۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
کد خبر: . ۷۶٬۶۴۵
سنگ بزرگ بانک مرکزی؛ ادعای نرخ تورم ۲۲ درصد سال ۹۹

با توجه به افزایش نرخ تورم در چند ماه اخیر و به خصوص بهمن ماه سال ۹۹ اتفاقات نادری رخ داده است که در چند سال اخیر و با وجود دولت های متعدد کم نظیر است.

به گزارش بازار به نقل از اکوناپرس، با توجه به افزایش نرخ تورم در چند ماه اخیر و به خصوص بهمن ماه سال ۹۹ اتفاقات نادری رخ داده است که در چند سال گذشته و با وجود دولت های متعدد کم نظیر است. پیش از این همواره ماههای آخر سال به عنوان تورم فصلی شاهد افزایش نرخ تورم هستیم اما امسال به صورت توامان نرخ تورم نقطه‌ای، ماهانه و سالانه افزایش یافته است.

کارشناسان بر این عقیده هستند زمانی که نرخ تورم نقطه ای، ماهانه و سالانه با هم افزایش پیدا می کند نباید انتظار داشت که در مدت زمان کوتاهی آن را کاهش داد.   از طرفی نیز سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به درستی اجرایی نشد  بر این اساس رئیس بانک مرکزی تورم سال ۹۹ را ۲۲ درصد پیش‌بینی کرد اما تنها در بهمن ماه امسال نرخ تورم به حدود ۳۴ درصد رسید و بعید  به نظرمی‌رسد که در مدت زمان یک ماه به توان این عدد را به ۲۲ تقلیل داد.

همچنین اینن روند نشان می‌دهد که هدف گذاری بانک مرکزی برای رساندن نرخ تورم ۲۲ درصد منطقی نیست و ابزار مکمل به خوبی به کار گرفته نشده است شاهد این مدعا نرخ رشد نقدینگی در انتهای دی ماه سال ۹۹ است که نسبت به دی ماه سال گذشته حدود ۲۹ درصد رشد داشته است این در حالی است که پایه پولی بیش از ۳۸ درصد نسبت به همین زمان مشابه افزایش یافته است.

با این شیب به نظر می‌رسد دولت در چهار ماه آخر عمر خود نتواند نرخ تورم را کاهش دهد.   گفتنی است یکی از چالش‌های مهم در بحث تورم اصلاح نظام بانکی است به گونه‌ای که بانک مرکزی در گزارش های خود اعلام کرد پنج و شش دهم درصد منابع بانکی در حوزه کشاورزی و حدود ۱۵ درصد در حوزه تولیدات صنعتی و بیش از ۸۰ درصد آن در حوزه  سوداگری صرف شده است.

۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۷۶٬۶۴۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =