هند مرکز مصرف انرژی جهان می شود| افزایش ۴ برابری ظرفیت برق تجدیدپذیر

با توجه به رشد سرسام آور جمعیت هند، پیش بینی می شود که این کشور آسیایی در آینده مرکز مصرف انرژی در جهان باشد. سازمان جهانی انرژی می گوید که مصرف انرژی در این کشور در ۱۰ سال آینده حدود ۳۵ درصد بیشتر می‌شود.

بازار؛ گروه انرژی : هند به لطف افزایش درآمد و ارتقای سطح زندگی، سومین کشور بزرگ مصرف کننده انرژی در جهان است. آنگونه که سازمان بین المللی انرژی می گوید: مصرف انرژی از سال ۲۰۰۰ تاکنون در این کشور آسیایی دو برابر شده است. ناگفته نماند که ۸۰ درصد تقاضای موجود هنوز توسط زغال سنگ، نفت و زیست توده تامین می شود.

هر ساله معادل شهری به اندازه لس آنجلس به جمعیت شهری هند افزوده می شود به همین دلیل پیش بینی می شود که تا چند سال دیگر این کشور به پر جمعیت ترین کشور دنیا تبدیل می شود.

با این توجه به این پیش بینی ها هند برای تأمین رشد تقاضای برق طی بیست سال آینده، باید یک سیستم قدرت به اندازه اتحادیه اروپا به آنچه اکنون دارد اضافه کند.

هند اعلام کرده که می خواهد ظرفیت برق تجدیدپذیر خود را تا سال ۲۰۳۰ تا ۴ برابر افزایش دهد و سهم گاز در سبد مصرفی انرژی خود به بیش از دو رقم فعلی برساند. افزایش بهره وری انرژی و زیرساخت های حمل و نقل، افزایش تولید زغال سنگ در داخل و کاهش اعتماد به واردات از دیگر سناریوهای احتمالی این کشور آسیایی برای تامین مصرف انرژی خواهد بود.

پیش از همه گیری جهانی، پیش بینی می شد تقاضای انرژی هند بین سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۳۰ تقریباً ۵۰ درصد افزایش یابد، اما حالا پیش بینی ها نسبت به افزایش تقاضا کمی تعدیل شده و در یک سناریو به ۳۵ درصد و در سناریوی بدبینانه نزدیک به ۲۵ درصد اعلام شده است.

خورشید کمتر از ۴ درصد از تولید برق هند و زغال سنگ نزدیک به ۷۰ درصد آن را تشکیل می دهد

افزایش سهم انرژی های تجدید پذیر

تا تاریخ ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۲۰، ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر هند حدود ۹۰ گیگاوات بوده است که اساساً از انرژی باد و خورشید تأمین می شود (باد ۳۸ گیگاوات و خورشید ۳۶ گیگاوات).بیست سال است که ظرفیت تولید برق از انرژی باد در هند در حال رشد بوده است در حالی که این کشور فقط در نیمی از این مدت، ظرفیت خورشیدی خود را افزایش داده است.

جالب است که بدانید انرژی خورشیدی برای رشد انفجاری در هند تنظیم شده است. با توجه به شرایط موجود، خورشید کمتر از ۴ درصد از تولید برق هند و زغال سنگ نزدیک به ۷۰ درصد آن را تشکیل می دهد.

احتمال می رود که سهم خورشید از تولید برق در این کشور تا سال ۲۰۴۰، حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کند. دولت هند در راستای کاهش وابستگی این کشور به سوخت‌های فسیلی مانند ذغال سنگ و نفت در حال ایجاد بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان است.

دهلی نو در حال حاضر بر روی ساخت یک پارک خورشیدی وسیع به نام پاواگادا در جنوب این کشور کار می کند که انتظار می رود پس از بهره برداری با تولید دو هزار مگاوات، بزرگترین ایستگاه نیروی برق خورشیدی جهان باشد.

۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۱
کد خبر: ۷۵٬۶۲۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =