۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
کد خبر: . ۷۳٬۶۱۴
تغییرات بدهی‌های خارجی در ۵ سال اخیر

جدیدترین آمار از نماگرهای اقتصادی نشان می‌دهد بدهی های خارجی در نیم سال نخست سال جاری، در مجموع به رقم ۹ هزار و ۲۷۵ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش بازار به نقل از ایبنا، مروری بر آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی از نماگرهای اقتصادی، بیانگر آن است که در سال ۱۳۹۵، میزان بدهی خارجی ایران به رقم ۱۰۲۴۶ میلیون دلار رسیده که شامل ۳۱۹۰ مییلون دلار بدهی خارجی در بخش کوتاه مدت و ۷۰۵۵ میلیون دلار بدهی خارجی در بخش میان مدت و بلندمدت است.

همچنین در سال ۱۳۹۶، بدهی خارجی از دو بخش «کوتاه مدت» به میزان ۴۲۸۷ میلیون دلار و «میان مدت و بلندمدت» به میزان ۷۹۸۴ میلیون دلار تشکیل شده که در مجموع به رقم ۱۲۲۷۰ میلیون دلار رسیده است.

در سال ۱۳۹۷ نیز بدهی خارجی در مجموع،  ۱۰۶۲۳ میلیون دلار بوده که شامل ۲۳۰۴ میلیون دلار به عنوان «کوتاه مدت» و ۸۳۱۹ میلیون دلار به عنوان  «میان مدت و بلندمدت» بوده است.

اما در سال ۱۳۹۸،  بدهی های خارجی کشور شامل ۱۵۳۹ میلیون دلار به عنوان  «کوتاه مدت» و ۷۴۹۲ میلیون دلار به عنوان «میان مدت و بلندمدت» بوده که در مجموع این سال، حجم بدهی خارجی به رقم ۹۰۳۱ میلیون دلار رسیده است.

بر اساس این گزارش، در سال جاری نیز حجم بدهی های خارجی سه ماهه اول به رقم ۸۶۵۵ میلیون دلار و در شش ماهه اول به رقم ۹۲۷۵ میلیون دلار رسیده است که این رقم از مجموع ۱۹۲۷ میلیون دلار بدهی خارجی  «کوتاه مدت» و ۷۳۴۸ میلیون دلار بدهی خارجی  «میان مدت و بلندمدت» حاصل شده است.

لازم به ذکر است،  با احتساب معوقه ها به مبلغ ۱۲۸۶/۲۲۶۳ میلیون دلار، کل بدهی های خارجی کشور در مقطع پایان شهریور ماه ۱۳۹۹ معادل ۱۰۵۶۱/۱۲۲۷ میلیون دلار بوده است.

۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
کد خبر: ۷۳٬۶۱۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =