و خورشید
این شرکت از رشد فروش EV استفاده می کند و به عنوان یک منبع جدید امیدوار کننده برای درآمد و همچنین فرصتی برای استفاده از باد و انرژی خورشیدی اضافی تولید شده در زمان های بسیار بادی یا آفتابی که میزان عرضه بیش از تقاضا است.

بر اساس اعلام گروه مشاوره بوستون، سرمایه گذاری در شبکه و زیرساخت شارژ که از طریق پرداخت کنندگان مالیات بازیابی می‌شود، می تواند بین ۳ تا ۱۰ میلیارد دلار جریان نقدی تجمعی به متوسط ‌آب و برق تا سال ۲۰۳۰ اضافه کند. این پیش بینی همچنین شامل درآمد بالقوه از محصولات جدید خارج از مشاغل تحت نظارت شرکت های بزرگ مانند مسیریابی ناوگان مشتری یا نگهداری ایستگاه شارژ باشد.

با این وجود خودروهای الکترونیکی کمتر از ۲٪ از سهم کل وسایل نقلیه ثبت شده در ایالات متحده را تشکیل می دهند. امیلی فیشر، مشاور عمومی گروه بازرگانی موسسه ادیسون الکتریک نیز در این باره گفت: شرکت های آب و برق باید اکنون در زیرساخت ها سرمایه گذاری کنند تا مصرف کنندگان در زمان خرید یک خودرو الکتریکی احساس امنیت داشته باشند.

وی در ادامه افزود: «به طور قطع زیرساخت شارژ و تولید خودروهای الکتریکی وضعیت مرغ و تخم مرغ را به وجود آورده است.»

آمریکا با معضل تامین برق خودروهای الکتریکی مواجه می‌شود؟ | نگرانی ها از تکرار قطع برق سراسری+ نمودار 

سرمایه گذاری خودروسازان برای تولید الکتریکی‌ها
شرکتهای بزرگ خودروسازی جنرال موتورز و فورد از سرمایه گذاری های کلانی در توسعه خودروهای برقی برای همگام شدن با پیشگامان خودروهای الکتریکی تسلا و آماده شدن برای چشم انداز مقررات سخت گیرانه آلایندگی خبر داده اند. طبق پیش بینی های وزارت انرژی ایالات متحده، سهم خودروهای الکتریکی به احتمال زیاد تا سال ۲۰۳۰ به ۱۵ درصد می رسد.

بر اساس گزارش آزمایشگاه ملی انرژی های تجدید پذیر  NREL، انتظار می رود برق برای تأمین انرژی همه این خودروها از طریق منابع انرژی تجدید پذیر و گاز طبیعی تأمین شود. این سازمان اعلام کرده که حتی اگر تولید گاز طبیعی برای حمایت از حمل و نقل الکتریکی افزایش یابد، پیش بینی می شود میزان انتشار تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

سرمایه گذاری‌های بزرگ و جدید ممکن است برای شرکت هایی که در گذشته مشکلات مربوط به آب و هوا را تجربه کرده اند با مشکل روبرو شود. در تگزاس، بسیاری از شرکت هایی که می توانند این سرمایه گذاری ها را انجام دهند، با یک بحران مالی ناشی از اواخر ماه گذشته مواجه شده اند. بازرگانان خدمات شرکتی و برقی با بیلیون ها دلار اتهام مربوط به خاموشی روبرو هستند و تعداد زیادی نیز تقاضای ورشکستگی کرده اند.

آمریکا با معضل تامین برق خودروهای الکتریکی مواجه می‌شود؟ | نگرانی ها از تکرار قطع برق سراسری+ نمودار 

شارژ کردن خودروها
کامیون سازی دایملر، بزرگترین سازنده خودروهای کار و تجاری در جهان، قصد دارد تا سال آینده وسایل نقلیه الکتریکی را در اروپا، آمریکای شمالی و ژاپن بفروشد. مارتین داوم، رئیس کامیون سازی دایملر با تایید این موضوع گفت: «در شرایط فعلی نیاز به سرمایه گذاری گسترده در زیرساخت های شبکه و ایستگاه های شارژ را نمی توان دست کم گرفت.»

جیم فارلی، رئیس اجرایی فورد نیز هفته گذشته از رهبران دولت آمریکا خواست تا با تنظیم مقررات و یارانه های مناسب برای تولید باتری و زیرساخت های شارژ، از فروش خودروهای الکتریکی حمایت کنند.

اما رابرت باروسا، مدیر ارشد شرکت فولکس واگن که در حال ساخت ایستگاه های شارژ سریع در سراسر کشور است، بیان کرد: سرعت تدریجی تولید خودروهای برقی امکان سازگاری شرکت ها را فراهم می کند.

باروسا اضافه کرد: «ما در وضعیت نابسامان و تاریکی نیستیم. همچنین قرار نیست طی یک شبانه روز به فروش ۸۰ درصدی باتری نمی بپردازیم و گذر ما روند طبیعی خواهد داشت.»

این مدیر ارشد ادامه داد: «مصرف انرژی ایالات متحده طی ۲۰ سال گذشته به دلیل افزایش کارایی در لوازم خانگی و بخش حمل و نقل کاهش می یابد، به این معنی که سیستم برق ایالات متحده ظرفیت کافی برای پشتیبانی از رشد خودروهای الکتریکی را بدون نیاز فوری به سرمایه گذاری های کلان دارد.

آمریکا با معضل تامین برق خودروهای الکتریکی مواجه می‌شود؟ | نگرانی ها از تکرار قطع برق سراسری+ نمودار 

نمودار: ایالات متحده بیشتر از میزان مصرف برق تولید می کند

شرکت اکسل انرژی در این رابطه اعلام کرد: «تصویب خودروهای الکتریکی به احتمال زیاد تا سال ۲۰۳۰ به ظرفیت اضافی تولید برق نیاز نخواهد داشت و سرمایه گذاری های کوتاه مدت اغلب در سیستم های توزیع انجام می شود. این شرکت در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۱.۵ میلیون وسیله نقلیه الکتریکی را در مناطق خدماتی غرب میانه و غرب خود جای دهد، این رقم حدود ۳۰ برابر بیشتر از توانایی فعلی است.

این شرکت در دسامبر تصویب کرد ۱۱۰ میلیون دلار در زیرساخت شارژ وسایل نقلیه الکتریکی در کلرادو هزینه کند که در سال ۲۰۱۹ قانونی را تصویب کرد که برنامه های برق را به برنامه های برق رسانی گسترده حمل و نقل نیاز دارد. پیش بینی می شود این طرح ماهانه ۶۵ سنت به صورت حساب مشتری های مسکونی اضافه کند.

وسایل نقلیه الکتریکی - به ویژه خودروهای های تجاری با باتری های بزرگ - می توانند با استفاده از شارژرهایی که به شما جریان برق می دهند، در طولانی مدت با تغذیه مجدد سیستم به سیستم، به ثبات شبکه کمک کنند. ماشین های مسافربری که بیشتر روزها بیکار هستند می توانند روزانه با تغذیه برق به شبکه و با کمک شارژرهای دو جهته درآمد کسب کنند.

آمریکا با معضل تامین برق خودروهای الکتریکی مواجه می‌شود؟ | نگرانی ها از تکرار قطع برق سراسری+ نمودار 

در جریان قطع تگزاس، برخی از کاربران توییتر گفتند که از وسایل نقلیه الکتریکی خود برای تأمین انرژی خانه های خود استفاده می کردند. اما کاربردهای گسترده تری از چنین فناوری وسیله نقلیه به شبکه نیاز به تغییرات بیشتر در زیرساخت ها و درگیری ابزارها دارد.

رایان پوپل، بنیانگذار پروترا که برخی از اتوبوس های برقی آستین را تولید می کند، گفت: «برنامه ریزی پیچیده تر خواهد بود و با متداول شدن وسایل نقلیه به شبکه در ناوگان تجاری این فناوری باعث جذابیت بیشتر فناوری می شود.»

۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷
کد خبر: ۷۷٬۸۷۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =