۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
کوچ سهامداران بورس به بازار ارزهای دیجیتال
کارشناس بازارهای مالی عنوان کرد:

کوچ سهامداران بورس به بازار ارزهای دیجیتال

خدارحمی می گوید: یک عده قابل توجه با نگاهی اشتباه بدون اینکه نوسان را بشناسند به بازار سرمایه آمدند و با کوچکترین نوسانی رنجیده خاطر شدند و کامشان تلخ شد، به نظر میرسد ان ها اکنون درحال تجربه کردن انتخاب دیگری تحت عنوان بازار رمز ارزها هستند. بازاری بسیار بسیار پرتلاطم! که این اتفاق نیز طبیعتا بر بازار تاثیر گذار بوده است.

حمیدرضا پیرهادی؛ گروه بورس: اکنون ماه های متمادی از آغاز روند اصلاحی بازار می گذرد و هرروز عبه صف عوامل موثر بر نوسانات اخیر افزوده می شود. این عوامل به حدی رشد کرده اند که حتی از مولفه های اقتصادی ازجمله دلار فاصله گرفته اند و به روانشناسی بازار رسیده اند. هن اکنون بازار بورس را بیشتر می توان از دیدگاه روانشناسی بازار بررسی کرد و باید برای پیش بینی و چگونگی اوضاع بازار رفتار و انتظارات سهامداران را تشخیص داد. کاری به مراتب سخت تر از تحلیل موج های الیوت!

بهروز خدارحمی، کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار «بازار» به عوامل موثر بر اوضاع فعلی بورس اشاره می کند و می گوید: به نظر میرسد به هر ترتیب مجموعه عواملی که در حوزه های مختلف اقتصادی کشور اثر گذاشته است بازار بورس را هم متاثر کرده است. اگر دنبال آن باشیم که یک مسیر جدای از آنچه در کشور به ویژه در بخش کلان اقتصاد وجود دارد، برای بورس در نظر بگیریم و مبتنی بر آن دنبال جواب بگردیم هیچ گاه به جواب منطقی و درستی نمی رسیم.

او افزود: مجموعه عواملی که این روزها باعث شده تا یک بازار کم عمق تری را شاهد باشیم و بازار با یک تصمیم که عده ای موافق آن بودند، تحت این عنوان که هیجان در بازار زیاد شده و همانطور که هیجان در بالا رفتن و مدیریت نکردن آن آسیب های زیادی را به بازار زد به نظر می رسد هم اکنون که روند رو به پایین است اگر هیجان های فروشی که هیچ منطق، استدلال و تحلیلی پشت آن ها نیست قرار باشد کنترل نشود آسیب مجددی به بازار وارد خواهد شد.

این کارشناس بازارهای مالی ادامه داد: مبتنی بر این نظریه، بحث تصمیم گیری دامنه نامتقارن تنظیم شد که به نظر میرسد اگر در دوره بالا رفتن بازار هم عکس این اتفاق می افتاد شاید امروز شرایط بهتری را در بازار داشتیم. تا افرادی که به هرحال فقط فروشنده هستند و قصد دارند از بازار خارج شوند نگرانی برای اینکه چهار روز دیرتر از بازار خارج شوند و بیست درصد از سرمایه شان کاسته شده باشد را نداشته باشند و به نوعی این هیجان توده واری که در سمت فروش بازار وجود دارد مدیریت شود.

خدارحمی خاطرنشان کرد:. نتیجه منطقی چنین کاری این بود که  بالاخره یک بخشی از عمق پذیری و نقد شوندگی بازار کم شد اما باتوجه به اینکه تعداد قابل توجه افرادی که طی یکسال گذشته وارد بازار شدند، تجربه فعالیت در بازار سرمایه را ندارند و از سایر بازارها به سمت بورس آمده بودند به نظر میرسد که این ها مثل افراد باتجربه بازار نقدشوندگی اولویت اول شان نبوده است و نوسان و آسیب پذیری کمتر برای آن ها اولویت نخست را داشته است.

وی اضافه کرد که اگر این پیش فرض درست باشد می توانیم به این نتیجه برسیم که دامنه نامتقارن با وجود اینکه نقدشوندگی را کمتر کرده است اما اولویت اول این گروه که «نوسان و زیان کمتر» بود را برآورده کرد.

این صاحب نظر بازار سهام ابرازکرد: البته نباید این موضوع را به عنوان تنها عامل وجود بدانیم. چرا که ما این روزها ابهام سیاست بین المل و تعاملات بین الملی را نیز داریم که بر بازار سایه افکنده است. حتی در بازار ارز هم گاهی شوک های نیم ساعته و یک ساعته را شاهد هستیم که متاثر از اخبار هستند. به هرحال چشم انداز سیاسی و به طبع آن اقتصادی_بین المللی ما روشن نیست و هنوز نمی توان موضع گیری شفافی را نسبت به آن داشت و یکی از ابهامات جدی بازار است.

خدارحمی گفت: موضوع دیگر هم این است که یک عده قابل توجه با همان نگاه اشتباه بدون اینکه نوسان را بشناسند به بازار سرمایه آمدند و با کوچکترین نوسانی رنجیده خاطر شدند و کامشان تلخ شد، به نظر میرسد درحال تجربه کردن انتخاب دیگری هستند. تحت عنوان رو آوردن به یک بازار بسیار بسیار پرتلاطم با نام رمز ارزها! که این اتفاق نیز طبیعتا بر بازار تاثیر گذار بوده است.

کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: صرف نظر از اینکه اگر کسی ریسک پذیری و نوسان در بازار سرمایه برایش مطلوب نباشد می توان به راحتی گفت که نوسانات بازار ارزهای دیجیتال او را به مراتب بیشتر آزرده خاطرش می کند.

او می گوید: از قرار معلوم افراد تازه وارد قصد دارند تا با هزینه های زیادی آموزش ببینند و متاسفانه با اصل سرمایه های خودشان مشغول به این کار هستند.

خدارحمی اظهارکرد: صرف نظر از این بحث ها یکی از عواملی که همیشه برای رونق بازار سرمایه و هر بازار دیگری موثر بوده این است که ورود وجه نقد و اصطلاحا پول تازه چقدر بوده است. ما به دلیل اینکه به هر حال در روزهای اخیر ورود پول جدید را نداشتیم و ازطرفی در یک مقاطعی خروج نقدینگی را شاهد بودیم و این عوامل مختلف دست به دست همدیگر داده است تا بازار کم رمقی را شاهد باشیم.

تعداد قابل توجهی از فعالان بازار سنجشی برای ارزیابی و تحلیل ندارند
تحلیلگر بازارهای مالی ادامه داد: متاسفانه هم اکنون تعداد قابل توجهی از فعالان بازار، منظورم افرادی است که در این یکسال اخیر به خیل سهامدارن پیوستند، خودشان شاخص و محک و سنجشی برای ارزیابی و تحلیل ندارند. به طورمثال اگر یک جایی اعلام می شود فقط تا ۲۰ درصد یا ۳۰ درصد اعتبار کارگزاری بوده و الان به ۵۰ درصد رسیده می توانند تحلیل کنند و بفهمند که اثر این موضوع چقدر است و چه تاثیر مثبتی بر بازار می گذارد و مبتنی بر آن تصمیم به خرید یا فروش بگیرند.

وی افزود: چون این اتفاقات نیفتاده و افراد اعتقادی به تحلیل ندارند به ناچار باید به یک جایی اتکا کنند و متاسفانه آنجایی که اتکا کردند جو عمومی بازار است. یعنی اگر جو عمومی بازار منفی است و به تعبیر عامیانه اگر یک تعداد سهم صف فروش است آن ها هم به صف فروش می پیوندند صرف نظر از اینکه آن سهم ارزنده است یا خیر.

خدارحمی در انتها عنوان کرد: اگر بدترین اخبار بیاید اما سهمی در صف خرید باشد و در هر قیمتی باشد آن ها هم به صف خرید می پیوندند. این داستانی است که رفتار توده وار مبتنی بر رفتار عمومی بازار را ما مشاهده می کنیم و آسیب زیادی هم به بازار میزند.

کد خبر: ۷۵٬۸۳۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha