۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
کد خبر: . ۷٬۷۵۲
جزئیاتی از طرح خرید حمایتی زعفران سال ۹۸

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به تشریح سامانه آماری خرید حمایتی زعفران ۹۸ موسوم به ساتراپ پرداخت.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر حسین شیرزاد در گردهمایی ناظرین طرح خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ در خصوص تناژ خریداری شده زعفران حمایتی گفت: ‌استان خراسان رضوی با ۶۸۸۴۴ کیلوگرم بیشترین میزان خرید، استان خراسان جنوبی با خریدی معادل ۲۵۱۲ کیلوگرم رتبه دوم و استان خراسان شمالی با ۷۶۱ کیلوگرم کمترین میزان خرید را داشته است.

وی افزود: در مجموع کل زعفران خریداری شده توسط کارگروه خرید زعفران بالاترین مداخله هدفمند در بازار زعفران طی ۵۰ سال اخیر بوده است.

شیرزاد گفت: از منظر ارزش ریالی خریداری شده استان خراسان رضوی ۶۴۲۴۳۲۰ میلیون ریال، خراسان جنوبی ۲۲۸۸۰۰ میلیون ریال و خراسان شمالی ۷۳۸۴۳ میلیون ریال است که در مجموع کل ارزش ریالی زعفران خریداری شده ۶۷۲۶۹۶۵ میلیون ریال می‌باشد که از این میزان تاکنون مبلغ ۲۴۰۳۱۵۳ میلیون ریال معادل با ۳۶ درصد کل ارزش خریداری شده به زعفران‌کاران پرداخت شده است که در حال رایزنی با بانک‌های عامل جهت اخذ مابقی بها خریداری شده می‌باشیم.

مدیرعامل تعاون روستایی ایران خاطرنشان کرد: سازمان تعاون روستایی به عنوان مجری نظارت عالی بر طرح خرید، مباشرت، انبارش و تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و امنیت خرید بوده که این مهم را به نحو احسن انجام داده است. اما نکته ظریف آن است که مسئول تامین طرح خرید حمایتی زعفران سازمان برنامه و بودجه و بانک‌های عامل با نظارت بانک مرکزی بوده اند و در تلاش هستیم تا منابع مالی را از طریق پیگیری و رایزنی با بانکهای عامل تا پرداخت بهای کامل ثمن زعفران فروخته شده به زارعین زعفران کار دنبال کنیم.

به گفته وی، از نظر تعداد کشاورزانی که محصول زعفران را تحویل داده‌اند خراسان رضوی ۹، ۵۰۲ نفر، خراسان جنوبی ۳۷۶ نفر و خراسان شمالی ۱۵۸ نفر است که در مجموع کل زعفران خریداری از ۱۰، ۰۳۶ نفر کشاورز می‌باشد. این هم رکورد تازه‌ای در تعامل بازاری با جامعه زعفران کاران کشور محسوب می گردد.

این مسوول افزود: قابل ذکر است بیشترین وزن خریداری شده از یک کشاورز در استان خراسان رضوی ۲۲۲ کیلوگرم مربوط به آقای عبدالرضا خزاعی بوده، در استان خراسان خراسان جنوبی ۴۱ کیلوگرم مربوط به خانم صدیقه مرادی و در استان خراسان شمالی ۲۴ کیلوگرم متعلق به آقای غلامحسین بازوق می باشد. همچنین کمترین وزن تحویلی از یک کشاورز در استان خراسان رضوی ۳۶۵ گرم مربوط به اقای روح اله طالبی، در استان خراسان جنوبی ۹۸۹ گرم مربوط به اقای هادی سلامت، و در استان خراسان شمالی ۴۲۵ گرم مربوط به آقای مهدی اسدالهی است.

شیرزاد اظهار داشت: تاریخ پیک خرید روزانه زعفران در استان خراسان رضوی روز ۲۵ آذر ماه سال ۹۸ با ۲۳ قبض خریداری شده و به مقدار ۱۰۸ کیلوگرم، در استان خراسان جنوبی روز ۳۰ آبان ماه سال ۹۸ با ۵ قبض خریداری شده و مقدار ۲۴ کیلوگرم و استان خراسان شمالی روز ۱۰ آبان ماه سال ۹۸ با ۵ قبض خریداری شده و مقدار ۲۴ کیلوگرم است. طرفه این که تعداد کل قبض باسکول خریداری شده در استان خراسان رضوی ۲۰,۶۹۷ قبض باسکول، در استان خراسان جنوبی قبض باسکول ۶۹۹ و استان خراسان شمالی ۲۵۹ قبض باسکول و در مجموع تعداد ۲۱,۶۵۵ قبض باسکول در سامانه ساتراپ ثبت شده است.

وی ادامه داد:‌ تعداد مراکز خرید دایر شده جهت خرید زعفران در استان خراسان رضوی ۱۸ مرکز، در استان خراسان جنوبی ۳ و در خراسان شمالی ۱ و در مجموع تعداد ۲۲ مرکز خرید در امر خرید مشارکت داشته اند. که این تفاوت بارها از سوی ناظرین سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مورد انتقاد قرار گرفته است و تصمیم کارگروه‌های های استانی در امر خرید و انتخاب مباشر در این پارامتر تاثیر گذار بوده است.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران یادآور شد: در نهایت مطابق با دستورالعمل ابلاغی وزیر وقت، سامانه ساتراپ در پایان روز ۳۰ آبان سال ۹۸ جهت جمع بندی نهایی صورت وضعیت خرید از دسترس خارج شد و با دستور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی مجددا سامانه از تاریخ ۱۴ بهمن ماه سال ۹۸ تا تاریخ ۱۹ بهمن ماه سال ۹۸ جهت ثبت مابقی قبوض باسکول خریداری شده از زعفران‌کاران در دسترس مراکز خرید قرار گرفت.

وی افزود: جهت شفاف‌سازی و بررسی آنلاین مدارک و مستندات خرید زعفران سروری مجزا تحت عنوان "آرشیو سرور" توسط واحد فناوری اطلاعات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران راه‌اندازی شد و کلیه مدارک و مستندات مورد نیاز نهادهای نظارتی پس از اسکن در سرور مذکور ثبث و نگهداری می‌شود. با افزودن وب‌سرویس‌های کد ملی و شماره حساب به سامانه ساتراپ توسط واحد فناوی اطلاعات کد ملی کلیه کشاورزان صحت‌سنجی شده و سپس جهت اطمینان از شماره حساب اعلامی کشاورز توسط وب سرویس کنترل حساب بانک کشاورزی تایید می‌شود.

شیرزاد در پایان تصریح کرد: طرح خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ با ابلاغیه وزیر وقت جهاد کشاورزی به صورت کاملاً غیرمتمرکز در ۳ استان زعفران‌خیز کشور با ریاست رییس جهاد کشاورزی استان و دبیری رییس تعاون روستایی و با اختیارات کامل کارگروه‌های استانی خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ در حوزه خرید، سازو کار خرید، نحوه انتخاب مباشر، انتخاب مباشر خرید و شیوه انبارش، نحوه نگهداری و امنیت آن صورت گرفته است که یک نقطه عطف محسوب می‌شود.

۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
کد خبر: ۷٬۷۵۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =