۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۳
رشد بازار فولاد چین در سالی که همه درگیر کرونا بودند
رکوردی تازه برای صنعت فولاد چین ثبت شد

رشد بازار فولاد چین در سالی که همه درگیر کرونا بودند

در سال گذشته اغلب شرکتهای فولادسازی دنیا با چالشهای زیادی روبرو بودند ولی در کشور چین نه تنها چالشی مشاهده نشد بلکه خبرها از افزایش سهم تولید فولاد این کشور به کل فولاد تولیدی در دنیا حکایت دارد.

بازار؛ گروه بین الملل: با وجود اینکه در سال گذشته اقتصاد دنیا با آسیبهای زیادی روبرو شد ولی چین توانست رشد اقتصادی را تجربه کند. گزارشهای تهیه شده از صنعت فولاد این کشوز هم نشان می دهد این صنعت مهم و تاثیرگذار چین در عرصه اقتصادی در سال ۲۰۲۰ ته تنها آسیبی ندید بلکه افزایش حجم تولید را نیز شاهد بود. در سال گذشته چین توانست بیشترین سهم فولاد دنیا را تولید کند و رکورد تازه ای برای حود ثبت کند.

 سایت استیل نیوز در گزارش خود نوشت: «صنعت فولاد هم در سال گذشته چالشهای زیادی را تجربه کرد که دلیل آن تعطیلی واحدهای تولیدی،کاهش تقاضا و کاهش مصرف بود. بسیاری از کشورها در سال ۲۰۲۰ توان تولید خود را کاهش دادند اما چین در این مسیر با دیگر کشورهای دنیا همراهی نکرد. چین تنها کشوری بود که نه تنها رکود اقتصادی را تجربه نکرد بلکه رشد را نیز شاهد بود و این شرایط مثبت در بازار فولاد این کشور هم مشهود بود. از یک طرف افزایش تولید فولاد در چین و از طرف دیگر افزایش پروژه های زیرساختی که باعث افزایش تقاضا شد، زمینه را برای عملکرد مثبت این صنعت فراهم کرد.»

به گزارش وب سایت «استیل نت» سهم چین در تولید فولاد دنیا به مرز ۵۷.۵ درصد رسید در حالیکه  در سال ۲۰۱۹ سهم این کشور در تولید فولاد دنیا برابر با ۵۳.۳ درصد بود.

 بر طبق گزارشهای موجود از اوریل سال ۲۰۲۰ تا انتهای سال تولید فولاد در چین  هر ماه نسبت به ماه قبل افزایش یافت. در یازده ماه اول سال ۲۰۲۰ این کشور ۹۶۱ میلیون تن فولاد تولید کرد که ۵.۵ درصد بیش از سال قبل بود.

این در حالیست که در یازده ماه اول سال قبل ۱.۷ میلیارد تن فولاد در دنیا تولید شد و که ۱.۳ درصد کمتر از سال قبل از آن بود. تولید فولاد در دنیا به استثنای چین در بازه یازده ماه مورد مطالعه ۹.۴ درصد کمتر از سال قبل از آن بود.

نوسانات تولید ماهانه فولاد در چین
با وجود اینکه آمارها نشان از افزایش تولید فولاد چین در سال ۲۰۲۰ می دهد ولی در برخی از ماه های سال این کشور به یک وارد کننده خالص فولاد تبدیل شد به این معنا که میزان واردات بیش از صادرات بود. اتحادیه آهن و فولاد چین اعلام کرد در سال ۲۰۲۰ صادرات فولاد از این کشور ۱۵ درصد نسبت به سال قبل از آن کاهش پیدا کرد در حالیکه واردات با افزایش ۶۰ درصدی همراه بود. بر طبق این گزارش در سال ۲۰۲۰خالص صادرات فولاد کشور چین بعد از تجربه کاهش چشمگیر نسبت به سال قبل از آن به ۱۵ میلیون تن رسید، در حالیکه در سال ۲۰۱۹ خالص  صادرات این کشور بالغ بر ۵۰ میلیون تن بود.

آمارها نشان می دهد در پنج ماه از یازده ماه مورد مطالعه چین با مازاد واردات فولاد نسبت به صادرات روبرو بود. این شرایط در ماه های ژوین تا سپتامبر سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و بعد از یک ماه پیشی گرفتن صادرات بر واردات، دوباره در ماه نوامبر مازاد خالص واردات فولاد در چین مشاهده شد.در این آمارها وضعیت تجارت فولاد تمام شده و بیلت در نظر گرفته شده است.

تمام فولاد تولیدی چین وارد بازار مصرف شد
در مطالعه وضعیت صنعت فولاد چین در سال ۲۰۲۰ که تمامی دنیا درگیر بحران و چالش بود، یک نکته بسیار مهم وجود دارد. در این سال که تمامی کشورها با بحران در صنعت فولاد روبرو بودند و این بحران ریشه در ضعف های اقتصادی و تعطیلی های گسترده فعالیتهای اقتصادی بود، این کشور از انتهای ماه آوریل سیاست افزایش تقاضا برای توسعه پروژه های زیرساختی را در دستور کار قرار داد و اجرای این طرح سبب شد تا در انتهای سال ۲۰۲۰ تمامی فولادهای موجود در انبارها وارد بازار شده باشد.

این وضعیت  قبل از همه گیری کرونا هم وجود داشت ولی  فعالان صنعت فولاد نگران بودند کرونا باعث کسری تقاضای فولاد شود و روی قیمت آن در سال ۲۰۲۱ تاثیر بگذارد. سایت «استیل نت» در این مورد نوشت: «سیاست مصرفی فولاد در کشور چین حامی اصلی این صنعت بئد. دولت چین نقش مهمی در بازار داشت. دولت بعد از کنترل کرونا در ماه آوریل اقدام به افزایش سرمایه گذاری در پروژه های زیر ساختی و افزایش انگیزه مصرف در مردم کرد و این سیاستها سبب شد تا در سالی که بحران در تمامی بخشهای اقتصاد دنیا مشاهده می شد، صنعت فولاد چین بتواند رکوردهای تازه ای را ثبت کند و نقش خود را به عنوان قطب فولاد دنیا به خوبی ایفا کند. این سیاستهای چین حامی مهم صنعت فولاد در سال ۲۰۲۱ خواهد بود.»

کد خبر: ۷۱٬۵۲۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha